08 אוגוסט 2022 י"א אב תשפ"ב

לחצו על מספר החודש כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בשלב זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות התינוק: החודש השני

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש השני לחייו: התפתחות התנועה, החושים, השפה והתקשורת של התינוק בגיל חודש ועד חודשיים, וכן טיפים להורים לטיפול, הנקה ומניעת מוות בעריסה של תינוקות בגיל זה, אילו בדיקות רפואיות מומלץ לעבור שישה שבועות לאחר הלידה, מתי כדאי לפנות לרופא ילדים, ומהן תנאי הזכאות של הורים ותינוקות במכבי.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

 התפתחות תנועתית (מוטוריקה) בגיל חודשיים

תנועותיו של התינוק נעשות מתואמות, חלקות ומעוגלות יותר. התינוק זורק פחות את גפיו ומפגין יותר שליטה בתנועותיו. כדאי לפרוש שמיכה או שטיח על הרצפה כדי לאפשר לו מרחב פעילות ותנועה. ככל שהתינוק יתנועע ויפעיל את גפיו כך יחזק את שריריו. בשעות הערות רצוי להשכיב את התינוק על הבטן כדי שיחזק את שרירי הצואר וחגורת הכתפיים, ירים את ראשו ויתחיל לדחוף אחורנית עם רגליו כהכנה לתהליך הזחילה.
בגיל זה מוקסם התינוק מידיו ומבלה פרקי זמן בהתבוננות בתנועתן, בהכנסתן לפיו ובמציצת אגרופיו. כעת כפות ידיו של התינוק פרושות ופתוחות והוא מושיט אותן לעבר חפצים. אמנם התינוק אינו יכול לתפוס בעצמו חפצים אך אם חפץ קטן יוכנס לכף ידו הוא יוכל להחזיק בו במשך מספר דקות. בתגובה לגירוי יסובב התינוק את כל ראשו, ולא רק את עיניו.
התינוק חש וטועם את עולמו באמצעות פיו. שלב זה בהתפתחותו מכונה 'השלב האוראלי'. בלוטות הרוק של התינוק החלו להפריש רוק עוד ברחם אולם בסביבות גיל חודשיים מתחיל התינוק לרייר באופן משמעותי ולעתים אף מייצר יותר רוק מכפי שהוא מסוגל לבלוע.
ריור זה אינו מסמן כי שיניו של התינוק עומדות לבקוע (אצל מרבית התינוקות תהליך בקיעת השיניים יתרחש בגילאי 4-7 חודשים) אלא מעיד על תפקודן התקין של בלוטות הרוק. הרוק של התינוק עשיר בחלבונים שמונעים הדבקה במחלות ולכן חשוב לציפוי החפצים שהתינוק דוחף לפיו.

 שינה בחודש השני לחייו של התינוק

מרבית התינוקות בגיל חודשיים זקוקים לכ- 15-16 שעות שינה מדי יום. שעות השינה של התינוק עדיין אינן מסודרות והוא אינו מסוגל לישון במשך לילה שלם. תינוקות בני חודשיים, ובפרט תינוקות יונקים, יתעוררו מדי שעתיים-שלוש לצורך האכלה.
תוכלו לנסות להתחיל להרגיל את תינוקכם להרדם בעצמו אם תניחו אותו במיטתו או בעריסה כשהוא רדום מעט, ולא רק לאחר שנרדם לגמרי. בדרך זו תוכלו לסייע לתינוקכם ללמוד להרדם לבד בחודשים הבאים.
על מנת למנוע מוות בעריסה הקפידו להשכיב את תינוקכם לישון על גבו בלבד. בשעות הערות הניחו לו לשכב על הבטן, אולם תמיד אך ורק תחת השגחתכם הקפדנית.

 התפתחות החושים של התינוק בחודש השני

בגיל זה מסוגל התינוק להבחין באנשים ובעצמים הנמצאים במרחק של עד כ- 50 סנטימטרים. כעת מסוגל התינוק להבחין בפניה של אמו בברור בזמן ההאכלה. אם תעברו קרוב לתינוק תיווכחו כי הוא עוקב אחר תנועות גופכם. 
חוש השמיעה של התינוק ממשיך אף הוא להתפתח. תינוקות בני חודשיים נהנים להקשיב בעיקר לקולה של אימם אולם יהנו להקשיב גם למוסיקה ולצלילים שבוקעים מהמובייל שתלוי על מיטתם.

