02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
לחצו על הנושאים השונים לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק בתחום זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד: הבנת מושגים

מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הבנת מושגים אצל תינוקות

הילוד אינו מסוגל לדבר או להבין לגמרי את שנאמר, אולם הוא לומד במהירות. מחקרים מלמדים כי תינוקות מתחילים להקשיב לקולם של הוריהם עוד ברחם. לאחר הלידה, התינוק מקשיב קשב רב למילים, משפטים, וביטויים שנאמרים בסביבתו, ובעיקר על ידי הוריו שקולם מוכר לו. התינוק מתבונן וקולט מושגים נוספים מסביבתו, ובכלל זה, את המשמעות של מושגים כגון אהבה, אמון, זמן ורגש.

מתי זה מתחיל?

טרם היוולדו מתחיל התינוק לקלוט ולהבין את שנאמר ונעשה על ידי אחרים בסביבתה של אמו. כילוד הוא אינו מסוגל לתפוס את המשמעות של המילים שנאמרות בקרבתו אולם הוא מסוגל להבין את הרגש שנלווה למילים דוגמת שמחה, עצב, אהבה, דאגה, חרדה או כעס.
בגיל 4 חודשים מזהה התינוק את שמו וכבר בגיל 8-12 חודשים יוכל למלא אחר הוראות פשוטות דוגמת 'אל תיגע!'. בגיל שנתיים יוכל התינוק לדבר במשפטים פשוטים של 2-3 מילים ואילו בגיל 3 יכיל אוצר המילים שלו כמה מאות מילים והוא יתפוס את משמעותם של מושגים יומיומיים כגון זמן, נקיון, ארוחות ופעולות שגרה.

שלבים בהתפתחות ההבנה אצל תינוקות ופעוטות לפי גיל

ילוד עד גיל חודש

תינוקכם משתמש בחושיו בכל רגע של ערות כדי לקלוט עוד ועוד מידע על העולם שסובב אותו. מרבית המומחים סבורים כי תינוקות מסוגלים להבין הרבה יותר מכפי שאנו נוטים לחשוב.
כאמצעי חיוני להשרדותו מגלה התינוק ערנות רבה לרגשותיהם של הסובבים אותו. הוא מסוגל להבין כיצד אתם מרגישים או חושבים מעצם הקשבתו לטון דיבורכם, מצפיה בהבעות פניכם, מקצב נשימתכם, מתחושת עורכם או מהתבוננות בעינכם.
בהתאם לדרך בה תגיבו כלפיו כך תשפיעו על הדרך בה יתפוס תינוקכם את עצמו ואת סביבתו. אם תענו לבכיו ותגשו אליו, תתבוננו בו בעיניים אוהבות ותאכילו אותו כשהוא רעב, תלמדו את תינוקכם כי הוא משמעותי עבורכם.
עם הזמן זכרונו של התינוק ישתפר, יכולתו להתרכז תארך, יכולתו לתקשר תתפתח וכישוריו החברתיים יהפכו משמעותיים יותר ויותר.

2-3 חודשים

התינוק ממשיך להכיר את סביבתו. פעילותו האהובה ביותר היא צפיה במתרחש סביבו. הוא מבין כעת כי אתם שם כדי להרגיע, להאכיל, או לשחק עמו אם ירצה. בתמורה, יחייך התינוק אליכם את חיוכו הרצוני הראשון. עד מהרה ילמד התינוק כי אתם מגיבים לחיוכו בשמחה, ויפנים כי זהו אמצעי להביע את שביעות רצונו.

4-7 חודשים

התינוק מזהה את שמו ומבין שאתם פונים אליו כששמו נאמר, ואף יפנה לעברכם כשתקראו בשמו. הוא מגלה יותר ויותר רגישות לטון דיבורכם. כשאתם שמחים הוא יגיב בשמחה, אך אם תדברו אליו בכעס הוא עלול לפרוץ בבכי. כמו כן, לקראת גיל 7 חודשים מתחיל התינוק לפחד מזרים, ועלול לסרב ולהפנות את גבו אם אדם זר ירצה לקחתו על הידיים.

