04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב

לחצו על מספר החודש כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בשלב זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות התינוק: החודש השישי

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש השישי לחייו: מידע על התפתחות התנועה, השינה, התזונה, השפה והתקשורת של תינוקות בני חמישה עד שישה חודשים, טיפים להורים לתינוקות בגיל זה וכן תשובות לשאלות נפוצות בנושא התפתחות התינוק בחודש השישי, ומדריך לזכויות הורים לפעוטות בגיל 0–12 חודשים במכבי.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות תנועתית של התינוק (מוטוריקה) בחודש השישי

עכשיו ששרירי צווארו וזרועותיו של התינוק התחזקו הוא מתגלגל מצד אל צד בחופשיות ולעתים אף יתגלגל ברחבי החדר עד שילמד לזחול. לאור יכולות חדשות אלו של תינוקכם אל תשאירו אותו ללא השגחה ולו לרגע על גבי משטחים מוגבהים או בקרבת מדרגות.
יתכן שתינוקכם כבר החל לעמוד על שש ומתנדנד קדימה ואחורה כהכנה לזחילה (שתחל בדרך כלל מאוחר יותר לקראת גיל שמונה חודשים). חלק מהתינוקות עשויים כבר לזחול על גחונם, וכפי שתיווכחו עד מהרה מרבית התינוקות יחלו לזחול דווקא אחורנית.
הלבישו לתינוק ביגוד נוח עשוי בדים רכים ורפויים שלא יגביל את טווח תנועתו במרחב. המנעו מביגוד שעשוי מבדים סינטטיים שעלול לגרות את עורו וכן מביגוד עם הרבה כפתורים, רוכסנים או אביזרים אחרים שעלולים לגרום לו לאי נוחות תוך כדי שינה, זחילה, גלגול או משחק.
התפתחות הילד: שליטה בראש - למידע נוסף

שינה של התינוק בגיל חצי שנה

מרבית התינוקות יישנו במשך שש עד שמונה שעות מדי לילה. אם תינוקכם אינו יודע להרדם בעצמו תוכלו להתחיל ללמדו זאת כעת. נסו להשכיב את התינוק במיטתו כשהוא ער ואפשרו לו להרגע בעצמו לקראת השינה. אם הוא בוכה גשו והרגיעו אותו אולם השיבו את התינוק למיטתו.
נסו להאריך את משך הזמן לפני שתיגשו אל התינוק הבוכה. עם זאת אין להשאיר את התינוק בוכה במיטתו לאורך זמן ללא מענה. חשוב לגשת אל התינוק כדי שידע שאתם קשובים לצרכיו וכי אינו לבדו. שיטה זו עלולה להיות קשה ליישום חלק מההורים אינם מסוגלים להתמודד עם תינוקם הבוכה לאורך זמן.
לאחר שלמד להתגלגל מצד לצד יתכן שתגלו את התינוק שוכב על בטנו גם אם השכבתם אותו לישון על הגב. אין בכך כל בעיה ובפרט שהסכנה למוות בעריסה קטנה משמעותית בגיל חצי שנה. תינוקות נוטים להתהפך ולהתגלגל מתוך שינה. הקפידו לפנות את מיטת התינוק מבובות וחפצים מיותרים שעלולים לסכן את התינוק ולהקשות על חופש תנועתו.

תפריט לתינוקות בני חצי שנה

במהלך החודשים הראשונים לחייו הוסיף התינוק למשקלו בין 700 ל- 900 גרם מדי חודש. בגיל חצי שנה הכפיל התינוק את משקל לידתו. לאחר מכן קטן קצב העלייה במשקל לכחצי קילוגרם מדי חודש. כמו כן יוסיף התינוק לאורכו כ- 1.5 סנטימטרים כל חודש.
בהתאם להמלצות משרד הבריאות מדצמבר 2012, לאחר גיל 6 חודשים יש לשלב באופן מדורג מזונות משלימים בתזונתו של התינוק (תוך המשך ההנקה או תרכובת מזון לתינוקות), מאחר שהזנה בלעדית בחלב אם או בתרכובת מזון לתינוק אינה מספק עוד את כל צרכיו בגיל זה.
חשיפת התינוק למזונות משלימים לפני גיל 6 חודשים תעשה בכמויות מזעריות בלבד, אך בכל מקרה, לא לפני גיל 4 חודשים. לאחר גיל חצי שנה יש להגדיל את כמות המזון המשלים בהדרגה, עד לכמות המהווה ארוחה מלאה. תנו לו סוג אחד בלבד של ירק או פרי בכל פעם על מנת שתוכלו לבחון אם הוא אלרגי לסוג זה של מזון ומסוגל לעכל אותו כראוי. תגובה אלרגית עלולה לגרום לפריחה, שלשול או הקאה.
בסביבות גיל 9-8 חודשים אם הוא מסוגל לשבת במשך פרקי זמן קצרים הציעו לתינוק מזונות מוצקים שהוא יכול להחזיק בידיו ולהתנסות בעצמו. תנו לו לטעום מצלחתכם בזמן הארוחה.הניחו לפניו פיסות מזון קטנות שיוכל לתפוס ולהכניס בעצמו לפה. הקפידו שהתינוק יאכל מזונות מוצקים אך ורק בישיבה זקופה ולעולם לא בשכיבה כדי למנוע סכנת חנק.
מאחר שמרבית התינוקות עודם חסרי שיניים בגיל חצי שנה כדאי לבחור מזונות מוצקים רכים שניתן 'ללעוס' באמצעות החניכיים בלבד אם נדמה שהתינוק אינו אוהב מזון מסוים חכו מספר ימים ונסו שנית. טעמם של תינוקות בגילאים אלו משתנה במהירות.
בהתאם לשינויים בתזונה עשויים לחול שינויים ביציאותיו של התינוק. צואתו תשנה את צבעה וריחה ככל שתזונתו תכיל יותר מגוון מזונות. אם אתם סבורים שצואתו של התינוק קשה או יבשה הוסיפו פרי או ירק לארוחה.

