29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב

לחצו על מספר החודש כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בשלב זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות התינוק: החודש השניים עשר

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש השנים-עשר לחייו: כל מה שצריך לדעת על התפתחות התנועה של תינוקות לקראת גיל שנה, השינה, התזונה, התפתחות השפה והתקשורת של תינוקות בני שנה, וגם טיפים לקניית נעליים ראשונות לתינוקות ולהכנות לקראת יום ההולדת הראשון של ילדכם. בנוסף, תוכלו כאן מדריך לזכויות חברי מכבי בנושאי היריון, לידה, פעוטות עד גיל שנה.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות תנועתית (מוטוריקה) של תינוק בן שנה

בגיל שנה יכול הפעוט לבצע פעולות רבות באופן עצמאי ומסוגל לאכול בעצמו, להתלבש (או לנסות להתלבש) ולדפדף בספר. עד מהרה ילמד הפעוט להשתמש בחפצים יומיומיים שכיחים כגון מברשת שיניים, מברשת שיער, כפית, מזלג וטלפון.
לאחר שנעשה מיומן בתפיסת הפינצטה מתמקד הפעוט בהפעלת שרירי גופו העיקריים. הוא נהנה לדחוף, לזרוק ולמוטט את כל שנקרה בדרכו. הוא מסוגל למסור חפץ, לרוקן קוביות מקופסא (ולשוב לאסוף אותן) ואף יודע לקבל חפץ חלופי במקום זה שמסר. פעוטים בני שנה אוהבים מאד לשחק עם סירים ומחבתות, לדפוק ולחבוט בהם ולהרעיש.

שינה של תינוקות לקראת גיל שנה

לקראת גיל שנה יוותרו מרבית הפעוטות על שנת הבוקר ויסתפקו בשנת הצהריים בלבד. בד בבד תתארך שנתם בלילה.

תזונת התינוק בגיל שנה

לקראת גיל שנה ישלש הפעוט את משקל לידתו ויגבה בכ- 50% בהשוואה לגובהו במועד הלידה. גודלו של מוחו כעת הוא כ- 60% מגודל מוחו של אדם בוגר. אף שרמת פעילותו ויכולותיו של הפעוט ילכו וישתכללו בשנת החיים השניה קצב עלייתו במשקל יואט.
אפשרו לפעוט להסב עמכם בשעת הארוחה ולאכול את המזון אותו אתם אוכלים אלא אם הוא סובל מאלרגיה או רגישות למזונות מסוימים. באופן הדרגתי ומבוקר חשפו את הפעוט למוצרי חלב, ביצים, פרי הדר ודגנים. השגיחו היטב כשהפעוט אוכל מזון מוצק על מנת למנוע סכנת חנק.
למדו את הפעוט לאכול בעצמו באמצעות כפית. בשלב ראשון ילמד הפעוט להביא את המזון לקרבת פיו. על אף הלכלוך שכרוך בתהליך למידה זה אל תוותרו ותנו לילדכם להתנסות. אכילה בכפית מפתחת את הקשר בין עיניו וידיו של הפעוט, תורמת לעצמאותו והופכת את שעת הארוחה למהנה יותר.
אם החלטת לגמול את הפעוט מההנקה עשי זאת באופן הדרגתי. ותרי בכל פעם על ארוחה אחת בלבד. זוהי לרוב הדרך הקלה והנוחה ביותר עבור הפעוט ועבורך. בדרך זו תוכלי להמנע בדרך כלל מהיווצרות גודש בשדייך.
החל מדצמבר 2012 ממליץ משרד הבריאות על המשך מתן תוסף הברזל לתינוק עד הגיעו לגיל 18 חודשים (כולל). ניתן להפסיק את מתן תוסף הברזל בגיל 12 חודשים אם בוצעה בדיקת דם ונמצא כי התינוק אינו סובל מחסר בברזל.

