01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב

לחצו על מספר החודש כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בשלב זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות התינוק: החודש השישי

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש השישי לחייו: מידע על התפתחות התנועה, השינה, התזונה, השפה והתקשורת של תינוקות בני חמישה עד שישה חודשים, טיפים להורים לתינוקות בגיל זה וכן תשובות לשאלות נפוצות בנושא התפתחות התינוק בחודש השישי, ומדריך לזכויות הורים לפעוטות בגיל 0–12 חודשים במכבי.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הורות בחודש השישי

הרגילו את התינוק לנוכחות זרים

חלק מהתינוקות, ובפרט אלו שצמודים לאמותיהן, עלולים לפתח חרדה קשה מנוכחותם של זרים ולעתים אף מנוכחותו של ההורה השני (אם זה אינו נוכח באופן תדיר). אף שחרדה מזרים ובהמשך חרדת נטישה הם שלבים מקובלים בהתפתחות חשוב לחשוף את התינוק לנוכחותם של זרים באופן הדרגתי ולפתח ככל שניתן את כישוריו החברתיים. 
עודדו את בן הזוג שאינו המטפל העיקרי לבלות עם התינוק, לשחק עימו ולבצע פעולות שגרה לרבות האכלה, החלפת חיתול או רחצה. לעתים כדאי שהאם או המטפל העיקרי יתרחקו כדי לאפשר לתינוק ליצור קשר עמוק ויציב עם בן הזוג. 
חשוב להרגיל את התינוק לנוכחותן של דמויות נוספות בחייו. חשפו אותו לסביבתם של שכנים, חברים ובני משפחה. ככל שתשדרו לו שהכל בסדר ושלא יאונה לו כל רע כך ירגע התינוק וילמד לקבל את נוכחותם של זרים בקלות רבה יותר. 

חיים ללא שינה

חוסר שינה לאורך זמן עלול לגרום לפגיעה תפקודית קשה בשגרת היומיום. מרבית התינוקות מסוגלים לישון כ- 5-6 שעות בלילה ברציפות. אם תינוקכם עדיין אינו ישן ברצף בררו אם יש סיבה לכך. נסו לשנות את הרגלי ההאכלה לקראת השינה ויצרו שגרת שינה שתכין את התינוק טוב יותר לקראת שנת הלילה. 
כדי שלא תיפלו מהרגליים נסו לישון בצהריים או תפסו תנומה קלה בשעות הערב (כשהתינוק ישן אף הוא). התאימו את שעות שנת הלילה שלכם לאלו של התינוק. כשהוא הולך לישון בערב או בלילה כנסו למיטה גם אתם גם אם הדבר כרוך בויתור על שעות צפייה בטלויזיה או קריאה בעתון. 
בלית ברירה קצרו ככל שתוכלו את שעות הערות במשך הלילה. הכינו מראש את הבקבוק ומחלק המנות בחדר התינוק והמנעו מהחלפת חיתולים במשך הלילה. כל עוד אין צואה בחיתול חכו עם ההחלפה עד ליקיצת הבוקר. 
 

טיפים לטיפול בתינוק בחודש השישי

  • שחקו עם התינוק משחקי 'קוקו'. כסו את פניו בחיתול בד למשך מספר שניות ואז גלו אותם. משחק הקוקו מלמד את התינוק שחפצים ואנשים קיימים בעולמו גם כשאינם נמצאים בטווח ראייתו.
  • הניחו צעצועים וחפצים מעניינים מחוץ להישג ידיו של התינוק כדי לעודד אותו להתגלגל במרחב. עם זאת אל תניחו את הצעצועים רחוק מדי כדי לא לתסכל את התינוק.
  • אם יש לכם ילדים גדולים יותר וודאו שצעצועים קטנים כגון לגו או חרוזים אינם נמצאים בסביבתו של התינוק שעלול להתגלגל עד אליהם ולהכניסם לפיו.
  • צבע עיניו של התינוק מתקבע בדרך כלל בגיל חצי שנה. אם עיניו של תינוקכם כחולות כעת זהו ככל הנראה צבען הסופי.
 

טיפים לבחירת מטפלת, בייביסיטר או פעוטון לקראת חזרה לעבודה

  • התרשמו מכמה פעוטונים. נסו להגיע לביקור שלא תואם מראש והתרשמו מהילדים במקום: האם הם שמחים, נקיים, האם נראה שטוב ונעים להם?
  • שימו לב אם סביבת הפעוטון או בית המטפלת נקי ובטוח. שימו לב למצב שקעי החשמל, מעקות של מדרגות ורהיטים בעלי פינות חדות שעלולים לסכן את התינוק.
  • בררו את היחס בין מספר התינוקות למספר המטפלות או המטפלים במקום. ככל שיש פחות תינוקות ויותר מטפלות כך ייטיב הדבר עם תינוקכם.
  • בררו עם המטפלת או הבייביסיטר האם עבדה בעבר עם תינוקות ואם כן, באיזה גילאים. בררו טלפונים של ממליצים ממקומות עבודה קודמים והתקשרו לברר.
 
קראו עוד על ההתארגנות הנדרשת לקראת חזרה לעבודה.

זכרו שילדכם יחיד ומיוחד!

כל ילד הוא יחיד ומיוחד, בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל אולם זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין ודאי יעשה זאת בקרוב, כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד. בכל מקרה של ספק התייעצו עם אחות טיפת החלב או עם רופא הילדים.
פנו לברור אצל רופא הילדים אם אתם חוששים שיכולתו השפתית של תינוקכם אינה מתפתחת כראוי. שימו לב האם התינוק מקשקש, מחייך, יוצר קשר עין ומגיב למשמע קולות? אלו הן פעולות שתינוקות בגיל חצי שנה אמורים לבצע היטב.