27 יוני 2022 כ"ח סיון תשפ"ב

לחצו על מספר החודש כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בשלב זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות התינוק: החודש התשיעי

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש התשיעי לחייו: כל מה שצריך לדעת על התפתחות המוטוריקה, החושים, השפה והתקשורת של תינוקות בגיל שמונה עד תשעה חודשים, וטיפים להורים המתמודדים עם קשיים בזוגיות, בטיפול בתינוק ועם חרדת הנטישה של התינוק. בנוסף, תמצאו כאן מדריך לזכויות חברי מכבי בנושאי הריון ולידה לאם ולתינוק עד גיל שנה.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות תנועתית של התינוק (מוטוריקה) בחודש התשיעי

מרבית התינוקות זוחלים היטב בגיל תשעה חודשים וחלקם אף מסוגלים להתקדם באמצעות יד אחת בלבד (ושתי הרגליים כמובן!) תוך אחיזת צעצוע ביד השניה. תינוקות שגדלים בבתים עם מדרגות לומדים עד מהרה לזחול ביעילות גם במעלה ובמורד המדרגות.
גם אם תינוקכם מסוגל לעמוד ואולי אף לצעוד מספר צעדים סביב השולחן אין צורך אמיתי לנעול לו נעליים. עמידה והליכה יחף הן הטובות ביותר לתינוק בשלב זה ומסייעות להתפתחות השרירים והגידים ברגליו. חכו עם הנעליים עד שההליכה תתבסס היטב. אם קר תוכלו לגרוב לתינוק גרביים עבות עם סוליה שאינה מחליקה או נעלי בד רכות.
התפתחות הילד: זחילה - למידע נוסף
בשעת משחק יושיט התינוק את ידיו לעבר חפץ שמעניין אותו ויהנה מאד לזרוק חפצים ולצפות בהם נופלים. אם תבקשו יושיט התינוק לעברכם חפץ אך עדיין אינו מסוגל לתת לכם אותו בצורה מסודרת. תחת זאת פשוט ישמוט את החפץ בכיוונכם. התינוק אף מסוגל לנופף לשלום, למחוא כפיים ולחקות מגוון תנועות אליהן יחשף (דוגמת החזקת הטלפון צמוד לאוזן כדי 'לשוחח').
הציעו לתינוק דלי מלא קוביות או חפצים אחרים כדי שיוכל לרוקן אותו מתוכן ואז להכניס חזרה. וודאו שהחפצים אינם קטנים מדי ועלולים לגרום לחנק. ידיות, דלתות ואביזרים שנפתחים ונסגרים חביבים מאד על תינוקות בגיל זה ולכן רצוי לבחור צעצועים שמכילים אביזרים מסוג זה לרבות מכונית צעצוע או הגה.
אם תיקחו מהתינוק צעצוע תוך כדי משחק הוא יביע את מחאתו בקול רם ויתנגד. אם ברצונכם לקחת ממנו חפץ בו הוא מתעניין הציעו לו צעצוע חלופי.
התפתחות הילד: ישיבה - למידע נוסף