8-12 חודשים

תינוקכם מתחיל להבין בקשות פשוטות. אם הוא מנסה לגעת בחפץ אסור או בשקע חשמל, אמרו לו 'לא!'. שימו לב שיעצור ויתבונן בפניכם. בהמשך הוא אף עשוי לעשות 'לא' עם הראש, בתגובה.
זכרו שהתינוק בוחן את תגובתכם להתנהגותו בכל העת. הוא עשוי לזרוק מזון על הרצפה ולחכות לתגובתכם. כעבור זמן ינסה התינוק שוב לזרוק מזון על הרצפה אך ורק כדי לבדוק האם תגובתכם תהיה זהה לקודמתה.

12-18 חודשים

בגיל 18 חודשים אמור תינוקכם להבין ולהשתמש בכ- 50 מילים. באופן כללי יבין התינוק את משמעות המילה עוד לפני שישתמש בה בעצמו. כמו כן יוכל למלא אחר הוראות בשני חלקים, לדוגמה, 'הרם את הקוביות והכנס אותן לקופסא'.

19-23 חודשים

אט אט מבין הפעוט כי רצונותיו עלולים שלא לעלות בקנה אחד עם רצונותיכם שלכם. הוא ינסה לאכוף את רצונותיו ועלול להתרגז אם תסרבו.
הפעוט מסוגל כעת לתפוס מושגים דוגמת מרחב או ממד ולכן יהנה מהרכבת פאזל. הוא מסוגל לזהות צורות כגון רבוע או משולש, ולהכניס למקומן צורות אלו בפאזל הרכבה.

24-36 חודשים

בגיל זה הפעוט מדבר בצורה ברורה. מומחים סבורים כי מרבית בני השנתיים מסוגלים להבין כ- 150 מילים, ומוסיפים לאוצר המילים שלהם כ- 10 מילים חדשות מדי יום.
כעת, לאחר שרכש את השפה ויכולת הדיבור, יכול הפעוט להתרכז ברגשותיו. בסביבות גיל 2-3 שנים מתחיל הפעוט לקלוט את אבני הבנין שבסיס כל מערכות היחסים, דהיינו, אהבה ואמון. הוא מבין כי אתם ויתר בני המשפחה דואגים לו וכי אתם לצדו.
מהתבוננות בכם ובאנשים אחרים בסביבתו לומד עד מהרה הפעוט את שגרת יומו, וכן את חשיבותן של מטלות יומיומיות כגון קניות, נקיון, או בישול. בד בבד לומד הפעוט כיצד להתייחס לאנשים זרים ולכן זהו הזמן להסביר שיש להתייחס בכבוד לזולת, אם הוא רוצה שיתייחסו אליו בכבוד.

מה הלאה?

אוצר המילים של הפעוט ילך ויגדל כל העת. לקראת גיל 6 אוצר המילים של מרבית הילדים מכיל כ- 13,000 מילים. במהלך השנים הבאות ילמד הילד להבין מושגים ומצבים מורכבים יותר, כגון חשבון, צדק ואי צדק וכיצד להתכונן לבאות.

תפקיד ההורים

דיבור וקריאת סיפורים תורמים רבות להרחבת אוצר המילים של הילד ומשפרים את יכולותיו התקשורתיות. על אף שהתינוק אינו מסוגל להבין את הסיפור עצמו הוא ילמד שקריאה מקנה הנאה וכי מדובר בפעילות משותפת ורגועה.
עודדו אותו לשחק משחקים שמתאימים לגילו וליכולותיו. הציעו לו פאזלים, משחקי הרכבה ובובות כדי לעודד משחקי דמיון.

מתי לשים לב?

כל ילד הוא יחיד ומיוחד בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל, אולם תמיד זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין הוא ודאי יעשה זאת בקרוב כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד.
אם בסביבות גיל שנתיים הפעוט מתקשה להבין ולמלא אחר הוראות פשוטות התייעצו עם רופא הילדים.