28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב

לחצו על מספר החודש כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בשלב זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות התינוק: החודש האחד עשרה

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש האחד-עשר לחייו: כל מה שצריך לדעת על התפתחות התנועה, התזונה, השפה והתקשורת בגיל 10 עד 11 חודשים, וכן טיפים להורות בחודש ה- 11 לחייו של התינוק, איזון בין עבודה להורות ועצות לטיפול בתינוק בגיל זה. בנוסף, תמצאו כאן מדריך לזכויות חברי מכבי להורים ולתינוקות עד גיל שנה.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

 התפתחות תנועתית (מוטוריקה) של התינוק בגיל 11 חודשים

אם תינוקכם החל לצעוד את צעדיו הראשונים עודדו אותו לצעוד סביב שולחן או לקראת צעצוע אהוב. הרשו לתינוק לצאת ולחקור חדרים בבית גם ללא נוכחותכם הצמודה. הקפידו לשים לב לאן הוא פונה או נכנס והיו קשובים לכל צליל חשוד או בכי. הניחו לו לגלות ולחקור את סביבתו באופן עצמאי. תוכלו לקרוא לו מחדר סמוך כדי שידע שאתם בקרבתו וקשובים לצרכיו אך אפשרו לו להתנסות בעצמו. 
חלק מהתינוקות בגיל זה מתנסים בעמידה על קצות האצבעות ולעתים אף עומדים על רגל אחת בלבד. תינוקות הרפתקנים יגלו את יכולת הטיפוס כאמצעי לחקור אזורים חדשים בסביבתם. תינוקות אלו ינסו לטפס על כסאות, ספות ומעבר למעקה המיטה ועלולים לסכן את עצמם. 
  • אם תינוקכם חובב טיפוס סלקו מדרכו רהיטים וחפצים עליהם הוא עלול לטפס כדי למנוע נפילות מסוכנות. התאימו מנעולי בטיחות לילדים על מגירות ודלתות של ארונות מטבח ואמבטיה כדי למנוע גישה לחומרים מסוכנים. תאונות קשות מתרחשות פעמים רבות דוקא בסביבה הביתית של התינוק.
 
הקשר בין עינו וידיו של התינוק מפותח דיו כדי לאפשר לו לחקור כיצד דברים פועלים. התינוק ילמד לסדר צעצועים לפי גודל וצבע ויהנה לפרק צעצועים שניתנים לפירוק כדי לעמוד על טיבם וחלקיהם. משחקים מתאימים בגיל זה כוללים קוביות וכוסות שניתן לערום וכן מגדלי טבעות.

 תזונת תינוקות בני 11 חודשים

כעת מסוגל תינוקכם לאכול באמצעות אצבעותיו או בעזרת כפית מתאימה. הקפידו על תזונה מגוונת שכוללת דגנים, פירות, ירקות, מוצרי חלב שמתאימים לפעוטות, בשר ועוף. בין הארוחות הציעו לתינוק נשנושים שכוללים קרקרים לתינוקות, פלחי פרי ודגני בוקר יבשים כחטיף. 
חוש הטעם של תינוקכם מוסיף להתפתח ולכן יש לחשוף אותו למגוון של טעמים ומרקמים. גם אם תינוקכם בררן במיוחד המשיכו לנסות. מחקרים מראים כי נדרשות בין 8 ל- 12 חשיפות למזון חדש לפני שתינוקות בררנים יאותו לאכול אותו. לעולם אין להכריח את התינוק לאכול מזון שהוא מסרב לטעום. הניחו לתינוק לבחור את מזונותיו המועדפים ואל תכריחו אותו לסיים את מנותיו.

