01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב

לחצו על מספר החודש כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בשלב זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות התינוק: החודש השמיני

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש השמיני לחייו: מידע על התפתחות התנועה, העמידה, הזחילה וההכנה להליכה, התפתחות המוטוריקה העדינה, יכולת הראייה והתפיסה המרחבית, השפה והתקשורת של תינוקות בני שבעה עד שמונה חודשים, וכן טיפים ומידע להורים לתינוקות בגיל זה ומדריך זכויות לחברי מכבי להורים לתינוקות עד גיל שנה.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

 התפתחות תנועתית של התינוק (מוטוריקה) בחודש השמיני

בגיל שמונה חודשים מסוגלים מרבית התינוקות לנייד את עצמם במרחב החדר. חלקם יזחלו זחילת 'פצוע' על גחונם ואילו אחרים יזחלו זחילת שש (על הברכיים, המרפקים והאמות). זחילה היא צעד התפתחותי חשוב לקראת ההליכה מאחר שפעולה זו מחזקת את שריריו של התינוק. 
כמו כן לקראת הליכה לומד התינוק למשוך את עצמו כלפי מעלה ולהתרומם לעמידה בעזרת רהיט או צעצוע יציב. התינוק אף לומד שבאמצעות קיפול רגליו הוא יכול לחזור להתיישב לאחר שנעמד. אל תקלו בכך ראש! קשה יותר לתינוקות להתיישב מאשר למשוך את עצמם כלפי מעלה ולהעמד. תינוקות רבים אף 'נתקעים' בשלב העמידה וצורחים כדי שהוריהם יורידו אותם לישיבה או לשכיבה על הרצפה. 
התפתחות הילד: הליכה - למידע נוסף
בעבר היה נהוג 'ללמד' תינוקות שעמדו ללכת להליכונים. כיום סבורים שההליכון אינו צעצוע מומלץ. התינוק ילמד ללכת כשיוכל. ההליכון מונע מהתינוק יכולת משחק על הרצפה וכן זחילה וישיבה באופן עצמאי ואף עלול לשמש כאמצעי לטיפוס והגעה למקומות בלתי רצויים. 
וודאו שהבית מוגן ובטוח עבור תינוקכם. ככל שיכולת התנועה והתזוזה של התינוק מתפתחת כך הוא חשוף יותר לחבלות ופגיעות מהסביבה. הרימו לגובה חפצים שאליהם הוא עלול להגיע, סגרו שקעי חשמל בפקקים מיוחדים, הרחיקו רהיטים שאינם יציבים והגנו על פינות חדות באמצעות מגני פינה מפלסטיק או מסיליקון. הרחיקו חפצי  נוי שבירים ועצמים קטנים שעלולים לגרום לחנק. 
על אף הצורך לגונן על תינוקכם תנו לו להתנסות במרחב ואל תגבילו את חופש תנועתו אלא אם הוא בסכנה. 
גם אם תינוקכם כבר עומד או הולך מספר צעדים עדיין אינו זקוק לנעליים. אפשרו לו להתהלך יחף ככל שניתן. כשקר נעלו לרגליו נעליים רכות שמכונות נעלי 'טרום הליכה'. הליכה בכפות רגליים יחפות תורמת לשיפור היציבה של התינוק ומסייעת להתפתחות התקינה של כף הרגל. בניגוד לדעות שרווחו בעבר נעילת נעליים אינה תורמת ליציבותו של התינוק ואינה מייצבת את כף רגלו. 
 התפתחות הילד: ישיבה - למידע נוסף

התפתחות תנועתיות עדינה אצל תינוקות בני 8 חודשים

עד עתה תפס התינוק חפצים קטנים ועדינים באמצעות אגרופו אך כעת הוא מסוגל לתפוס אותם באמצעות שתי אצבעות בלבד (האגודל והאצבע 'המורה', index finger). בהמשך ילמד התינוק לתפוס דברים באמצעות קצות האצבעות בצורת אחיזה שמכונה 'תפיסת מלקחיים' או 'אחיזת פינצטה'. 
תוך שהתינוק לומד וחוקר את סביבתו הוא מתחיל להבין כי לחפצים מסוימים מטרות שונות שאינן מסתכמות בהכנסה לפה ובלעיסה בלבד. הציעו לתינוקכם פעלולונים שמכילים מגוון פעילויות שונות (‘activity centers’ עם פעמון, רעשן, לחצנים, כפתורי הזזה ואחרים). 
בשלב זה של ההתפתחות יגלה התינוק ענין רב בצעצועים שמדמים חפצים אמיתיים. נסו לתת לתינוקכם טלפון (צעצוע או מכשיר ישן) ולמדו אותו כיצד להשתמש במכשיר. התינוק יחקה את מעשיכם וילמד 'לדבר' בטלפון.  עשו זאת גם עם מברשת שיער, מברשת שיניים, כוס או כפית.

 שינה בחודש השמיני לחייו של התינוק

תינוקות בני שמונה חודשים ישנים בממוצע 13-14 שעות מדי יום. בנוסף לשנת הלילה יישן התינוק פעמיים במשך היום, בבוקר ואחר הצהריים, במשך כשעה. חלק מהתינוקות יסתפקו ב- 20 דקות שינה בלבד במשך היום. 
חרדת הנטישה שמתפתחת בסביבות גילאי 7-8 חודשים עלולה להקשות על השכבת התינוק במיטה. התינוק עלול לבכות בכל פעם שתשכיבו אותו ותנסו לצאת מהחדר אך במרבית המקרים יפסק בכיו תוך מספר דקות.