התפתחות השפה והתקשורת בגיל שישה חודשים

תינוקכם מחייך, צוחק בקול רם, מקשקש הברות כגון 'מא-מא' או 'בה-בה' ומחקה קולות כגון שיעול או צחוק. הקפידו להקריא לתינוק שירים וסיפורים כדי לעודד את התפתחותו השפתית.
בגיל חצי שנה מודע התינוק היטב לסביבתו הקרובה וחש נוח במיוחד במחיצת הוריו, אחיו ודמויות מוכרות אחרות. חלק מהתינוקות עלולים לפתח חרדת זרים כבר בשלב זה ולכן יש לשים לב אם תינוקכם נלחץ, חרד, ובוכה בחברת זרים או בסביבה זרה וחדשה.
תינוקות בני שישה חודשים אוהבים לשחק עם בובות משחק רכות וחלקם אף בוחר לעצמו בובה אהובה במיוחד איתה הוא נוהג לשחק ולהרדם. אם תינוקכם בחר בובה מועדפת מומלץ שתרכשו בובה זהה נוספת. כך תקלו על עצמכם במקרה שהבובה תאבד או תזדקק לכביסה. בבחירת הבובה העדיפו בובות רכות ללא חפצים נוקשים או מודבקים (כגון עיניים) שעלולים להינתק ולהבלע על ידי התינוק.
אחד המשחקים האהובים ביותר על תינוקות בתקופה זו הוא 'מחבואים' או 'קוקו' מאחר שבגיל זה מסוגל התינוק להבין שיש לחפש אחר חפץ או אדם שנעלמו או הסתתרו. שחקו עמו משחקים אלו באמצעות כיסוי הפנים שלכם או שלו בחיתול או בשמיכה. התינוק יושיט את ידיו כדי להסיר את החיתול ויחשוף את פניכם.
התפתחות הילד: דיבור - למידע נוסף

טיפת חלב

בגיל זה יקבל התינוק מנה שלישית ואחרונה של החיסון להפטיטיס B, מנה שלישית של החיסןו המחומש, וחיסון בטיפות נגד נגיף הרוטה ונגיף הפוליו.

המומחה משיב: שאלות ותשובות על התפתחות התינוק בגיל 6 חודשים

האם צריך לבדוק את ראייתו של התינוק בגיל חצי שנה?

כיום מקובל לבצע שלוש בדיקות עיניים החל מגיל הלידה ועד לגיל בית הספר: 

  1. בגיל 6-8 חודשים. פזילה שמיוחסת לתקופת הינקות צריכה להעלם עד לגילאים אלו. בבדיקה זו יבדוק הרופא כיצד עוקב התינוק אחר חפצים ויעריך את חדות ראייתו. כמו כן יבדוק הרופא האם קיימת פזילה או אם יש צורך במשקפיים לתיקון הראיה. 
  2. בגיל 3 שנים תבוצע בדיקה של חדות הראיה בשילוב תמונות וצורות (בדיקה שכרוכה בשיתוף הפעולה של הילד). 
  3. בגיל 6 שנים, לפני תחילת בית ספר, מומלץ לבדוק שהראיה תקינה ולתקן ליקויים שעלולים לפגוע ביכולתו של הילד ללמוד, לקרוא מהלוח ולהתפתח בסביבה הלימודית.

 

קראו עוד על התפתחות הראיה.

האם תינוק בגיל חצי שנה אמור להתהפך דרך שני צדי הגוף?

כל תנועות הגוף צריכות להתפתח באופן סימטרי ולכן התינוק צריך להיות מסוגל להתהפך הן דרך צד ימין והן דרך צד שמאל. סימטריה חשובה להתפתות היכולת התנועתית הגסה של התינוק (מוטוריקה גסה). חוסר סימטריה עלול להתבטא לא רק בהתהפכות דרך צד אחד בלבד אלא בזחילה תוך השענות על צד אחד של הגוף, ישיבה עם נטיה לצד אחד או נטיה צווארית לכיוון אחד בלבד (טורטיקוליס).

מרבית התינוקות יעדיפו תחילה להתהפך דרך צד אחד בלבד אולם מרגע שילמד התינוק לבצע את הפעולה היטב יתחיל בדרך כלל להתהפך גם דרך הצד השני. במרבית המקרים יתהפך התינוק כשבועיים דרך צד אחד בלבד לפני שיתחיל להתהפך גם דרך הצד השני. במידה שהתינוק אינו מתהפך דרך הצד השני יש לגרות אותו באמצעות צעצועים צים מענינים ובמידת הצורך לתרגל עמו את פעולת ההיפוך דרך הצד השני.

מאיזה גיל ניתן לתת לתינוק ירקות חיים? האם ירקות קלים יותר לעיכול מפירות?

בגיל חצי שנה ניתן לתת לתינוק ירקות חיים כגון אבוקדו, עגבניה או מלפפון. יש להקפיד למעוך או לרסק היטב את הירק כדי למנוע חנק.

מבחינת היכולת או הקושי לעכל אין הבדל בין ירקות לפירות.