16 ינואר 2018 כ"ט טבת תשע"ח

מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש האחד עשרה

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש האחד-עשר לחייו: כל מה שצריך לדעת על התפתחות התנועה, התזונה, השפה והתקשורת בגיל 10 עד 11 חודשים, וכן טיפים להורות בחודש ה- 11 לחייו של התינוק, איזון בין עבודה להורות ועצות לטיפול בתינוק בגיל זה. בנוסף, תמצאו כאן מדריך לזכויות חברי מכבי להורים ולתינוקות עד גיל שנה.
האם יש צורך לתת תוספי מזון לתינוק שניזון ממוצרי סויה ואינו אוכל מוצרי חלב עקב רגישות?

אין צורך לתת תוספי מזון (מלבד ברזל וויטמין D בהתאם להוראות משרד הבריאות). חשוב להקפיד על תזונה עשירה ומגוונת. לאחר גיל שנה נסו לחשוף את התינוק בהדרגה למוצרי חלב. במקרים רבים רגישות לחלב פרה חולפת בסביבות גיל שנה. כדי לקבל מידע מוסמך בנושא היוועצו עם תזונאית שמומחית לתזונת פעוטות.

כיצד לעודד את התינוק לאכול באופן עצמאי?

כדי לעודד את התינוק לאכול באופן עצמאי יש לתת לו להתנסות באכילה באמצעות אצבעותיו ובאכילה בכפית, גם אם הדבר כרוך בבלגן רב ולכלוך.

הניחו על המגש בכסא האוכל של התינוק פיסות מזון קטנות או מעט מזון מרוסק בקערית ואפשרו לו להתנסות באכילה עצמאית. תנו לו לשתות בעצמו מכוס גם אם חלק גדול מהשתיה תישפך. בחודשי הקיץ תוכלו להפשיט את התינוק לפני תחילת הארוחה. בדרך זו יתלכלכו פחות בגדים ותוכלו לקחת את התינוק ישירות לאמבטיה לאחר הארוחה.

מהי עצירות אצל תינוקות בגיל זה? כיצד ניתן לטפל בתופעה?

לעתים בעקבות המעבר מהנקה לתרכובת מזון תינוקות או למזון מוצק עלול התינוק לסבול מעצירות זמנית. עצירות אצל תינוקות משמעותה צואה קשה ויבשה ולא בהכרח העדר פעולת מעיים.

אצל ילודים דורשת עצירות התייחסות של רופא. אצל תינוקות גדולים יותר שאוכלים תזונה מגוונת ניתן תחילה לנסות להקל על התופעה באמצעים הבאים:

  • מים. הקפידו שהתינוק ישתה מספיק מים בנוסף לאכילת תרכובת מזון תינוקות או הנקה. התחילו עם 60 עד 120 מיליליטרים (מ"ל) מים ביום.
  • מיצי פירות. אם המים אינם מקלים על התופעה נסו לתת לתינוק מיץ תפוחים, שזיפים או אגסים. התחילו עם 60 עד 120 מיליליטרים (מ"ל) מיץ ביום.
  • סיבים תזונתיים. חלק מהדייסות לתינוקות מועשרות בסיבים תזונתיים. אם תינוקכם ניזון מדייסה תנו לו דייסה עשירה בסיבים והמנעו מדייסות אורז שעלולות להחמיר את העצירות.

 

אם התופעה אינה חולפת תוך מספר ימים בעזרת השינויים התזונתיים או אם נלווים לה סימנים נוספים כגון הקאה או הרגשה רעה פנו לבדיקת רופא ילדים.