16 דצמבר 2017 כ"ח כסלו תשע"ח

מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש הרביעי

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש הרביעי לחייו: למה לצפות מבחינת התפתחות התנועה, יכולת המשחק, השינה ויכולות הראייה? האם התינוק אמור להתהפך בגיל ארבעה חודשים? מתי ואיך להעביר את התינוק לאכילה מכפית? וגם טיפים להורים לטיפול בתינוק בחודש הרביעי, ותשובות מומחים לשאלות נפוצות וזכויות חברי מכבי בנושאי היריון, לידה ופעוטות.
האם פזילה בגיל 4 חודשים נחשבת תקינה?

בארבעת החודשים הראשונים לחיי התינוק תיתכן פזילה מאחר שיכולת המיקוד של התינוק עדיין אינה מפותחת לגמרי. לפיכך פזילה בגיל חודשיים עדיין אינה נחשבת בעייתית. במידה שהבעיה נמשכת לאחר גיל ארבעה חודשים יש צורך לפנות לבדיקת רופא עיניים מומחה לתינוקות וילדים. פזילה שאינה מטופלת עלולה לגרום להתפתחות עין עצלה.

קראו עוד על התפתחות הראיה אצל תינוקות.

מהם סימנים שמעידים על בעיית ראייה אצל תינוק קטן?

קיימים סימנים התנהגותיים וסימנים חיצוניים שעלולים להצביע על בעיה בכושר הראיה של התינוק. סימנים התנהגותיים כוללים שפשוף של העיניים, מצמוץ תכוף, הטיה של הראש לצד אחד וסגירה של עין אחת בלבד. סימנים חיצוניים כוללים פזילה, ריצוד של העין, אישון לבן, הפרשה תמידית מהעין שעלולה להיות מוגלתית או דמעת.

אם הבחנתם בסימנים אלו פנו לבדיקת רופא עיניים מומחה לתינוקות וילדים לצורך ברור מקיף. טיפול מוקדם עשוי למנוע בעיות בהמשך דוגמת התפתחות עין עצלה.

קראו עוד על התפתחות הראיה אצל תינוקות.

כיצד להרגיל תינוק בן ארבעה חודשים שינק לעבור לתזונה מבקבוק?

תינוקות שינקו הנקה מלאים מתקשים לעתים לעבור להזנה מבקבוק ואף עלולים לסרב לגמרי לשתות מהבקבוק. חלק מהתינוקות יעדיפו תחילה 'לצום' ולחכות עד שאימם תשוב. יש להתעקש עם התינוק ולהמשיך לנסות.

בשלב ראשון רצוי שאדם שאינו אימו של התינוק ירגיל אותו לבקבוק. ניתן לנסות את ההאכלה מבקבוק בזמנים שונים במשך היום ולהתנסות בפטמות שונות (ישנן פטמות שאמורות לדמות את צורת ומרקם פטמת השד).

במידה שקיים קושי והתינוק מסרב בכל תוקף לשתות מבקבוק ניתן להסמיך את תרכובת המזון עם מעט דייסה ולהאכיל את התינוק בכפית.

קראו עוד על גמילה ומעבר למזון מוצק.

בני בן 4 חודשים. הוא שוכב אך ורק על גבו ואינו מוכן כלל לשכב על הבטן. הוא אף אינו מתגלגל על צידו (לקראת התהפכות). מה ניתן לעשות?

תוכלו לבצע עם תינוקכם תרגילים כדי להרגיל אותו לשכב על הבטן, לחזק את שרירי צווארו ואת חגורת הכתפיים ולעודד אותו להתהפך. את התרגילים מומלץ לבצע על מזרון או משטח פעילות.

על מנת להקל על התינוק את השכיבה על הבטן ולהרגיל אותו לתנוחה הניחו גליל מגבת (קחו מגבת מטבח וגלגלו לגליל בקוטר כ- 5 סנטימטרים) מתחת לבית השחי של התינוק כדי לתמוך בבית החזה. הניחו מול התינוק צעצוע או שכבו מולו על הרצפה, פנים מול פנים, כשאתם נמצאים בקשר עין. אפשרות אחרת היא להשכיב את התינוק על אזור החזה שלכם, כשפניכם זה מול זה, ואתם נמצאים בקשר עין.

פעמים רבות כשהתינוק מתבונן בפני הוריו דעתו מוסחת וקל לו יותר לשכב על הבטן.