19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב

לחצו על מספרי החודשים כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בתקופה זו:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד בגילאי 28-30 חודשים

מדריך מכבי להתפתחות פעוטות לקראת גיל שנתיים וחצי. כאן תוכלו לקבל מידע על כל תחומי ההתפתחות של פעוטות בגיל 28 ועד 30 חודשים, כולל התפתחות תנועתית, רגשית, חושית, התפתחות השפה והתקשורת, וכן נציע טיפים לטיפול בפעוטות בגיל זה ולפיתוח יכולותיהם. במדריך זה גם תוכלו למצוא מידע על זכויות חברי מכבי בנושא חיסונים, טיפולים משלימים, טיפולי התפתחות וטיפולי שיניים לפעוטות עד גיל שלוש.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות רגשית בגיל 28 עד 30 חודשים

האם ילדכם מבקש לקרוא שוב ושוב את אותו סיפור או לשחק פעם אחר פעם באותו משחק? החזרה מקנה לו תחושת בטחון, רוגע ותמיכה רגשית ולכן יעדיף לפגוש שוב ושוב את אותן דמויות וחפצים במקום להתמודד עם הבלתי ידוע והבלתי מוכר.
לקריאה חוזרת יתרונות נוספים שחשובים להתפתחותו ההכרתית (קוגניטיבית) של ילדכם. תוך כדי הקריאה החוזרת לומד הפעוט לקשר בין המלל בסיפור לבין התמונות שהוא רואה. זוהי הכנה חשובה לקראת רכישת יכולת הקריאה שמתבטאת בקשר בין אות או מילה כתובה למשמעותה. כמו כן שמיעת אותו תוכן שוב ושוב מקנה לפעוט את חוקי הדקדוק והתחביר של השפה.
אפשרו לו לבחור את הסיפור שאהוב עליו גם אם אתם משועממים ומעדיפים סיפור חדש. הציעו לפעוט מגוון ספרים וסיפורים. קחו אותו לספריה ואפשרו לו לבחור ספר חדש כדי להרחיב את רשימת הספרים שחביבים עליו.
כדי לבחון את גבולותיו ואת עצמאותו המתפתחת ינסה ילדכם מפעם לפעם לעמוד על דעתו. אם תסרבו יביע את תסכולו ועלול יהיה לפרוץ בהתקף זעם. התווכחו איתו ועמדו על שלכם רק בדברים חשובים באמת. הקפידו להתעקש בנושאים עקרוניים (אוכל, לבוש, תרופות) אך אפשרו לפעוט לפעול בהתאם לדרכו ורצונו בדברים מהותיים פחות דוגמת בחירת סיפור או משחק.

נסיגה (רגרסיה) בהתפתחות היכולות של הפעוט

לעתים תיתכן חזרה אחורנית מבחינת יכולותיו של הפעוט. תופעה זו מכונה 'רגרסיה' או נסיגה. דוגמה שכיחה היא השינה. פעוטות רבים שכבר ישנים היטב שנת לילה רציפה מתחילים להתעורר באמצע הלילה ו'לטייל' למיטת הוריהם. פעוט שכבר נגמל משתיית חלב מבקבוק עלול לפתע לדרוש שוב את הבקבוק.
נסיגה עלולה להתרחש עקב מגוון סיבות. לעתים יתקדם הפעוט במישור אחד על חשבון יכולותיו במישור אחר. לחץ או שינוי (אפילו כאלה שנתפסים כחיוביים כגון יציאה לחופשה) עלולים אף הם לגרום לנסיגה. לידת אח היא גורם שכיח.
הדרך להתמודד עם התופעה היא באמצעות הקניית בטחון, חום ואהבה לפעוט. אל תוכיחו אותו על שחזר להרטיב או ביקש שוב בקבוק חלב. אפשרו לו לסגת אך הציבו גבולות ברורים: 'אתן לך בקבוק עכשיו אבל ממחר בבוקר תחזור לשתות רק מכוס'.
אם נדמה לכם שילדכם נסוג במספר מישורים או אם התופעה אינה חולפת פנו להתייעצות עם רופא הילדים על מנת לשלול בעיות התפתחותיות שעלולות להתבטא תחילה כנסיגה ביכולותיו של הפעוט.

משמעת וחינוך

אם לילדכם יש חפץ מעבר (בובה רכה, שמיכה, חיתול בד או כל דבר אחר) לעולם אל תקחו אותו ממנו כאמצעי ענישה ואף אל תאיימו לעשות זאת. הפעוט מזדהה ומזוהה מאד עם חפץ המעבר, שמהווה עבורו מקור של רוגע ובטחון. גם אם אתם מאד כועסים ורוצים להעניש את ילדכם בחומרה, חפץ המעבר ישאר לעולם מחוץ לתחום זה.
כשהוא מתקשה לבצע מטלה כלשהיא או נאבק כדי להצליח בפעילות מסוימת הדחף ההורי הבסיסי ביותר עלול לגרום לכם לרוץ ולסייע. עם זאת חשוב לאפשר לפעוט להתמודד עם קשיים ותסכול בעצמו, ולהתייחס לכך כאל חוויה מעצבת עבורו.
ניסוי וטעיה הם אמצעים מצוינים לרכישת עצמאות. תחושת ההצלחה תעצים מאד את בטחונו העצמי של ילדכם ותדרבן אותו להמשיך ולהתנסות בדברים חדשים על אף הקושי. עם זאת, אם תסכולו רב עד כדי שאינו מסוגל להתרכז התערבו והציעו לו עזרה. נסו לסייע מבלי לעשות את המשימה עבורו בעצמכם.