 ההתפתחות החושית של התינוק בחודש השמיני

התפתחותם של יכולת הראייה ושל יכולת תפיסת המרחב של התינוק כמעט מושלמת בגיל זה והתינוק מסוגל לזהות אנשים מוכרים ממרחק של מספר מטרים (למשל יזהה את הוריו גם בצדו השני של החדר) ולזחול או להתקדם לעברם. אף צבע עיניו יתקבע באופן סופי בתקופה זו. 
רצוי לקחת את התינוק לבדיקת ראייה ראשונה בגיל שמונה חודשים. בחלק מטיפות החלב בישראל מבוצעות בדיקות אלו כחלק משגרת המעקב אחר התפתחותו התקינה של התינוק. קיימות בעיות ראיה ייחודיות לתינוקות שחשוב להתחיל ולטפל בהן כבר בגיל הרך.
התפתחות הילד: הבנת מושגים - למידע נוסף

 תזונת התינוק בחודש השמיני

בגיל שמונה חודשים מזונו של התינוק מגוון. בנוסף להנקה או לתרכובת מזון תינוקות אוכל התינוק מגוון פירות וירקות מרוסקים או מעוכים ולעתים גם דייסות ומעדני חלב שמתאימים לפעוטות. ככל שיתנסה במגוון רחב של סוגי מזון יפתח תינוקכם העדפות ברורות למיני מזונות שונים. כשתגישו לו עוגיה או פרי יחייך ויצהל אך עלול להעוות את פניו למראה מזון אהוד פחות.
אחיזת המלקחיים ('פינצטה') והיכולת ללעוס את מזונו מאפשרות לתינוק להתנסות באכילה עצמאית באמצעות אצבעותיו. הניחו לו לטעום חתיכות פרי, פיסות לחם קטנות, פסטה וכן חתיכות קטנות של בשר או עוף. חיתכו את המזון לקוביות קטנות שהתינוק מסוגל להכניס לפיו והמנעו ממזונות שעלולים לגרום לחנק כגון נקניקיה, גזר חי או צימוקים. לעולם אל תשאירו את התינוק ללא השגחה בזמן הארוחה על מנת למנוע סכנת חנק.

 התפתחות השפה והתקשורת של התינוק בחודש השמיני

חלק מההברות שהתינוק משמיע מתחילות לקבל משמעות ולכן 'בה-בה' או 'מה-מה' עשויים להיות מכוונים כלפיכם, אבא ואמא. התינוק אף מסוגל להבין היטב את משמעותן של מספר מילים פשוטות (לדוגמה 'ביי-ביי') ואף למלא אחר הוראות פשוטות כגון 'תנפנף לשלום לסבתא'. 
התינוק אף מבין את שגרת יומו ולכן ישיבה בכיסא אכילה גבוה נתפסת על ידו כזמן לאכול, השכבה במיטה כעת ללכת לישון והשכבה על השידה כזמן להחלפת חיתול. כמו כן מבינים תינוקות בני שמונה חודשים את הקשר בין פעולה לתוצאה ולכן אחד המשחקים החביבים עליהם הוא השלכת מזון או חפצים מגובה (למשל בזמן ישיבה בכיסא האוכל) על מנת לצפות בהוריהם מרימים אותם שוב ושוב.

 המומחה משיב: שאלות ותשובות על התפתחות התינוק בגיל שמונה חודשים

האם חשוב שתינוק יזחל על גחונו לפני המעבר לזחילה על שש (זחילה על הברכיים)?

לזחילת שש חשיבות רבה בהתפתחות התנועתיות התקינה של התינוק. זחילה זו נקראת כך מאחר שקיים מגע של גוף התינוק עם הקרקע דרך שש נקודות: על 2 האמות, על 2 הברכיים ועל 2 כפות הרגליים (מגע עם גב כף הרגל). זחילה זו מאפשרת לו מרחב תנועה רחב, מהירות ויעילות גבוהה.

במרבית המקרים יזחל התינוק על גחונות לפני שיתחיל לזחול זחילת שש אך זחילת הגחון אינה שלב הכרחי בהתפתחותו.

בני בן שמונת החודשים מרבה לפלוט, כמעט שאינו אוכל מזון מוצק ואינו עולה במשקל. מה עלי לעשות?

פליטה נחשבת לתופעה שכיחה יחסית בקרב תינוקות עד גיל 3 חודשים. אצל מרבית התינוקות חולפת תופעת הפליטה בהדרגה מאליה עד לסביבות גיל 12-14 חודשים. אצל חלק קטן מהתינוקות התופעה חמורה עד כדי הקאה ופגיעה בגדילה ובשגשוג של התינוק. במצבים אלו יש צורך בהתערבות רפואית ותזונתית.

בדרך כלל תינוק בן שמונה חודשים שמסרב לאכול מזון מוצק טרם התרגל או התנסה מספיק בכך. חשוב לחשוף את התינוק למזונות מגוונים בעלי טעמים ומרקמים שונים. במידה שהוא מסוגל לתפוס פיסות מזון באצבעותיו הציעו לו חתיכות של פרי, פיסות לחם קטנות, פסטה ואף חתיכות קטנות של בשר או עוף. חיתכו את המזון לקוביות קטנות שהתינוק יוכל להכניס לפיו בעצמו. אפשרו לו לשבת בכסא אכילה גבוה סמוך לשולחן המשפחה כדי שיוכל לקחת חלק בארוחה המשפחתית.

עודדו את התינוק לאכול באופן עצמאי גם אם הדבר כרוך בלכלוך ובבלגן.

במידה שתינוקכם מסרב לאכול מזון מוצק, ממשיך לפלוט ואינו עולה במשקל התייעצו עם רופא הילדים ועם תזונאית מומחית לתזונת תינוקות.