 התפתחות השפה והתקשורת בגיל אחד-עשר חודשים

נדמה כאילו התינוק 'מדבר' ללא הפסקה וחלק מההברות והצלילים שהוא משמיע דומים מעט למילים של ממש. אלו הם השלבים הראשונים של הדיבור המכוון. ככל שמוחו של התינוק מתפתח כך הוא מסוגל לבטא את עצמו טוב יותר באמצעות ביטוי שפתי. 
הקשיבו היטב לדבריו והגיבו בצורה ענינית. אם נדמה לכם כי הוא מתכוון לאמר משהו אך משבש את המילה חיזרו בפניו על המילה הנכונה. למשל, אם הוא אומר 'פוח' ומתכוון לתפוח שאלו אותו בתגובה: 'האם אתה רוצה תפוח'? כשאתם מדגישים בפניו את המילה הנכונה. 
סייעו לתינוק לקשר בין שמות עצמים לחפצים עצמם. כשאתם מטיילים עמו הצביעו על עץ או פרח והדגישו בפניו כי אלו הם אכן עצים ופרחים. כשאתם עולים הביתה ספרו בקול רם את המדרגות כדי לחשוף אותו למספרים. בשעת הארוחה הציעו לו, למשל, תפוח או בננה. הציגו בפניו את שתי האפשרויות תוך הדגשת שמם של הפירות כדי שילמד לשייך בין הפרי לשמו. 
כדי לחזק את זכרונו שחקו עמו במשחקי 'מחבואים' במהלכם תסתירו חפץ מאחורי חיתול או שמיכה והניחו לו לגלות את החפץ. משחקים אהובים נוספים כוללים זריקת ודחיפת חפצים ופירוק מגדלים. הציעו לתינוק משחקים שכוללים קוביות או מיכלים קטנים שניתן להכניס למיכלים גדולים יותר.
הציעו לו לדפדף בספרים בעלי תמונות גדולות וברורות של חפצים מוכרים וצבעים בסיסיים (העדיפו ספרים בעלי דפי קרטון שאינם נקרעים בקלות) והרגילו אותו לשמוע סיפור או שיר קצר (יכולת הריכוז של התינוק בגיל זה היא 2-5 דקות בלבד).
בסיום שעת המשחק שתפו את התינוק בסידור אזור המשחקים או החדר. הדגישו בפניו כי איסוף וסידור המשחקים הוא חלק מהמשחק עצמו כחלק מתהליך הקניית ההרגלים והגבולות.

 המומחה משיב: שאלות ותשובות על התפתחות תינוקות בגיל 11 חודשים

האם יש צורך לתת תוספי מזון לתינוק שניזון ממוצרי סויה ואינו אוכל מוצרי חלב עקב רגישות?

אין צורך לתת תוספי מזון (מלבד ברזל וויטמין D בהתאם להוראות משרד הבריאות). חשוב להקפיד על תזונה עשירה ומגוונת. לאחר גיל שנה נסו לחשוף את התינוק בהדרגה למוצרי חלב. במקרים רבים רגישות לחלב פרה חולפת בסביבות גיל שנה. כדי לקבל מידע מוסמך בנושא היוועצו עם תזונאית שמומחית לתזונת פעוטות.

כיצד לעודד את התינוק לאכול באופן עצמאי?

כדי לעודד את התינוק לאכול באופן עצמאי יש לתת לו להתנסות באכילה באמצעות אצבעותיו ובאכילה בכפית, גם אם הדבר כרוך בבלגן רב ולכלוך.

הניחו על המגש בכסא האוכל של התינוק פיסות מזון קטנות או מעט מזון מרוסק בקערית ואפשרו לו להתנסות באכילה עצמאית. תנו לו לשתות בעצמו מכוס גם אם חלק גדול מהשתיה תישפך. בחודשי הקיץ תוכלו להפשיט את התינוק לפני תחילת הארוחה. בדרך זו יתלכלכו פחות בגדים ותוכלו לקחת את התינוק ישירות לאמבטיה לאחר הארוחה.

מהי עצירות אצל תינוקות בגיל זה? כיצד ניתן לטפל בתופעה?

לעתים בעקבות המעבר מהנקה לתרכובת מזון תינוקות או למזון מוצק עלול התינוק לסבול מעצירות זמנית. עצירות אצל תינוקות משמעותה צואה קשה ויבשה ולא בהכרח העדר פעולת מעיים.

אצל ילודים דורשת עצירות התייחסות של רופא. אצל תינוקות גדולים יותר שאוכלים תזונה מגוונת ניתן תחילה לנסות להקל על התופעה באמצעים הבאים:

  • מים. הקפידו שהתינוק ישתה מספיק מים בנוסף לאכילת תרכובת מזון תינוקות או הנקה. התחילו עם 60 עד 120 מיליליטרים (מ"ל) מים ביום.
  • מיצי פירות. אם המים אינם מקלים על התופעה נסו לתת לתינוק מיץ תפוחים, שזיפים או אגסים. התחילו עם 60 עד 120 מיליליטרים (מ"ל) מיץ ביום.
  • סיבים תזונתיים. חלק מהדייסות לתינוקות מועשרות בסיבים תזונתיים. אם תינוקכם ניזון מדייסה תנו לו דייסה עשירה בסיבים והמנעו מדייסות אורז שעלולות להחמיר את העצירות.

 

אם התופעה אינה חולפת תוך מספר ימים בעזרת השינויים התזונתיים או אם נלווים לה סימנים נוספים כגון הקאה או הרגשה רעה פנו לבדיקת רופא ילדים.