 התפתחות השפה והתקשורת של התינוק בחודש השני

התינוק לומד להקשיב ומסוגל לזהות קולות מוכרים ואף להבדיל אותם מקולות ורעשים חדשים. בתגובה לקול, דיבור או צליל יפנה התינוק את ראשו לעבר מקור הרעש ואף ישמיע קולות וגרגורים בתגובה. 
חשוב 'לנהל' עמו שיחות, חד צדדיות ככל שאלה נראות, כדי לסייע לו לקשר בין קול למיקום במרחב  ולעודד אותו לתקשר עם סביבתו באמצעים קוליים שאינם בכי. תוך כדי דיבור עוקב התינוק אחר תנועות השפתיים ועד מהרה יחל לחקות חלק מתנועות אלו, כמו גם העוויות פנים, חיוכים וצחוק. ככל שהתינוק יחשף לדיבור ולשיחה כך הוא ילמד לתקשר עם סביבתו באמצעים אלו. 
החל מגיל 6 שבועות מסוגלים חלק מהתינוקות לחייך חיוך מכוון שמכונה 'חיוך חברתי'. תינוקכם מסוגל כעת לבטא את עצמו טוב יותר. כשטוב לו ינופף בידיו וברגליו, יחייך ויביע שמחה. מאידך מסוגל התינוק להביע גם אי שביעות רצון ועצב ובכיו הופך מכוון ורצוני יותר.

מעקב טיפת חלב

בגיל זה יקבל התינוק את החיסון המחומש הראשון (טטנוס, דיפטריה, שעלת, דלקת קרום המוח ופוליו), חיסןו פרבנר (לחיידק הפנאומוקוק, הגורם לדלת ריאה ולדלקת קרום המוח) וחיסון רוטה, הנין בטיפות נגד הנגיף הגורם לשלשולים ולהקאות.

 המומחה משיב: שאלות ותשובות על התפתחות התינוק בגיל חודשיים

האם תינוקת בת חודשיים אמורה לישון לילה שלם?

בגיל חודשיים מרבית התינוקות עדיין מתעוררים מספר פעמים במשך הלילה על מנת לאכול. אף שחלק מהתינוקות מסוגלים לישון במשך 6-7 שעות רצוף גם בגיל חודשיים מרביתם יתעוררו מדי 3-4 שעות.

הקפידו על האכלה בלבד בשעות הלילה והמנעו ממשחקים או דיבורים מיותרים כדי 'ללמד' את התינוק ששעות הלילה מיועדות לשינה בלבד ולא למשחקים ופעילויות.

בני בן החודשיים פוזל. האם זה נורמלי בגיל זה?

בארבעת החודשים הראשונים לחיי התינוק תיתכן פזילה מאחר שיכולת המיקוד של התינוק עדיין אינה מפותחת לגמרי ולכן בגיל חודשיים פזילה עדיין אינה נחשבת בעייתית. במידה שהבעיה תמשך מעבר לגיל ארבעה חודשים יש צורך בבדיקת רופא עיניים מומחה לתינוקות וילדים מאחר שפזילה שאינה מטופלת עלולה לגרום להתפתחות עין עצלה. קראו עוד על התפתחות הראיה.

מהם סימנים שמעידים על בעיית ראייה אצל תינוק בן חודשיים?

קיימים סימנים התנהגותיים וסימנים חיצוניים שעלולים להצביע על בעיה בכושר הראיה של התינוק.

סימנים התנהגותיים כוללים שפשוף של העיניים, מצמוץ תכוף, הטיה של הראש לצד אחד וסגירה של אחת העיניים בלבד. סימנים חיצוניים כוללים פזילה, ריצוד של העין, אישון לבן, הפרשה תמידית של העינים שעלולה להיות מוגלתית או הפרשה של דמעות.

במידה שהבחנתם בסימנים אלו או בכל מקרה של חשש רצוי לפנות לבדיקה של רופא עיניים מומחה לתינוקות וילדים לצורך ברור מקיף. טיפול מוקדם עלול למנוע בעיות בהמשך דוגמת התפתחות עין עצלה. קראו עוד על התפתחות הראיה.

נאמר לנו שעלינו לבצע סריקת אולטרה סאונד לפרקי הירכיים בגיל 6 שבועות. מדוע?

בדיקה זו מבוצעת כחלק מבדיקות השגרה במדינת ישראל ולכן כל התינוקות מופנים לביצוע בדיקה זו בגיל 6 שבועות. מטרת הבדיקה היא לשלול בעיות או מומים בפרק הירך שעלולים לפגוע בהתפתחות התנועתית (המוטורית) התקינה של התינוק. סריקת האולטרה סאונד אינה כרוכה בכאב או בסיכון לתינוק.

הבדיקה מבוצעת על ידי אורטופד מומחה לתינוקות וילדים. במידה שיתגלו ממצאים שמצריכים מעקב או טיפול ינחה אתכם הרופא לגבי המשך הטיפול הנדרש.

האם הסמכת מזון התינוק בלילה (למשל על ידי הוספת דייסה) תורמת להארכת שנת הלילה?

אצל תינוקות עד גיל 5 חודשים אין צורך בהעשרת התזונה בדייסות מכל סוג. קיימים מחקרים לפיהם פרט לתוספת קלוריות אין להסמכת המזון כל השפעה על איכות ומשך שנת הלילה של התינוק. בגילאים הרכים תרכובת המזון לתינוק מספיקה על מנת לספק את צרכיו התזונתיים של התינוק.