התפתחות השפה והתקשורת של תינוקות בני שנה

המשיכו לפתח את כישורי השפה של ילדכם גם אם אינו מדבר במילים של ממש. עד מהרה יתחיל הפעוט לאמר מילים כגון 'אמא' (לעתים תחילה כ- 'אה-מה'), 'אבא', 'לא' ו- 'כן'. חלק מתהליך רכישת השפה כרוך בחיקוי הדיבור של מבוגרים בסביבתו ולכן הפעוט עשוי לחזור אחר דבריכם.
הדגישו בפני ילדכם את שמותיהם של עצמים, חפצים, צעצועים, צבעים ומוצרי מזון. ספרו עימו כדי שיכיר מהם מספרים. הקריאו סיפור ובקשו מהפעוט להצביע על שמות חפצים מוכרים או כאלו שמוזכרים בסיפור.
באופן דומה יוכל הפעוט לענות על שאלות פשוטות. כשישאל יצביע בכיוונו של חפץ או אדם ויביא כלי או צעצוע עליו נשאל. חלק מהפעוטות אף מסוגלים לנענע את ראשם כדי לאמר כן או לא. למדו את הפעוט את משמעות המילים 'תודה' ו-'בבקשה' גם אם טרם החלו לדבר. בדומה ל-'לא' ו-'אסור' ילמד הפעוט עד מהרה את חשיבות השימוש במילים אלו.
התפתחות הילד: דיבור - למידע נוסף
תוך שכישוריו החברתיים מתפתחים יחל הפעוט להעדיף את חברתם של אנשים מסוימים על פני אחרים שבנוכחותם יתבייש או ינהג בעצבנות. גיל שנה הוא שיא תקופת החרדה מזרים ומנטישה. קבלו בהבנה אם הפעוט 'נדבק' אליכם ומתקשה להיפרד. כשאתם עוזבים אותו הקפידו להיפרד וצאו במהירות כדי להקל עליו את תהליך הפרידה.

טיפת חלב

בגיל שנה יקבל התינוק מנה רביעית ואחרונה של החיסןו המחומש, מנה שלישית ואחרונה של החיסון פרבנר וחיסון MMRה נגד חצבת, חזרת, אדמת ואבעבועות רוח.

קניית נעליים ראשונות לתינוקות בגיל שנה

אם הפעוט טרם החל ללכת בעצמו אל תמהרו לנעול לו נעליים. עמידה והליכה יחף הן הטובות ביותר עבורו בשלב זה ומסייעות להתפתחות השרירים והגידים ברגליו. חכו עם הנעליים עד להתבססות יכולת ההליכה של ילדכם. העדיפו לנעול לרגליו נעלי בד רכות או גרביים בעלות סוליה שאינה מחליקה.
עם זאת אם החלטתם כי הגיע העת לרכוש נעליים ראשונות עבור הפעוט הקפידו על נעליים נוחות שמכונות נעלי 'צעד ראשון'. רצוי לרכוש את הנעליים בחנויות מתמחות שידעו להתאים את מידת הנעל לרגלו של הפעוט. אף שרגלו של הפעוט גדלה במהירות ומידת נעליו תשתנה מדי חודשיים-שלושה המנעו מרכישת נעליים גדולות מדי שיקשו על יציבתו והליכתו של הפעוט.

המומחה משיב: שאלות ותשובות על התפתחות תינוקות בגיל שנה

שיניו של בננו החלו לבקוע אך הן אינן לבנות אלא מוכתמות. מדוע ומה עלינו לעשות?

בדרך כלל שיני החלב שבוקעות בפיהם של תינוקות יהיו בצבע לבן. שיני חלב מוכתמות או בעלות גוון אחר עלולות להגרם עקב סיבות שונות לרבות:

  • צחצוח לא נכון. אם אינכם מקפידים על צחצוח נאות הצטברות חיידקים על גבי השן עלולה לפגוע בשן ובצבעה הלבן.
  • תרופות. תרופות וויטמינים שמכילים רכוז גבוה של ברזל עלולים לגרום להופעת כתמים כהים על השיניים. שימוש באנטיביוטיקה מסוג טטרה-ציקלין במהלך ההריון עלול אף הוא לגרום לבקיעת שיניים מוכתמות.
  • חבלה לשן או לחניכיים. חבלה עלולה לגרום להופעת גוון אפרפר או ורדרד.
  • חולשה של זגוגית (אמאיל) השן. יתכנו בעיות גנטיות שגורמות לפגיעה ביצירת הציפוי הזגוגיתי של השן ולהכתמת הגוון.
  • עודף פלואוריד. עודף פלואוריד במי השתיה או מתן עודף של תוסף פלואוריד עלול לגרום להכתמה של השיניים.
  • צהבת ילודים. שיניהם של פעוטות שלקו בצהבת ילודים עלולות להיות בעלות גוון ירקרק.
  • מחלות קשות. זיהום מפושט דוגמת דלקת כבד (הפטיטיס) או מחלה לבבית בתקופת הינקות עלולים לגרום להכתמה של השיניים.

 

במידה שההכתמה נגרמת עקב צחצוח לקוי המצב בדרך כלל הפיך. אם תקפידו לצחצח היטב מדי יום ישוב הגוון הלבן והבוהק של השיניים. עד לסביבות גיל שנתיים (כשהילד מסוגל לירוק את המשחה ביעילות ולא לבלוע אותה) אין כל צורך להשתמש במשחת שיניים.