22 ינואר 2018 ו' שבט תשע"ח

מעודכן לתאריך  12.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש השישי

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש השישי לחייו: מידע על התפתחות התנועה, השינה, התזונה, השפה והתקשורת של תינוקות בני חמישה עד שישה חודשים, טיפים להורים לתינוקות בגיל זה וכן תשובות לשאלות נפוצות בנושא התפתחות התינוק בחודש השישי, ומדריך לזכויות הורים לפעוטות בגיל 0–12 חודשים במכבי.
האם צריך לבדוק את ראייתו של התינוק בגיל חצי שנה?

כיום מקובל לבצע שלוש בדיקות עיניים החל מגיל הלידה ועד לגיל בית הספר: 

  1. בגיל 6-8 חודשים. פזילה שמיוחסת לתקופת הינקות צריכה להעלם עד לגילאים אלו. בבדיקה זו יבדוק הרופא כיצד עוקב התינוק אחר חפצים ויעריך את חדות ראייתו. כמו כן יבדוק הרופא האם קיימת פזילה או אם יש צורך במשקפיים לתיקון הראיה. 
  2. בגיל 3 שנים תבוצע בדיקה של חדות הראיה בשילוב תמונות וצורות (בדיקה שכרוכה בשיתוף הפעולה של הילד). 
  3. בגיל 6 שנים, לפני תחילת בית ספר, מומלץ לבדוק שהראיה תקינה ולתקן ליקויים שעלולים לפגוע ביכולתו של הילד ללמוד, לקרוא מהלוח ולהתפתח בסביבה הלימודית.

 

קראו עוד על התפתחות הראיה.

האם תינוק בגיל חצי שנה אמור להתהפך דרך שני צדי הגוף?

כל תנועות הגוף צריכות להתפתח באופן סימטרי ולכן התינוק צריך להיות מסוגל להתהפך הן דרך צד ימין והן דרך צד שמאל. סימטריה חשובה להתפתות היכולת התנועתית הגסה של התינוק (מוטוריקה גסה). חוסר סימטריה עלול להתבטא לא רק בהתהפכות דרך צד אחד בלבד אלא בזחילה תוך השענות על צד אחד של הגוף, ישיבה עם נטיה לצד אחד או נטיה צווארית לכיוון אחד בלבד (טורטיקוליס).

מרבית התינוקות יעדיפו תחילה להתהפך דרך צד אחד בלבד אולם מרגע שילמד התינוק לבצע את הפעולה היטב יתחיל בדרך כלל להתהפך גם דרך הצד השני. במרבית המקרים יתהפך התינוק כשבועיים דרך צד אחד בלבד לפני שיתחיל להתהפך גם דרך הצד השני. במידה שהתינוק אינו מתהפך דרך הצד השני יש לגרות אותו באמצעות צעצועים צים מענינים ובמידת הצורך לתרגל עמו את פעולת ההיפוך דרך הצד השני.

מאיזה גיל ניתן לתת לתינוק ירקות חיים? האם ירקות קלים יותר לעיכול מפירות?

בגיל חצי שנה ניתן לתת לתינוק ירקות חיים כגון אבוקדו, עגבניה או מלפפון. יש להקפיד למעוך או לרסק היטב את הירק כדי למנוע חנק.

מבחינת היכולת או הקושי לעכל אין הבדל בין ירקות לפירות.