26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב

לחצו על מספר החודש כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בשלב זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות התינוק: החודש האחד עשרה

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש האחד-עשר לחייו: כל מה שצריך לדעת על התפתחות התנועה, התזונה, השפה והתקשורת בגיל 10 עד 11 חודשים, וכן טיפים להורות בחודש ה- 11 לחייו של התינוק, איזון בין עבודה להורות ועצות לטיפול בתינוק בגיל זה. בנוסף, תמצאו כאן מדריך לזכויות חברי מכבי להורים ולתינוקות עד גיל שנה.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הורות בחודש ה- 11

איזון בין עבודה לבית

לעתים קיים קושי אמיתי לאזן בין דרישות הטיפול בתינוק, הרצון שלכם לבלות עמו זמן ודרישות מקום העבודה. חלק ממקומות העבודה גמישים יותר ומאפשרים לעובדים להעדר לצורך טיפול בפעוטות בעוד שמקומות עבודה אחרים אינם רואים בעין יפה היעדרויות לצרכים אלו. 
על מנת לפנות לעצמכם יותר זמן פנוי לטיפול בתינוק כדאי להגדיר מראש מספר ימים בשבוע בהם תצאו מוקדם יותר מהעבודה כדי לבלות עם התינוק כבר משעות אחר הצהריים המוקדמות. על מנת לאפשר זאת תוכלו להגיע לעבודה מוקדם בבוקר או שתשלימו את שעות העבודה החסרות בלילה, לאחר השכבת התינוק. 
במסגרת החוק אתם זכאים לימי מחלה עבור טיפול בילדים חולים בכפוף לאישור מרופא הילדים אך מספר ימי המחלה הללו מוגבלים. ימי מחלה הם ימי היעדרות שאינם מנוכים מיתרת החופשה השנתית. 
לפי המידע באתר משרד המסחר והתעשיה זכאי כל עובד ל- 18 ימי מחלה בשנה, היינו יום וחצי מחלה עבור כל חודש עבודה. על פי החוק ראשי ההורה להיעדר מעבודתו עקב מחלת ילד (עד גיל 16) עד 8 ימים בשנה לצורך טיפול בילדו החולה. ימי מחלה אלו יקוזזו מיתרת ימי המחלה של ההורה (במשפחה שבראשה עומד הורה עצמאי גדלה המכסה ל- 12 ימים בשנה).
 

טיפים לטיפול בתינוק בחודש ה- 11

  • הניחו לתינוק לזחול או להתהלך על משטחים בעלי מרקמים שונים לרבות חול, דשא, שטיח או רצפה. 
  • הקריאו לתינוק סיפור מדי יום. תוך כדי הצביעו על עצמים בתמונות ושאלו את התינוק שאלות מתאימות. תנו לתינוק לדפדף בדפי הספר. 
  • שבחו את התינוק אם ביצע פעולה בצורה נכונה אך אל תהססו לאמר לו 'לא' או לגעור בו אם עשה פעולה אסורה. 
  • עודדו את עצמאותו של התינוק. הניחו לו להתנסות בלבישת בגדיו, באכילה עצמאית, בהשכבה במיטה לקראת שינה ובהרדמה עצמית. 
  • אם תינוקכם החל ללכת הניחו לו להיות יחף ככל שאפשר. כשקר גרבו לו גרביים בעלות סוליה שאינה מחליקה. עד שהליכתו תתבסס המנעו מנעילת נעליים לתינוקכם.

 
זכרו שילדכם יחיד ומיוחד!

כל ילד הוא יחיד ומיוחד, בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל אולם זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין ודאי יעשה זאת בקרוב, כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד. בכל מקרה של ספק התייעצו עם אחות טיפת החלב או עם רופא הילדים.