16 ינואר 2018 כ"ט טבת תשע"ח

מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש החמישי

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש החמישי לחייו: כל מה שאתם צריכים לדעת על התפתחות התנועה, הישיבה והזחילה בגיל ארבעה עד חמישה חודשים, התפתחות הראייה, השמיעה ויכולות ההבעה והתקשורת ושינויים בהרגלי השינה. בנוסף, תמצאו כאן טיפים לטיפול בתינוקות, להורות ולזוגיות חמישה חודשים אחרי הלידה, תשובות לשאלות נפוצות על התפתחות תינוקות בגיל זה, ומדריך לזכויות חברי מכבי בנושאי הריון, לידה ותינוקות.
בננו בן 5 חודשים. הוא מושך את עצמו לישיבה על ידי הפעלת שרירי הבטן ונהנה מאוד כשמושיבים אותו בעגלה. האם זה בריא או שעדיף למנוע ממנו לשבת בגיל זה?

הושבת התינוק ואף הישיבה המתוארת (באמצעות הפעלת שרירי הבטן) אינן חלק מיכולת ההתיישבות העצמית של התינוק שמתפתחת בדרך כלל לקראת גיל 8-9 חודשים. הושבה של התינוק בגיל צעיר מדי עלולה ליצור עומס יתר על עמוד השדרה ולכן אינה רצויה.

התינוק יתיישב בעצמו דרך שכיבה על הצד ודחיפה או מעמידה על 6, בדרך כל סמוך לתחילת הזחילה או לאחריה. הטו את גב העגלה קרוב לתנוחת שכיבה מלאה. אם התינוק מסרב לשכב לגמרי בעגלה אפשרו לו זוית קלה שתאפשר לו לראות את סביבתו אך תמנע ממנו להתרומם לישיבה מלאה. אפשרות נוספת היא השכבת התינוק על הבטן בעגלה באופן שיעודד אותו להרים את ראשו כדי להתבונן החוצה.

בתי בת 5 חודשים. למרות שהתחילה להתהפך מוקדם היא מתהפכת לצד אחד בלבד. האם המצב תקין ומה ניתן לעשות על מנת לעודד התהפכות גם לצד השני?

חשוב לעודד את התינוקת להתהפך לשני הצדדים מאחר שקיימת חשיבות רבה לסימטריה של תנועות הגוף. חוסר סימטריה בשלב ההתהפכות עלול לגרור אחריו זחילה תוך השענות על צד אחד של הגוף, נטייה של הצוואר לצד אחד או ישיבה תוך נטיה לצד אחד.

הבחינו אם בתכם מתקשה להתהפך אך מסוגלת או שכלל אינה מסוגלת להתהפך דרך הצד השני. במידה שהתינוקת מסוגלת להתהפך עודדו אותה לעשות זאת דרך הצד השני על ידי גירוי ומשיכה עם צעצוע או רעשן. במידה שכלל אינה מסוגלת להתהפך דרך הצד החלש כדאי לפנות לייעוץ פיזיותרפי. ניתן להתאים תרגילים פשוטים שיעודדו וילמדו את התינוקת להתהפך גם דרך הצד החלש של הגוף.