16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב

לחצו על מספר החודש כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בשלב זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות התינוק: החודש העשירי

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש העשירי לחייו, כולל מידע על התפתחות התנועה של התינוק בגיל שמונה עד תשעה חודשים, התפתחות השינה, התזונה והאכילה העצמאית, התפתחות השפה, התקשורת והקשר עם ההורים, וגם טיפים להורים לגבי הקניית הרגלי אכילה, טיפול בתינוק ומציאת הגישה המתאימה להורות.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הורות בחודש העשירי

גישות שונות להורות

לכל אחד מאיתנו דעה שונה, ערכים שונים וסדרי עדיפויות שונים לגבי גידול ילדים. קיימות גישות שונות להורות ומה שנכון ועובד לאחד אינו בהכרח נכון או מתאים לאחר. במרבית המקרים אין דרך אחת 'נכונה' אלא כמה אפשרויות שונות להתמודד ולטפל באותה בעיה או באותו מצב.
לעתים גם בין בני זוג הדרך הטובה ביותר היא להסכים כי אינכם מסכימים בנוגע לנקודה מסוימת. נסו לגבש דעה אחידה ולעולם תציגו חזית אחידה וגישה אחת בפני תינוקכם. המנעו ממצבים בהם הורה אחד אומר 'א' והשני 'ב'. מעבר לבלבול שיגרם ילמד הפעוט עד מהרה (בעיקר בגילאים מאוחרים יותר) כי הוא מסוגל לנצל את אי ההסכמה לטובתו האישית ואף עלול לתמרן אתכם לכדי סכסוך.

הקניית הרגלי אכילה

כיצד ללמד את התינוק להנות ממזונו?

רצוי שזמן הארוחה יהיה נעים ורגוע ובמידת האפשר יערך במסגרת משפחתית רחבה. התחשבו בהעדפותיו של התינוק באשר למזונות מסוימים. אל תדרשו ממנו לאכול דברים שאינו רוצה או לסיים את כל המנה. לחלק מהתינוקות קיבה קטנה והם פשוט אינם מסוגלים. תוך כדי הארוחה הסבירו לתינוק מה הוא אוכל כדי שילמד להבחין בין סוגי המזונות השונים.

האם אפשר לתת לתינוק לאכול את המזון ששאר בני המשפחה אוכלים?

בהחלט, כל עוד המזון חתוך לקוביות קטנות שמתאימות לפיו של התינוק ואינו מכיל מרכיבים מסוכנים (אלרגנים או כאלו שעלולים לגרום לחנק). המנעו מלהגיש לתינוק מזון חם מאד שעלול לגרום לו לכוויה בחלל הפה. תנו לו לטעום מזונות מתובלים כדי לחשוף אותו למגוון טעמים רחב.

מה לגבי ארוחה במסעדה?

אפשר בהחלט לקחת את התינוק לאכול בחוץ אך כדאי לבחור במסעדות ובתי קפה ידידותיים לילדים ולוודא כי יש בנמצא כיסא תינוק מתאים. עם זאת מסעדה עלולה להוות סביבה רועשת ולכן אם תינוקכם רגיש לרעש יתכן שכדאי למנוע ממנו, ומכם, את החוויה.
 

טיפים לטיפול בתינוק בחודש העשירי

  • על אף שהתינוק עדיין אינו מסוגל לדבר חשוב לנהל עמו שיחות ולהגיב גם 'לג'יבריש' שהוא מקשקש. עודדו את תינוקכם לתקשר וחשפו אותו לאוצר מילים רחב.
  • השמיעו מוזיקה לתינוק. תינוקות נהנים מאד לשמוע מוזיקה ולעתים אף מתגלגלים או זוחלים בהתאם למקצב.
  • שחקו עם התינוק משחקי 'קוקו'.
 

זכרו שילדכם יחיד ומיוחד!

כל ילד הוא יחיד ומיוחד, בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל אולם זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין ודאי יעשה זאת בקרוב, כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד. בכל מקרה של ספק התייעצו עם אחות טיפת החלב או עם רופא הילדים.
תינוקות בני עשרה חודשים צריכים לקשקש, ליצור קשר עין ברור ולהגיב למשמע קולכם. שימו לב אם:
  • תינוקכם אינו מגלה ענין או רצון לזחול ולהתנועע, או אם הוא גורר צד אחד של גופו תוך כדי תנועה.
  • התינוק אינו מסוגל להתרומם ולעמוד גם בעזרתכם.
  • התינוק אינו מנופף בידיו או מסובב את ראשו כתגובה לשאלה או הוראה מצידכם.
  • תינוקכם אינו מגלה ענין בסביבתו ואינו יוצר קשר עין.
 
במידה שאתם חוששים שתינוקכם אינו עוקב ביעילות או שאינו מגיב כמצופה פנו להתייעצות עם רופא הילדים או עם אחות טיפת החלב.