21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב

לחצו על מספר החודש כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בשלב זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות התינוק: החודש התשיעי

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש התשיעי לחייו: כל מה שצריך לדעת על התפתחות המוטוריקה, החושים, השפה והתקשורת של תינוקות בגיל שמונה עד תשעה חודשים, וטיפים להורים המתמודדים עם קשיים בזוגיות, בטיפול בתינוק ועם חרדת הנטישה של התינוק. בנוסף, תמצאו כאן מדריך לזכויות חברי מכבי בנושאי הריון ולידה לאם ולתינוק עד גיל שנה.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הורות בחודש התשיעי

זוגיות

הורים טריים רבים מגלים שלאחר תקופת הסתגלות ראשונית עם תינוקם הם התרחקו זה מזו וזוגיותם נפגעה. תינוק חדש בבית גורם לטלטלה עזה של המערכת הזוגית. זוגות רבים חווים ריחוק וטינה, ובפרט אם עול הטיפול בתינוק נופל על אחד מבני הזוג בלבד). נסו לחלק בין שניכם את עול הטיפול בתינוק בצורה שווה ככל שתוכלו על מנת למנוע טינה ולאפשר שיתוף והנאה. 
הכירו במורכבות המצב ונסו להתמודד עם השינוי יחדיו. נסו לדבר זה עם זו, לדון בבעיה ולמצוא יחד פתרונות לרענון הזוגיות. כדאי להקדיש זמן זה לזו כזוג, ללא התינוק. חלק מהזוגות קובעים פגישה שבועית של ממש כדי לנסות לחזור לשגרה של זוגיות ובילוי זוגי. 

ההתמודדות עם חרדת הנטישה

לקראת גיל שנה תגיע לשיאה חרדת הנטישה של תינוקכם. זהו שלב התפתחותי חשוב ואף שאין נחמה בצרת רבים, כולם עוברים את זה. על אף הקושי הקפידו להיפרד מתינוקכם לשלום כשאתם יוצאים. לעולם אל תברחו או תעלמו. בדרך זו ילמד תינוקכם שלאחר הפרידה והבכי תשובו אליו מאוחר יותר. 
מרגע שנפרדתם מהתינוק אל תחזרו או תיכנסו שנית לטווח ראיתו כדי למנוע השנות של תהליך על אף הצורך שלכם לבדוק שהכל בסדר נסו לסמוך על המטפלת, הגננת או הבייביסיטר. תוכלו להתקשר מאוחר יותר כדי לוודא זאת אם אינכם רגועים. במרבית המקרים ירגע התינוק עד מהרה לאחר לכתכם ויחזור לשגרת יומו. 
אם לתינוקכם קשה במיוחד להיפרד מאחד מכם דאגו שבן הזוג שישאיר אותו יהיה זה שממנו קל יותר לתינוק להיפרד. המשיכו כך עד שהתינוק יתרגל ותהליך הפרידה יהפוך קצר ורגוע יותר. 

קושי בטיפול בתינוק

מרגע שתינוקכם מתחיל להתנועע וצריך 'לרוץ' אחריו אתם עשויים להיווכח כי הטיפול בו והשהות במחיצתו נעשים מתישים. הערכו בהתאם עוד לפני שאתם ממוטטים לגמרי. נסו להעזר בפתרונות לרבות בייבי-סיטר, סבתא או בן הזוג. השתדלו לנוח כשהתינוק נח. מפעם לפעם הרשו לעצמכם לקחת פסק זמן מהטיפול השוטף בתינוק כדי לאגור כוחות. 
כדאי לבחור מטפלת או בייביסיטר תוכל להתמודד עם הקושי הגופני והרגשי פיזי שכרוכים כבטיפול בתינוק הגדל. 
 

טיפים לטיפול בתינוק בחודש התשיעי

  • תינוקכם נהנה להתנועע ולחקור את סביבתו. אפשרו לו מרחב זחילה מרווח ברחבי החדר. השגיחו עליו בכל עת אבל השתדלו לא להגביל או לדכא את תנועתו מתוך חרדה לשלומו. 
  • הציבו גבולות כבר בגיל צעיר זה. התינוק מסוגל להבין את משמעות המילה 'לא'. השתמשו במילה 'לא' בתבונה ובחסכנות רק כשתינוקכם עומד לעשות מעשה או פעולה מסוכנים או אם הוא עושה פעולה שאסרתם עליו לעשות.
 

זכרו שילדכם יחיד ומיוחד!

כל ילד הוא יחיד ומיוחד, בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל אולם זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין ודאי יעשה זאת בקרוב, כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד. בכל מקרה של ספק התייעצו עם אחות טיפת החלב או עם רופא הילדים
פנו להמשך ברור אצל רופא הילדים במידה שבגיל תשעה חודשים תינוקכם: 
  • מתקשה לבלוע מזונות בעלי מרקמים גסים, נחנק או משתנק. יתכן שקיימת בעיה ביכולתו ללעוס ולבלוע. 
  • אינו מסובב את ראשו למשמע שמו.  
  • אינו מקשקש 'ומשתתף' בשיחה. יתכן ששמיעתו של התינוק לקויה.