26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב

לחצו על מספרי החודשים כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בתקופה זו:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד בגילאי 28-30 חודשים

מדריך מכבי להתפתחות פעוטות לקראת גיל שנתיים וחצי. כאן תוכלו לקבל מידע על כל תחומי ההתפתחות של פעוטות בגיל 28 ועד 30 חודשים, כולל התפתחות תנועתית, רגשית, חושית, התפתחות השפה והתקשורת, וכן נציע טיפים לטיפול בפעוטות בגיל זה ולפיתוח יכולותיהם. במדריך זה גם תוכלו למצוא מידע על זכויות חברי מכבי בנושא חיסונים, טיפולים משלימים, טיפולי התפתחות וטיפולי שיניים לפעוטות עד גיל שלוש.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות תנועתית (מוטוריקה) לקראת גיל שנתיים וחצי

יתכן שילדכם החל לטפס על סורגי מיטתו כדי לצאת. זוהי דרכו לאותת לכם כי הגיעה העת להעביר אותו למיטת מעבר או למיטת נוער. אם טרם החלטתם הניחו מזרון על הרצפה וספקו לפעוט סביבת שינה זמנית אך בטוחה. נפילה מגובה סורגי המיטה עלולה להיות הרת אסון. 
ילדכם עשוי לחזור שוב ושוב על פעולות מסוימות. כך הוא מתאמן ומשכלל את יכולותיו התנועתיות ובעיקר את תנועותיו העדינות. גם אם תורו לו להפסיק לטפס על גדר נמוכה או על רהיט בחדר ימשיך הפעוט לנסות ויחזור על הפעולה, לא בהכרח כדי להרגיז אלא כי הוא רוצה לנסות ולהתנסות בחוויות חדשות כל העת.  
מאחר שהוא שולט טוב יותר בתנועותיו הוא מסוגל לשחק עם חפצים קטנים ולערום מגדל של קוביות. יכולתו להתרכז משתפרת גם כן והוא עשוי לשקוע במשחק במשך כ-20 דקות. 
הציעו לילדכם 'בימבה', תלת אופן וצעצועים שניתן לדחוף או לגרור כדי לעזור לו לשפר את תנועתיותו הגסה. משחקי הרכבה ופאזלים, דלתות-מפתחות-ומנעולים ובובות שיש להלביש ולרכוס את בגדיהן יתרמו ליכולת התנועתיות העדינה (מוטוריקה עדינה). תחת השגחה, אפשרו לו להשחיל חרוזים על חוט. תחילה חרוזים גדולים ובהמשך גם חרוזים קטנים יותר שמחייבים השחלה עדינה. 
ככל שיכולותיו התנועתיות ישתפרו עשוי הפעוט לנסות לפתוח את מדבקות החיתול. על אף החידוש שבדבר הבהירו לו כי פעילות זו אינה רצויה והסיחו את דעתו כדי שיתעניין בפעילות אחרת במקום.