22 פברואר 2019 י"ז אדר תשע"ט

מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש החמישי

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש החמישי לחייו: כל מה שאתם צריכים לדעת על התפתחות התנועה, הישיבה והזחילה בגיל ארבעה עד חמישה חודשים, התפתחות הראייה, השמיעה ויכולות ההבעה והתקשורת ושינויים בהרגלי השינה. בנוסף, תמצאו כאן טיפים לטיפול בתינוקות, להורות ולזוגיות חמישה חודשים אחרי הלידה, תשובות לשאלות נפוצות על התפתחות תינוקות בגיל זה, ומדריך לזכויות חברי מכבי בנושאי הריון, לידה ותינוקות.
מעודכן לתאריך  25.04.2011 

הורות בחודש החמישי

פעילות גופנית חמישה חודשים אחרי הלידה

חלפו כ- 16 שבועות ממועד הלידה וגופך נכון לחזור לפעילות גופנית. חשוב להקפיד על חזרה מתונה מאחר שהמפרקים והרצועות עלולים להיות מעט רפויים בעקבות ההריון והלידה. פעילות גופנית אינה פוגעת בתפוקת החלב או בהרכבו ולכן גם אם את מניקה אין כל סיבה להמנע מפעילות גופנית. הקפידי על לבישת חזיה שתספק תמיכה טובה לשדייך בזמן הפעילות.
חלק מהאמהות בוחרות פעילות גופנית שמאפשרת שילוב של התינוק בזמן הפעילות כגון הליכה מהירה או ריצה עם עגלה מיוחדת, רכיבה על אופניים בעלי מנשא מתאים לתינוק או התעמלות על מזרן כשהתינוק מונח על בטן אמו. מרכזי ספורט גדולים וחדרי כושר מציעים שירותי שמרטף בחלק משעות היום על מנת לאפשר השתתפות אמהות בשיעורים. בררי סמוך למקום מגורייך מה הן האפשרויות ובחרי את זו שמתאימה ביותר עבורך.

שיתוף בן הזוג בטיפול בתינוק

במרבית המקרים אחד משני בני הזוג יהיה המטפל העיקרי בתינוק. חשוב לשתף גם את בן הזוג שאינו המטפל העיקרי בהתאם לזמינותו. הדבר ישחרר את המטפל העיקרי ויפנה עבורו מעט זמן אך גם יתרום לחיזוק הקשר בין התינוק להורה השני.
אמהות רבות מתקשות 'לשחרר' ולתת לבן זוגן לטפל בתינוק בטענה שאינו יודע, מסוגל או יכול באותה מידה כמותן. חשוב לתת לבן הזוג להתנסות ולבצע את הדברים בדרכו שלו. לעתים הדרך הטובה ביותר היא להשאיר את בן הזוג עם התינוק לבדו להתמודד ולפנות את השטח. בבחינת 'מה שלא רואים לא כואב'. כשאינך בסביבה בן זוגך עשוי לחוש פחות לחוץ ויתמודד בדרכו.

שאיבת חלב אם

חלק מהאמהות ששבות לעבודה סמוך ללידת תינוקן בוחרות לשאוב חלב כדי שהתינוק ימשיך לאכול אך ורק חלב אם גם בהעדרן. שאיבת חלב במשך שעות העבודה תסייע לך לשמור על אספקת החלב בכמות שתספיק עבור תינוקך. עם זאת פעולת השאיבה עלולה להיות קשה בהתחלה ועלולה לדרוש אימון ונסיון.
מומלץ להתאמן על השאיבה בבית לפני שמתכוונים להתחיל לשאוב בעבודה. מעבר לשאיבה עצמה בעבודה חשוב להערך גם לשמירת החלב השאוב עד לחזרתך הביתה. אם אין מקרר זמין בו תוכלי לאחסן את החלב השאוב הצטיידי בצידנית קטנה ובקרחומים.
אם אין בנמצא במקום עבודתך חדר זמין בו תוכלי לשאוב התייעצי עם הממונים עליך באשר למקום המתאים ביותר בו תוכלי לשמור על פרטיותך ללא פגיעה בשגרת העבודה. קראי עוד על שאיבת חלב אם במדריך השלם להנקה.
 

טיפים לטיפול בתינוק בחודש החמישי

  • בד בבד עם התפתחותו הרגשית יתחיל התינוק לפתח פחד מזרים. לקראת גיל שנה עלולה התופעה להתעצם. חלק מהתינוקות חווים חרדת נטישה קשה מהוריהם. התינוק עלול להיצמד בחוזקה למטפל העיקרי ואף יפרוץ בבכי אם אדם זר יגש אליו או ינסה להרים אותו. הרגילו את התינוק בהדרגה ובאיטיות לשהות עם אנשים זרים ובנוכחות פרצופים שאינם מוכרים. נסו לעשות זאת בסבלנות תוך התחשבות בתינוק וביכולתו להתמודד. תינוקות מסוימים חברותיים ופתוחים יותר מאחרים, בדיוק כמו מבוגרים.
  • תינוקות אוהבים מאד מוזיקה. חשפו את תינוקכם למקצבים ולסוגים שונים של צלילים ומוזיקה. עם הזמן יחל התינוק למחוא את כפיו ולהתנועע בקצב המוזיקה.
  • כשאתם מושיטים לתינוק חפץ או צעצוע אמרו בקול רם את שמו על מנת לסייע לתינוק לקשר בין החפץ לשמו ובדרך זו להעשיר את אוצר המילים שלו.
  • אם תינוקכם מסוגל להתרומם על שש כדאי להסיר את החלקים הנעים של המובייל שתלו מעל מיטתו על מנת למנוע מצב שהתינוק מסתבך במובייל או נתלה עליו.
 

זכרו שילדכם יחיד ומיוחד!

כל ילד הוא יחיד ומיוחד, בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל אולם זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין ודאי יעשה זאת בקרוב, כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד. בכל מקרה של ספק התייעצו עם אחות טיפת החלב או עם רופא הילדים.
פנו לברור אצל רופא הילדים אם אתם חוששים שיכולתו השפתית של תינוקכם אינה מתפתחת כראוי. שימו לב:
  • האם הוא יוצר קשר עין ומתקשר עמכם תוך כדי האכלה?
  • האם הוא 'עונה' בקול כשפונים אליו?
  • האם הוא צוחק בקול רם?
  • האם הוא יונק או שותה היטב מבקבוק? (שימו לב שהוא בולע כיאות ושהחלב אינו ניגר מזויות פיו)