21 ינואר 2018 ה' שבט תשע"ח

מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש העשירי

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש העשירי לחייו, כולל מידע על התפתחות התנועה של התינוק בגיל שמונה עד תשעה חודשים, התפתחות השינה, התזונה והאכילה העצמאית, התפתחות השפה, התקשורת והקשר עם ההורים, וגם טיפים להורים לגבי הקניית הרגלי אכילה, טיפול בתינוק ומציאת הגישה המתאימה להורות.
בתי בת עשרה חודשים. לאחרונה במהלך ההנקה היא אינה יונקת אלא נושכת את הפטמה בלבד ולאחר מכן מסיטה את ראשה בחוסר ענין. היתכן שהיא גומלת את עצמה מההנקה? לאחרונה התחלתי להשתמש בחזיות הנקה עם חישוקי מתכת. היתכן כי החזיה מפריעה לה בזמן ההנקה ולכן היא מסרבת לינוק?

בדרך כלל תינוקות בני עשרה חודשים אינם גומלים את עצמם. האם בתך מוצצת אצבע או מוצץ? האם היא אוכלת מזונות מוצקים? יתכן שהיא מעדיפה את המזון המוצק או שתיה מבקבוק על פני ההנקה (שתיה מבקבוק קלה יותר לתינוק ודורשת פחות מאמץ מצדו).

במידה שאינה מעוניינת לינוק אין אפשרות להכריח אותה. אם אינך רוצה לגמול אותה תוכלי לנסות להניק אותה שוב כשהיא רגועה או ישנונית מעט. שימי לב אם היא מתעניינת כלל בשד או שהיא מסיטה את ראשה.

לרוב חזיות ההנקה אינן מפריעות למהלך הנקה תקין.

מגיל 4 שבועות ישן בננו לילה שלם. לאחרונה הוא הולך לישון מאוחר מאד (בסביבות 10 בלילה) אולם ישן רצוף עד שמונה בבוקר. ניסינו למנוע ממנו תנומות במשך היום כדי שילך לישון מוקדם יותר אולם הדבר גרם לכך שכעת הוא אינו ישן ברצף אלא מתעורר מדי 4 שעות ודורש לשתות חלב מבקבוק. מה עלינו לעשות כדי שיחזור לישון ברצף את שנת הלילה?

כל פגיעה בשגרה של התינוק עלולה לפגוע ברציפות שנתו. תינוקכם ככל הנראה זקוק עדיין לתנומה במשך היום גם אם משמעות הדבר שהוא נרדם מאוחר בלילה.

במידה שהתפתחותו תקינה הרי שתינוקכם אינו זקוק להאכלה מבקבוק בלילה. לכן עליכם לסייע לו ללמוד להרדם ללא הבקבוק. אם הוא משתמש במוצץ הציעו לו מוצץ כשהוא מתעורר. הרגיעו את התינוק אם הוא מתעורר בבכי אך לאחר מכן החזירו אותו למיטתו מבלי להציע לו בקבוק חלב. נסו לעמוד לצד מטתו וטפחו בעדינות על גבו כדי להרגיעו. כשירגע הפסיקו את הטפיחות.

יתכן שיעברו עליכם כמה לילות קשים אולם אם תתמידו במשך כשבוע ילמד תינוקכם להרגע בעצמו ויחזור לישון ללא צורך בשתיית חלב בלילה.

האם כדאי לתת לתינוק מזון אורגני בלבד?

אכילת מזון אורגני מקטינה את החשיפה לחומרי הדברה ודשן שמקורם במזון. יחד עם זאת האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP, American Academy of Pediatrics) גורסת כי אכילת מזון אורגני אינה בריאה יותר או מזינה יותר בהשוואה לאכילת מזון 'רגיל' שאינו אורגני.

מזון אורגני יהיה בדרך כלל יקר יותר בהשוואה למזון שאינו אורגני ולכן עליכם לשקול עד כמה חשוב לכם כי ילדכם יאכל מזון אורגני. הבחירה בידכם. הקפידו שתינוקכם יאכל מזון בריא בין אם ממקור אורגני או רגיל. הגבילו את כמות הסוכרים והקפידו על צריכה מספקת של פירות וירקות טריים.

בתי אינה אוהבת לשתות מים. האם לתת לה לשתות מצי פירות?

מחקרים עדכניים מצביעים על כך ששתית מיץ טבעי (100%) בכמות סבירה אינה גורמת לעלייה במשקל הגוף של תינוקות וילדים.

במידה שביתך מוכנה לשתות מיצים בלבד הקפידי לתת לה מיצים טבעיים בלתי ממותקים. העדיפי מיצים סחוטים טריים. הגישי לה את המיץ בכוס ולא בבקבוק כדי לבדל את שתיית המיץ מאכילת תרכובת מזון תינוקות וכדי למנוע עששת תינוקות.

תוכלי להעזר בהנחיות האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP, American Academy of Pediatrics) לגבי כמויות המיץ המומלצות:

  • גיל לידה עד 6 חודשים: אין לתת מיצי פירות אלא לצורך הקלה זמנית של עצירות.
  • 6-12 חודשים: עד כ- 120 מיליליטרים (מ"ל) מיץ טבעי מדי יום.
  • שנה עד 6 שנים: עד כ- 180 מיליליטרים (מ"ל) מיץ טבעי מדי יום.
  • החל מגיל 7 שנים: עד כ- 350 מיליליטרים (מ"ל) מיץ טבעי מדי יום.

 

120 מ"ל מיץ טבעי שווים למנת פרי אחת אולם בפרי יש סיבים תזונתיים שבדרך כלל אינם זמינים במיצים. לפיכך עדיף לתת לתינוק פרי על פני מיץ פירות.