04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב

לחצו על מספר החודש כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בשלב זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות התינוק: החודש השניים עשר

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש השנים-עשר לחייו: כל מה שצריך לדעת על התפתחות התנועה של תינוקות לקראת גיל שנה, השינה, התזונה, התפתחות השפה והתקשורת של תינוקות בני שנה, וגם טיפים לקניית נעליים ראשונות לתינוקות ולהכנות לקראת יום ההולדת הראשון של ילדכם. בנוסף, תוכלו כאן מדריך לזכויות חברי מכבי בנושאי היריון, לידה, פעוטות עד גיל שנה.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הורות בחודש ה- 12

מחלוקות רבות מתעוררות בקרב הורים טריים באשר לחינוך התינוק והצבת גבולות. לכל אחד סגנון אחר ודרך חשיבה שונה לגבי סגנון ההורות. נסו לכבד זה את זו, לקבל את דעותיו של האחר וחפשו קרקע משותפת בנוגע לחינוך התינוק. שקלו את יתרונות וחסרונות הדעות והגישות של שניכם וקבלו החלטה משותפת. 
גם כשאינכם מסכימים המנעו ככל שתוכלו מבלבול הפעוט וחשיפתו לדעות וגישות שונות. הציגו בפניו חזית אחידה ודרך התנהלות אחת. כדי שחינוך יהיה יעיל נדרשת גישה בהירה, ברורה ועקבית. במידת הצורך תוכלו להתייעץ עם ספרי הדרכה, חברים שגישת החינוך שלהם מקובלת על שניכם או פסיכולוג מומחה להתפתחות הילד. 

לקראת יום ההולדת הראשון

חלפה כמעט שנה מאז הולדת התינוק והנה עוד מעט תחגגו יום הולדת שנה. הורים רבים בוחרים לחגוג את יום ההולדת הראשון של ילדם ובפרט אם לא ערכו ארוע גדול לאחר לידתו. 
הפעוט עשוי להבין כי הוא במרכז החגיגה אך אינו מסוגל לתפוס את משמעות יום ההולדת וסיבת המסיבה. העדיפו לחגוג לו בסביבה ביתית מוכרת בנוכחות משפחה קרובה וחברים מוכרים כדי שלא ירתע או ילחץ. במהלך הארוע הרבו לצלם ולהסריט. פעוטות נהנים מאד להתבונן בתמונות של עצמם ולראות את עצמם 'מככבים' בסרטונים ביתיים. צילומי יום ההולדת יהיו מזכרת נהדרת עבורם ועבורכם בשנים הבאות.
 

טיפים לטיפול בפעוט בחודש ה- 12

  • הניחו לפעוט לחקור ולגלות את סביבתו הקרובה. אפשרו לו לפתוח ארונות ומגירות. וודאו שהארונות והמגירות שנגישים עבורו מכילים כלי פלסטיק ואביזרים שאינם מסוכנים. במידת הצורך הרימו לגובה חפצים שבירים או מסוכנים. 
  • בגיל שנה ובמשקל 9 קילוגרם יש להעביר את הפעוט למושב בטיחות מתאים שברכב, כשפניו נגד כיוון הנסיעה (המלצה זו נסמכת על נייר עמדה של איגוד רופאי הילדים האמריקאי והיא תקפה עד גיל שנתיים). וודאו שהמושב שבחרתם מתאים למשקל גופו של התינוק והקפידו להתקין אותו ברכב בהתאם להוראות היצרן.
 

זכרו שילדכם יחיד ומיוחד!

כל ילד הוא יחיד ומיוחד, בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל אולם זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין ודאי יעשה זאת בקרוב, כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד. בכל מקרה של ספק התייעצו עם אחות טיפת החלב או עם רופא הילדים.
פעוט בן שנה מסוגל לשבת ללא תמיכה, לזחול, לעמוד ולהתנדנד על ארבע, לעבור מישיבה לזחילה ולהפך ולהתהלך בסיוע רהיט או צעצוע. וודאו שילדכם משיג את המטרות ההתפתחותיות הצפויות בהתאם לגילו: 
  • האם הוא משתמש ביעילות באצבעותיו ובאחיזת המלקחיים? האם הוא מסוגל לאכול באופן עצמאי? 
  • האם הוא מקשקש הברות כגון 'בא' או 'דה'? 
  • האם הוא מתקשר ומשתתף בשיחה?
 
אם הפעוט טרם השיג יכולות אלו פנו להתייעצות עם רופא הילדים או עם אחות טיפת החלב.