17 ינואר 2018 א' שבט תשע"ח

מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש השמיני

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש השמיני לחייו: מידע על התפתחות התנועה, העמידה, הזחילה וההכנה להליכה, התפתחות המוטוריקה העדינה, יכולת הראייה והתפיסה המרחבית, השפה והתקשורת של תינוקות בני שבעה עד שמונה חודשים, וכן טיפים ומידע להורים לתינוקות בגיל זה ומדריך זכויות לחברי מכבי להורים לתינוקות עד גיל שנה.
האם חשוב שתינוק יזחל על גחונו לפני המעבר לזחילה על שש (זחילה על הברכיים)?

לזחילת שש חשיבות רבה בהתפתחות התנועתיות התקינה של התינוק. זחילה זו נקראת כך מאחר שקיים מגע של גוף התינוק עם הקרקע דרך שש נקודות: על 2 האמות, על 2 הברכיים ועל 2 כפות הרגליים (מגע עם גב כף הרגל). זחילה זו מאפשרת לו מרחב תנועה רחב, מהירות ויעילות גבוהה.

במרבית המקרים יזחל התינוק על גחונות לפני שיתחיל לזחול זחילת שש אך זחילת הגחון אינה שלב הכרחי בהתפתחותו.

בני בן שמונת החודשים מרבה לפלוט, כמעט שאינו אוכל מזון מוצק ואינו עולה במשקל. מה עלי לעשות?

פליטה נחשבת לתופעה שכיחה יחסית בקרב תינוקות עד גיל 3 חודשים. אצל מרבית התינוקות חולפת תופעת הפליטה בהדרגה מאליה עד לסביבות גיל 12-14 חודשים. אצל חלק קטן מהתינוקות התופעה חמורה עד כדי הקאה ופגיעה בגדילה ובשגשוג של התינוק. במצבים אלו יש צורך בהתערבות רפואית ותזונתית.

בדרך כלל תינוק בן שמונה חודשים שמסרב לאכול מזון מוצק טרם התרגל או התנסה מספיק בכך. חשוב לחשוף את התינוק למזונות מגוונים בעלי טעמים ומרקמים שונים. במידה שהוא מסוגל לתפוס פיסות מזון באצבעותיו הציעו לו חתיכות של פרי, פיסות לחם קטנות, פסטה ואף חתיכות קטנות של בשר או עוף. חיתכו את המזון לקוביות קטנות שהתינוק יוכל להכניס לפיו בעצמו. אפשרו לו לשבת בכסא אכילה גבוה סמוך לשולחן המשפחה כדי שיוכל לקחת חלק בארוחה המשפחתית.

עודדו את התינוק לאכול באופן עצמאי גם אם הדבר כרוך בלכלוך ובבלגן.

במידה שתינוקכם מסרב לאכול מזון מוצק, ממשיך לפלוט ואינו עולה במשקל התייעצו עם רופא הילדים ועם תזונאית מומחית לתזונת תינוקות.