27 אוקטובר 2021 כ"א חשון תשפ"ב

לחצו על מספר החודש כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בשלב זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות התינוק: החודש השביעי

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש השביעי לחייו: כל מה שאתם צריכים לדעת על התפתחות התנועה, הישיבה והזחילה בגיל שישה עד שבעה חודשים, תזונת התינוק ובקיעת השיניים בחודש השביעי, התפתחות השפה והתקשורת וכן מידע וטיפים להורים ומדריך זכאויות לחברי מכבי בנושאי היריון, לידה ופעוטות.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הורות בחודש השביעי

הקפידו על תזונה נכונה

הטיפול בתינוק מעייף ומתיש. הקפידו על תזונה נכונה ובפרט אם את מניקה:
 • אכלו ארוחת בוקר כדי למלא את מצבורי האנרגיה של הגוף לאחר שנת הלילה. ארוחת הבוקר חשובה אף יותר לאחר לילות ללא שינה.
 • פירות וירקות. מומלץ לצרוך כ- 2.5 כוסות של ירקות מדי יום וכ- 1.5-2 כוסות של פרי (טרי או יבש).
 • המנעו ממזון מהיר. על אף הפיתוי רצוי להמנע מאכילת מזון מהיר וג'אנק ולהעדיף מזון טרי ומבושל. רצוי להמנע מנשנוש ממתקים וחטיפים בין הארוחות ולהעדיף חטיפי אנרגיה, מעדני חלב ושקדים.
 • איכלו פחמימות. פחמימות הן מקור נפלא לאנרגיה זמינה. מומלץ לצרוך פסטה ולחם מחיטה מלאה על פני מוצרים שמכילים קמח לבן בלבד.
 • הקפידו על שתיה מרובה. חשוב לצרוך הרבה נוזלים ובפרט אם את מניקה. רצוי להמנע ממיצי פירות עקב תכולת הסוכר הגבוהה ואף ממשקאות מוגזים שעלולים להכיל גם כמויות בלתי מבוטלות של קפאין שמגביר את הצורך בהטלת שתן.
 

פנו לעצמכן זמן

שגרת החיים עם התינוק עלולה להיות קשה וסוחטת. קשה לתמרן בין התינוק, הבית, העבודה ובן הזוג ואמהות טריות רבות נוטות לשכוח כי טרם לידת התינוק היו להן חיים עצמאים.
על אף הקושי נסי לפנות מעט זמן לעצמך גם אם הדבר כרוך בדחיית נקיון הבית (במידת האפשר שכרי עוזרת בתשלום) הכביסה או הבישולים (תוכלו להזמין מזון מוכן או להעזר במשלוחים מההורים). אם אתם זקוקים לעזרה נסו לגייס את סביבתכם הקרובה.
הקפידי על פעילות שבועית עבורך בלבד דוגמת התעמלות, סיבוב בקניון או פגישה עם חברה. במרבית המקרים תיווכחי שניתן למצוא פתרונות שיאפשרו לך מעט זמן איכות לעצמך.

זמן איכות לתינוק עם סבים וסבתות

סבים וסבתות מלאים בכוונות טובות. לעתים אף יותר מהרצוי. עודף כוונות טובות ונסיון של שנים עלול לגרום להם לייעץ לכם ללא הפסקה. הפגינו בטחון בעמדותיכם. תוכלו להקשיב לעצות אך קבלו החלטות בקשר לגידולו ולחינוכו של תינוקכם בעצמכם. נסו לדבר עם הסבים והסבתות בעדינו כדי שלא יפגעו ויחד איתם מיצאו את הדרך הטובה ביותר עבורכם ועבורם להשתלב בשגרת חייו של התינוק.
תוכלו להחליט על אחר-צהריים אחד בשבוע בו הם יבלו זמן איכות עם התינוק בזמן שאתם תתפנו לענינכם. הדבר ישרת אתכם פעמיים: התינוק יבלה עם הסבים והסבתות ואתם תפנו לעצמכם זמן פנוי ללא התינוק.
 

טיפים לטיפול בתינוק בחודש השביעי

 • שתפו את התינוק בארוחות משפחתיות. הושיבו אותו בכיסא אוכל מתאים וקרבו אותו לשולחן המשפחתי.
 • שחקו עם התינוק משחקים שמתאימים לגילו (משחקי 'קוקו' או משחקי ידיים). אם יש לכם ילדים גדולים יותר למדו גם אותם כיצד לשחק עם התינוק כדי לחזק את הקשר בין הילדים.
 

זכרו שילדכם יחיד ומיוחד!

כל ילד הוא יחיד ומיוחד, בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל אולם זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין ודאי יעשה זאת בקרוב, כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד. בכל מקרה של ספק התייעצו עם אחות טיפת החלב או עם רופא הילדים.
פנו להמשך ברור אצל רופא הילדים במידה שבגיל שבעה חודשים תינוקכם:
 • אינו מקשקש במהלך משחק או בתגובה לגירוי ואם אינו מביע את עצמו פרט לבכי. תופעות אלו עלולות להצביע על בעיית שמיעה.
 • מתקשה לבלוע מוצקים? האם יש לו קושי לינוק או לשתות מבקבוק?
 • אינו מתהפך מהבטן לגב ובחזרה?
 • אינו מתחיל להתיישב (בתחילה עם תמיכה בלבד)?
 • אינו מסוגל לשאת את משקל גופו על הרגליים (בעמידה עם תמיכה)?
 • אינו אוחז בחפצים ואינו מסוגל להעביר חפץ מיד ליד?