16 דצמבר 2017 כ"ח כסלו תשע"ח

מעודכן לתאריך  12.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש השני

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש השני לחייו: התפתחות התנועה, החושים, השפה והתקשורת של התינוק בגיל חודש ועד חודשיים, וכן טיפים להורים לטיפול, הנקה ומניעת מוות בעריסה של תינוקות בגיל זה, אילו בדיקות רפואיות מומלץ לעבור שישה שבועות לאחר הלידה, מתי כדאי לפנות לרופא ילדים, ומהן תנאי הזכאות של הורים ותינוקות במכבי.
האם תינוקת בת חודשיים אמורה לישון לילה שלם?

בגיל חודשיים מרבית התינוקות עדיין מתעוררים מספר פעמים במשך הלילה על מנת לאכול. אף שחלק מהתינוקות מסוגלים לישון במשך 6-7 שעות רצוף גם בגיל חודשיים מרביתם יתעוררו מדי 3-4 שעות.

הקפידו על האכלה בלבד בשעות הלילה והמנעו ממשחקים או דיבורים מיותרים כדי 'ללמד' את התינוק ששעות הלילה מיועדות לשינה בלבד ולא למשחקים ופעילויות.

בני בן החודשיים פוזל. האם זה נורמלי בגיל זה?

בארבעת החודשים הראשונים לחיי התינוק תיתכן פזילה מאחר שיכולת המיקוד של התינוק עדיין אינה מפותחת לגמרי ולכן בגיל חודשיים פזילה עדיין אינה נחשבת בעייתית. במידה שהבעיה תמשך מעבר לגיל ארבעה חודשים יש צורך בבדיקת רופא עיניים מומחה לתינוקות וילדים מאחר שפזילה שאינה מטופלת עלולה לגרום להתפתחות עין עצלה. קראו עוד על התפתחות הראיה.

מהם סימנים שמעידים על בעיית ראייה אצל תינוק בן חודשיים?

קיימים סימנים התנהגותיים וסימנים חיצוניים שעלולים להצביע על בעיה בכושר הראיה של התינוק.

סימנים התנהגותיים כוללים שפשוף של העיניים, מצמוץ תכוף, הטיה של הראש לצד אחד וסגירה של אחת העיניים בלבד. סימנים חיצוניים כוללים פזילה, ריצוד של העין, אישון לבן, הפרשה תמידית של העינים שעלולה להיות מוגלתית או הפרשה של דמעות.

במידה שהבחנתם בסימנים אלו או בכל מקרה של חשש רצוי לפנות לבדיקה של רופא עיניים מומחה לתינוקות וילדים לצורך ברור מקיף. טיפול מוקדם עלול למנוע בעיות בהמשך דוגמת התפתחות עין עצלה. קראו עוד על התפתחות הראיה.

נאמר לנו שעלינו לבצע סריקת אולטרה סאונד לפרקי הירכיים בגיל 6 שבועות. מדוע?

בדיקה זו מבוצעת כחלק מבדיקות השגרה במדינת ישראל ולכן כל התינוקות מופנים לביצוע בדיקה זו בגיל 6 שבועות. מטרת הבדיקה היא לשלול בעיות או מומים בפרק הירך שעלולים לפגוע בהתפתחות התנועתית (המוטורית) התקינה של התינוק. סריקת האולטרה סאונד אינה כרוכה בכאב או בסיכון לתינוק.

הבדיקה מבוצעת על ידי אורטופד מומחה לתינוקות וילדים. במידה שיתגלו ממצאים שמצריכים מעקב או טיפול ינחה אתכם הרופא לגבי המשך הטיפול הנדרש.

האם הסמכת מזון התינוק בלילה (למשל על ידי הוספת דייסה) תורמת להארכת שנת הלילה?

אצל תינוקות עד גיל 5 חודשים אין צורך בהעשרת התזונה בדייסות מכל סוג. קיימים מחקרים לפיהם פרט לתוספת קלוריות אין להסמכת המזון כל השפעה על איכות ומשך שנת הלילה של התינוק. בגילאים הרכים תרכובת המזון לתינוק מספיקה על מנת לספק את צרכיו התזונתיים של התינוק.