16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב

לחצו על מספר החודש כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בשלב זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות התינוק: החודש השמיני

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש השמיני לחייו: מידע על התפתחות התנועה, העמידה, הזחילה וההכנה להליכה, התפתחות המוטוריקה העדינה, יכולת הראייה והתפיסה המרחבית, השפה והתקשורת של תינוקות בני שבעה עד שמונה חודשים, וכן טיפים ומידע להורים לתינוקות בגיל זה ומדריך זכויות לחברי מכבי להורים לתינוקות עד גיל שנה.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הורות בחודש השמיני

על אף הקלישאה תיווכחי כי תחושותיך והאינטואיציה האימהית שלך יסייעו לך רבות בתהליך גידול התינוק. את מכירה את תינוקך טוב מכל אחד אחר ותוכלי לזהות שינויים במצבו הרגשי והגופני.
למדי לסמוך על עצמך ועל תחושותיך ואם נדמה לך שמשהו לא בסדר בהתפתחות או בהתנהגות של תינוקך אל תתעלמי מכך. התייעצי עם אנשי מקצוע. אם טעית לא קרה מאום ואם צדקת הרי שאין כמו גילוי וזיהוי מוקדם כדי לסייע לתינוק להחלים ולהדביק פערים.

השארת התינוק

אם טרם התחלתם להשאיר את תינוקכם לבד (עם בייביסיטר כמובן!) כדאי לשקול זאת בחיוב. חשוב שתבלו זמן איכות זה עם זו ללא תינוקכם. הדבר יועיל לא רק לכם אלא גם לתינוק. הורים תשושים ומנוכרים זה לזו אינם תורמים להתפתחותו. שהות קצרה ללא ההורים תרגיל את התינוק לנוכחותם של מטפלים אחרים ותתרום להתפתחות יכולותיו החברתיות.
בשלב ראשון צאו לבילוי קצר, קרוב לביתכם כגון סרט או בילוי בבית קפה. אפילו קניות או סידורים ללא התינוק עשויים להיות חוויה מרעננת. הידיעה שאינכם רחוקים ותוכלו לשוב במהרה הביתה במקרה הצורך תקל עליכם את הפרידה מהתינוק.

טיפים שיקלו על ההורות לתינוקות בגיל שמונה חודשים

  • הכינו אוכל מראש. גם לכם וגם לתינוק. התארגנו מבעוד מועד עם קופסאות מזון במקרר כדי שלא תגיעו למצב בו הרעב דוחק ואין לכם רגע אחד פנוי לבשל או להזמין אוכל. אם תינוקכם ניזון מבקבוק הכינו מנות מחולקות במחלק מנות ובקבוקים מלאים בכמות מים מדודה כדי למנוע לחץ כשהתינוק רעב ובוכה.
  • ארגנו את אביזרי התינוק היכן שנוח לכם. כדי למנוע את הצורך להטלטל עם הרבה חפצים כשאתם רוצים לצאת מהבית הכינו תיק מלא חיתולים בהישג יד והשאירו עגלה ברכב באופן קבוע.
  • שתפו את התינוק בפעילות שלכם. הרגילו את התינוק לשהות בנוכחותכם גם כשאתם במטבח או במקלחת. כך תוכלו להישאר בקשר עין מלא עם התינוק בכל זמן אך גם לבצע את המטלות שלכם בזמנכם החופשי.
 

טיפים לטיפול בתינוק בחודש השמיני

  • וודאו שביתכם מהווה סביבה בטוחה ומוגנת לתינוקכם. הרחיקו חומרי ניקוי, תכשירים קוסמטיים וסבונים שעלולים לסכן את התינוק. הקפידו לסגור היטב את ארונות האמבטיה והמטבח והצטיידו במנעולי ילדים מיוחדים. במידת הצורך התקינו אמצעי בטיחות על מגירות למניעת תפיסה של אצבעות. אם בביתכם מדרגות התקינו שערים בפתח גרמי המדרגות וכסו את כל שקעי החשמל. 
  • צמצמו את משך צפיית התינוק בטלויזיה (גם אם מדובר בקלטת ייעודית לתינוקות). העדיפו לבדר את התינוק באמצעות סיפור, שיר או משחק.
 

זכרו שילדכם יחיד ומיוחד!

כל ילד הוא יחיד ומיוחד, בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל אולם זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין ודאי יעשה זאת בקרוב, כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד. בכל מקרה של ספק התייעצו עם אחות טיפת החלב או עם רופא הילדים.