26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב

לחצו על מספרי החודשים כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בתקופה זו:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד בגילאי 31-33 חודשים

מדריך מכבי להתפתחות פעוטות בגיל 31 עד 33 חודשים. במדריך זה תוכלו לקבל מידע מפורט על התפתחות התנועה, החושים, הרגשות, השפה, התקשורת והשינה אצל ילדים בני 31–33 חודשים, טיפים לחינוך ולהקניית כללי התנהגות לפעוטות בגיל זה, וכן מידע על זכויות חברי מכבי לילדים עד גיל שלוש.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות רגשית אצל פעוטות בגיל 31–33 חודשים

אף שהוא עליז ועולץ רוב הזמן, יתכנו מצבים בהם ילחץ הפעוט ויתפרץ. יתכנו מצבי לחץ על רקע עודף פעילויות, העדר שגרה מוכרת, מחלה, מעבר דירה, לידת אח ופרידה ממטפל אהוב ומוכר. יתכן שילדכם לחוץ אם הוא:
  • אינו מגלה ענין בפעולות או דברים שעניינו אותו בעבר.
  • מתנהג בצורה חריגה ואופיו משתנה (נעשה כעוס או עגמומי).
  • אינו רוצה לשחק.
  • מבקש 'ללכת הביתה' כשרק הגעתם למקום חדש.
  • נסוג להרגלים שכבר נגמל מהם בעבר (כגון מציצת מוצץ, שתיית חלב מבקבוק או שימוש בחיתול).
 
סייעו לילדכם לעבור את התקופה הלחוצה. נסו לברר מדוע הוא לחוץ והקנו לו תחושת בטחון ואהבה. התאימו את שגרת יומו כדי להקל עליו להתמודד עם הגורמים המלחיצים. צמצמו פעילות יתר והימנעו מביקורים תכופים במקומות חדשים. 
המעבר ממיטת התינוק למיטת נוער והיכולת לצאת בעצמם מהמיטה גורם לחלק מהפעוטות ל'טייל' בלילה אל מיטת הוריהם. אם אינכם בעד התנהגות זו שימו לה סוף מיד. החזירו את ילדכם למיטתו והשכיבו אותו לישון. תנו חיבוק ונשיקה, אך היו תקיפים והסבירו כי הוא ישן במיטתו ואתם במיטתכם. אל תשוחחו עמו ואל תנהלו משא ומתן. 
יתכן שתצטרכו לחזור על השבת הפעוט למיטתו במשך מספר לילות אך עד מהרה יבין ויחדל לצאת ממיטתו בלילה. היו תקיפים ועקביים. 
זהו זמן מתאים ללמד את ילדכם כמה נימוסים ודרכי התנהגות מקובלים:
  • התחילו עם 'תודה' ו-'בבקשה'. השתמשו במילים אלו לעתים תכופות כדי שישמע איך ומתי יש לשלבם במשפט. אל תהססו להעיר לו שיש צורך לאמר תודה או בבקשה.
  • התנהגו בנימוס מאחר שאתם מהווים מודל לחיקוי.
  • כשילדכם עייף או חולה, ותרו לו והימנעו מהקפדה יתרה על נימוסים.
  • היו מציאותיים. דרשו מעוללכם התנהגות מנומסת בהתאם לגילו וליכולותיו.
 
כשילדכם מתנהג בצורה שאינה ראויה, משחק עם האוכל, מייבב או צורח, נסו להתעלם. מומחים להתפתחות הילד מכנים תגובה הורית זו 'התעלמות להכחדה'. לעתים עצם העובדה שאתם כועסים ויוצאים משלוותכם היא-היא מטרתו של הפעוט. 
אם תבחרו להתעלם עלול הפעוט להגיב דווקא בהחמרה של התנהגותו הבלתי רצויה, משמע הוא בוחן עד כמה הוא יכול להמשיך מבלי שתגיבו. אם תמשיכו להתעלם יבין הפעוט עד מהרה שאינכם מתכוונים להגיב כלל, ויחדל.