ההתפתחות החושית בחודש התשיעי לחייו של התינוק

מוחו של התינוק מתפתח בקצב מהיר בשנת החיים הראשונה ולכן חשוב לספק לו גירויים מתאימים. הקפידו לקרוא, לשיר שירים ולדבר עם תינוקכם תוך כדי משחק אך גם בזמן פעולות שגרה כגון רחצה, החתלה או האכלה. עודדו אותו לחקור ולגלות צעצועים וחפצים חדשים.
חרדת הנטישה מתעצמת לאחר גיל 8 חודשים ולכן כל יציאה ממושכת מהבית לסביבה זרה עלולה להיות חוויה מתישה. התינוק עדיין אינו מבין מהו 'טיול' ולכן עלול לפרש נסיעה כמעבר לסביבה זרה ועוינת. בתגובה יגיב בהתנהגות עצבנית, בכיינית ונדבקת. אם אתם בוחרים לצאת עם התינוק לטיול ממושך מחוץ לבית דאגו להצטייד בצעצועים וספרים מוכרים כדי להקל על התינוק.
וודאי הבחנתם בניצנים ראשונים של אופיו של תינוקכם. חלק מהתינוקות חברותיים מאד וחייכניים ואילו אחרים ביישניים ומעדיפים להתחבא מאחורי הוריהם. תוכלו להבחין האם תינוקכם פחדן או דווקא בעל בטחון עצמי רב. לעתים תוכלו להתרשם ממצבי רוח משתנים שמשפיעים על התנהגותו של התינוק. ככל שאופיו יתפתח יהפוך תינוקכם דעתן יותר ונוח פחות, תוך שהוא מתבגר והופך לפעוט עצמאי בעל רצונות וכושר ביטוי.
זכרונו של הפעוט מתחדד גם וכן והוא מסוגל לזכור פרטים כגון מיקומם של צעצועים אהובים שנותרו בחדר אך אינו מסוגל לזכור ארועים לאורך זמן. זכרונו קצר הטווח כבר הבשיל בעוד שזכרונו ארוך הטווח יתפתח רק לקראת גיל שנתיים-שלוש.
התפתחות הילד: הבנת מושגים - למידע נוסף

התפתחות השפה והתקשורת של תינוקות בגיל תשעה חודשים

ככל שתשוחחו יותר עם תינוקכם כך תסייעו לו לפתח את כושר הדיבור וניהול השיחה. כעת מסוגל התינוק לזהות את שמו ויגיב אם תקראו לו. כמו כן הוא מבין היטב את משמעותם של מילים פשוטות דוגמת 'כן', 'לא' או 'אסור'. תינוקכם מבין הרבה יותר מילים מכפי שהוא מסוגל לבטא ולדבר ולכן עשוי לקשקש בתגובה לשיחה שתנהלו עימו.
חלק מהקולות והצלילים שהתינוק משמיע עשויים לדמות למילים אמיתיות אולם במרבית המקרים אין התינוק מסוגל לבטא מילים של ממש. עם זאת תינוקכם בטוח כי הוא רכן מדבר ומתקשר וכי הוא מובן לכם לגמרי. לעתים חוסר הבנה מצידכם עלול לגרום לו לתסכול שיתבטא בבכי, נפנופי ידיים ורגליים ואף בזריקת גופו על הרצפה.

טיפת חלב

בגיל זה תתבצע בדיקה התפתחותית של רופא טיפת חלב ומפגש מעקב אצל אחות. כמו כן, תתבקשו לבצע בדיקת ספירת דם ראשונה על מנת לאתר אנמיה וחסר בברזל.

המומחה משיב: שאלות ותשובות על התפתחות תינוקות בני 9 חודשים

בתנו עברה לאכילת מזון מוצק ומגוון בנוסף להנקה (בבוקר ובערב). אף שהיא אוכלת ומתפתחת היטב היא אינה עולה במשקל. מדוע? מה עלינו לעשות?

במקרים רבים מתרחש המעבר למזון מוצק בד בבד עם הגדלת כושר התנועה של התינוק שדורש עודף אנרגיה. לכן יתכן עיכוב זמני בעליה במשקל. במקרים אחרים העדר עליה במשקל עלול להגרם לאחר מחלה שפוגעת בתאבון או מחלה נגיפית של שלשול או הקאה. מאחר שהיא אוכלת היטב תאבונה, ככל הנראה, תקין.

וודאו שמשקלה של התינוקת מנוטר באופן שוטף בטיפת החלב. אם אתם חוששים שבתכם אינה עולה במשקל אף שהיא אוכלת כראוי פנו לבדיקת רופא ילדים. יתכנו מצבים שונים שעלולים לגרום לחוסר שגשוג. רופא הילדים יבדוק את ביתכם ובהתאם לצורך יפנה אתכם לביצוע הבדיקות הנדרשות.