26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב

לחצו על מספרי החודשים כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בתקופה זו:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד בגילאי 34-36 חודשים

מדריך מכבי להתפתחות פעוטות בגיל 34 עד 36 חודשים. כאן תוכלו לקבל מידע על התפתחות התקשורת, הרגשות, התנועתיות, השינה והחושים של הפעוטות לקראת גיל שלוש, טיפים להורים בנושא למעקב גדילה, חינוך הפעוטות, הצבת גבולות, התמודדות עם חרדת נטישה, הרטבת לילה ועוד תופעות האופייניות לילדים לקראת גיל שלוש, וכן מידע על זכויות חברי מכבי לפעוטות עד גיל שלוש.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

מבוא

לקראת יום הולדתו השלישי גוברת סקרנותו של הפעוט והוא ער מאד למצבי רוחם של הסובבים אותו. למדו אותו שהבעת רגשות ואף סערת רגשות הם חלק תקין מהתנהלות הסביבה וכי חשוב שיביע את רגשותיו.
הדגישו בפני הפעוט שמזגו, בין אם שקט ורגוע, הרפתקני, חולמני, תקשורתי או קופצני הוא חלק בלתי נפרד ממנו, אך עודדו אותו לפתח צדדים נוספים באישיותו. כדי לחזק את בטחונו העצמי, אל תאלצו את ילדכם להתנהג בדרכים שמנוגדות לאופיו.
אם אתם אוהבים תשומת לב ופעילויות ספורטיביות מוחצנות היזהרו מלכפותן על ילדכם אם הוא ביישן, שקט ומעדיף פעילויות יצירה או משחקי קופסא. כבדו את אופיו של ילדכם ועזרו לו להתפתח בהתאם. הימנעו ככול שתוכלו מלכפות את רצונותיכם ואישיותכם על הפעוט.

מעקב גדילה והמלצות תזונה לקראת גיל שלוש

לקראת גיל 3 מתארך גוום של מרבית הפעוטות והם נוטים להשיל את 'שומן התינוקות' שצברו עד עתה. כיצד תוכלו להעריך אם משקלו של ילדכם תקין? בישראל מבוצע מעקב גדילה במסגרת טיפות החלב עד גיל שנתיים. לאחר מכן תוכלו להמשיך לנטר בעצמכם את קצב גדילתו של ילדכם ולעקוב אחר הנתונים בעזרת עקומות הגדילה.
אם ילדכם שמנמן, רצוי לנטר בקפידה את קצב גדילתו ובפרט את קצב עלייתו במשקל. לאור השיעור הגבוה של השמנת ילדים בשנים האחרונות מומלץ לזהות ילד שנמצא בסיכון להשמנה כבר בגילאים אלו, ולסגל לו אורח חיים בריא. נמצא שפעוטות רבים שסובלים מהשמנת יתר שותים כמויות גדולות של חלב, מיץ או תרכובת מזון תינוקות בנוסף לתזונה הרגילה שהם אוכלים.
הגבילו את צריכת החלב ל- 425 מ"ל (מילי-ליטר) בלבד ביום ואת צריכת המיץ ל- 120 מ"ל. אל תרגילו את ילדכם לשתות שתיה מתוקה אלא מים בלבד. אם ילדכם זקוק לשינויים משמעותיים בתפריט כדי לצמצם את צריכת השומן, הסוכר והקלוריות התייעצו עם תזונאית מומחית לתזונת ילדים ועם רופא הילדים והימנעו משינויים מרחיקי לכת על דעת עצמכם. עם הזמן ישילו מרבית הפעוטות עודפי שומן מיותרים מגופם וירזו.

בקיעת השיניים

שיני החלב האחרונות (4 טוחנות) יבקעו החל מגיל 20 חודשים ועד גיל 33 חודשים לערך. בקיעת השיניים הטוחנות עלולה לגרום לכאב רב מאחר שאלו שיניים גדולות ורחבות. התהליך אף עלול להיות מלווה בחום ובנדודי שינה. הכאב הכרוך בבקיעת כל שן עלול להימשך כיומיים. הציעו לילדכם נשכנים קרים כדי להרגיע את הכאב.
שיני החלב ינשרו בדרך כלל בגילאי 6-7. עד אז יש להקפיד על נקיונן ובריאותן מאחר שהן חיוניות ללעיסה תקינה ומגדירות את המקום בלסת בו תבקענה השיניים הקבועות ('שיני הבשר'). עששת שאינה מטופלת עלולה לגרום לפגיעה בחניכיים ולנזק לשיניים הקבועות עד כדי נשירתן.
אם ילדכם טרם ביקר את רופא השיניים, הזמינו עבורו תור כעת. רופא השיניים יסביר לילד כיצד לצחצח ולשמור על בריאות שיניו ויטפל בשיניים שדורשות טיפול.

האם כדאי לחשוף את הפעוט למשחקי מחשב?

האם כדאי לחשוף את הפעוט למשחקי מחשב שמתאימים לגילו? הדבר תלוי במידת שכיחות השימוש במחשב בביתכם. פעוטות שחשופים לשימושי מחשב בבית מסגלים עד מהרה את יכולת השימוש בעכבר. אחרים עלולים להתקשות מעט בהתחלה.
מרבית משחקי המחשב אינם מהווים תחליף למשחקי קופסה או לספרים. בגילאים אלו קיימת חשיבות למשחק בעצמים תלת ממדיים כדי להקנות מושגי גודל, עומק ומרחב. מסך מחשב, מצלצל ומהבהב ככל שיהיה, אינו תחליף, אם כי בשימוש מושכל אינו גורם כל נזק ואף יתרום להתפתחותו של ילדכם.

זכרו שילדכם יחיד ומיוחד!

כל ילד הוא יחיד ומיוחד, בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל אולם זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין ודאי יעשה זאת בקרוב, כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד. בכל מקרה של ספק התייעצו עם אחות טיפת החלב או עם רופא הילדים.
בטבלה שלהלן מוצגות יכולות ונקודות ציון התפתחותיות אותן צפוי הפעוט לבצע. היכולות מחולקות לפי יכולות אותן מסוגלים מרבית הפעוטות לבצע, יכולות אותן מסוגלים כמחצית מהפעוטות לבצע ויכולות שרק מעטים מהפעוטות בגיל זה מסוגלים לבצע.
בגילאי 34-36 חודשים

מרבית הפעוטות יכולים...

 • לתאר את פעולתם של לפחות שני מכשירים.
 • לדבר במשפטים בני 3-4 מילים.
 • לזהות את שמן של לפחות שתי פעולות, כגון 'לקפוץ' או 'לרוץ', ולבצע בהתאם.

כמחצית מהפעוטות יכולים...

 • לקפוץ ולדלג.
 • למלא הוראות בעלות 2-3 חלקים.
 • להיפרד מההורים בקלות יחסית.
 • לרכב על תלת אופן.
 • לדבר באופן ברור רוב הזמן.
 • לערום 8 קוביות.

מעטים מהפעוטות יכולים...

 • לעמוד על רגל אחת במשך כשלוש שניות (על כל אחת משתי הרגליים).
 • להתלבש ללא עזרה.
 • להביע מגוון רחב של רגשות.
 • לצייר דמות פשוטה.