25 מרץ 2019 י"ח אדר ב תשע"ט

מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש החמישי

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש החמישי לחייו: כל מה שאתם צריכים לדעת על התפתחות התנועה, הישיבה והזחילה בגיל ארבעה עד חמישה חודשים, התפתחות הראייה, השמיעה ויכולות ההבעה והתקשורת ושינויים בהרגלי השינה. בנוסף, תמצאו כאן טיפים לטיפול בתינוקות, להורות ולזוגיות חמישה חודשים אחרי הלידה, תשובות לשאלות נפוצות על התפתחות תינוקות בגיל זה, ומדריך לזכויות חברי מכבי בנושאי הריון, לידה ותינוקות.
מעודכן לתאריך  25.04.2011 

 התפתחות תנועתית של התינוק (מוטוריקה) בחודש החמישי

התינוק שולט היטב בידיו ומסוגל לגרוף חפצים כדי לקרבם אליו. כמו כן עוקב התינוק אחר חפצים בתנועה, מושיט אליהם את ידיו, מנסה לתפוס אותם ולהביאם לפיו.
עודדו את התינוק לתפוס ולהרים: תנו  לו צעצועים מענינים אך ודאו כי הם מעט רחוקים כדי שידרש ממנו להתקרב ותפוס בעצמו. הציעו לתינוק להחזיק רעשן קטן ביד אחת ולמדו אותו להעביר את החפץ מיד ליד. אם ניקח ממנו חפץ בו התעסק יגיב התינוק בכעס ובבכי.
התינוק מסוגל לשבת למשך פרקי זמן קצרים כשהוא נתמך (למשל על ידי כריות) אך עדיין אינו מסוגל להתיישב. המנעו מהושבת התינוק כשגבו זקוף ללא תמיכה. כשהוא שוכב על בטנו מסוגל התינוק להתרומם על כפות ידיו ולהתהפך מהבטן לגב. חלק מהתינוקות מתחיל להתהפך גם מהגב לבטן. תוך כדי שכיבה על הבטן מתחיל התינוק לדחוף עם רגליו, כהכנה לזחילה.
לפני שיוכל לזחול (תחילה על הגחון ובהמשך על שש) יתחיל התינוק להתנועע תוך כדי גלגול מהבטן לגב, וחזרה. אין להשאיר את התינוק על משטח מוגבה או על מיטה ללא השגחה מאחר שהוא עלול להתגלגל מטה, ליפול ולהחבל.

 שינה של תינוקות בגיל חמישה חודשים

מרבית התינוק מסוגלים לישון שנת לילה רציפה אולם חלקם יתעוררו לאכול מדי מספר שעות. נסו לשמור על שגרה של ערב והכנה לשינה. שגרת השינה תסייע לתינוק ללמוד להרדם בעצמו.
נסו להשכיב את התינוק במיטתו כשהוא ישנוני אך אינו ישן שינה עמוקה על מנת שילמד להרגע ולהרדם בעצמו. כשהתינוק מתחיל לגלות סימני עייפות התחילו את תהליך ההרדמה ולא כשהוא מותש לגמרי ועצבני.
בנוסף לשנת הלילה זקוק התינוק לשתי תנומות במשך היום: אחת בבוקר ואחת אחר הצהריים.

 ההתפתחות החושית של התינוק בחודש החמישי

ראייתו של התינוק ממשיכה להתפתח ולהשתפר. התינוק מסוגל להבחין בעצמים מרוחקים ולמקד את עיניו מבלי לפזול. כעת מסוגל התינוק להבחין בין שני גוונים של אותו צבע אולם עדיין קיימת העדפה ברורה לצבעים חזקים וברורים כגון אדום, כחול וצהוב. 

 התפתחות השפה והתקשורת של התינוק בחודש החמישי

יכולת התקשורת של התינוק מתפתחת בקצב מהיר וכעת הוא מסוגל להשמיע קשת רחבה של קולות וצלילים בגבהים ועוצמות משתנים. כמחצית מהתינוקות מסוגלים להשמיע הברה יחידה כגון 'אה', 'בא' או 'דא' אולם עדיין אינם יכולים לחבר מילה למשמעותה ולכן 'דיבורם' חסר משמעות. 
כשישמע התינוק צליל יסובב את ראשו בכיוון מקור הקול. תוכלו לפתח את שמיעתו באמצעות רעשנים ופעמוני רוח. התינוק אף מזהה כשקוראים לו בשמו ולכן הקפידו לפנות אליו בשם כשאתם מדברים עימו. 
התינוק מסוגל להביע את רגשותיו בברור. צחוקו רם ומתגלגל כשהוא שמח ושבע רצון ואילו עצב או מצוקה יבטא באמצעות בכיו. ככל שיגדל ילמד להביע אי שביעות רצון אם תעזבו אותו לבדו ויבכה כשתצאו מהחדר. כשתחזרו ינופף התינוק בידיו וברגליו בהתרגשות ויקבל אתכם עם חיוך. עם הזמן יתפתח גם חוש ההומור שלו והוא יצחק בתגובה לפרצופים מצחיקים, קולות משונים והעוויות פנים.

 המומחה משיב: שאלות ותשובות על התפתחות תינוקות בגיל 5 חודשים

בננו בן 5 חודשים. הוא מושך את עצמו לישיבה על ידי הפעלת שרירי הבטן ונהנה מאוד כשמושיבים אותו בעגלה. האם זה בריא או שעדיף למנוע ממנו לשבת בגיל זה?

הושבת התינוק ואף הישיבה המתוארת (באמצעות הפעלת שרירי הבטן) אינן חלק מיכולת ההתיישבות העצמית של התינוק שמתפתחת בדרך כלל לקראת גיל 8-9 חודשים. הושבה של התינוק בגיל צעיר מדי עלולה ליצור עומס יתר על עמוד השדרה ולכן אינה רצויה.

התינוק יתיישב בעצמו דרך שכיבה על הצד ודחיפה או מעמידה על 6, בדרך כל סמוך לתחילת הזחילה או לאחריה. הטו את גב העגלה קרוב לתנוחת שכיבה מלאה. אם התינוק מסרב לשכב לגמרי בעגלה אפשרו לו זוית קלה שתאפשר לו לראות את סביבתו אך תמנע ממנו להתרומם לישיבה מלאה. אפשרות נוספת היא השכבת התינוק על הבטן בעגלה באופן שיעודד אותו להרים את ראשו כדי להתבונן החוצה.

בתי בת 5 חודשים. למרות שהתחילה להתהפך מוקדם היא מתהפכת לצד אחד בלבד. האם המצב תקין ומה ניתן לעשות על מנת לעודד התהפכות גם לצד השני?

חשוב לעודד את התינוקת להתהפך לשני הצדדים מאחר שקיימת חשיבות רבה לסימטריה של תנועות הגוף. חוסר סימטריה בשלב ההתהפכות עלול לגרור אחריו זחילה תוך השענות על צד אחד של הגוף, נטייה של הצוואר לצד אחד או ישיבה תוך נטיה לצד אחד.

הבחינו אם בתכם מתקשה להתהפך אך מסוגלת או שכלל אינה מסוגלת להתהפך דרך הצד השני. במידה שהתינוקת מסוגלת להתהפך עודדו אותה לעשות זאת דרך הצד השני על ידי גירוי ומשיכה עם צעצוע או רעשן. במידה שכלל אינה מסוגלת להתהפך דרך הצד החלש כדאי לפנות לייעוץ פיזיותרפי. ניתן להתאים תרגילים פשוטים שיעודדו וילמדו את התינוקת להתהפך גם דרך הצד החלש של הגוף.