16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
לחצו על הנושאים השונים לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק בתחום זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד: הליכה

מעודכן לתאריך  28.02.2021 

מתי עובר התינוק מזחילה להליכה?

במהלך שנת החיים הראשונה, יכולותיו של התינוק הולכות ומתפתחות, כמו גם שרירי גופו והקשר בין עיניו לידיו (קואורדינציה בין עין ויד). תינוקכם ילמד להתגלגל, לשבת ולזחול ובהמשך, בסביבות גיל 8 חודשים יעמד ויתחיל להתהלך. מרבית התינוקות מתחילים ללכת בגילאי 9-12 חודשים ולקראת גיל 14-15 חודשים הליכתם מבוססת ויציבה. אחרים יאחרו ללכת ויתחילו רק לקראת גיל 16-17 חודש.
המעבר מזחילה להליכה הוא אחד מאבני הדרך המשמעותיות ביותר בהתפתחותו של התינוק, בדרכו להפוך לילד עצמאי.

מתי מתחיל התינוק לעמוד וללכת?

רגליו של היילוד אינן חזקות דיין כדי לשאת את משקל גופו אולם אם תחזיקו אותו תחת זרועותיו, רגליו ישתלשלו וידחפו כנגד משטח קשיח, כאילו הוא עומד. אצל ילודים מדובר בתנועה רפלקסיבית שתעלם תוך מספר חודשים לאחר הלידה.

שלבים בהתפתחות ההליכה אצל תינוקות

לקראת גיל 5 חודשים יוכל תינוקכם לקפץ על רגליו אם תתמכו אותו תחת זרועותיו. בחודשים הקרובים, ככל ששרירי רגליו ילכו ויתחזקו, הקפידו לאפשר לו לדחוף עם רגליו כלפי משטח קשיח כאילו הוא הולך או קופץ, כדי לסייע לו לתרגל ולחזק את רגליו.
חלק מהתינוקות יעמדו בעצמם כבר בגיל 8 חודשים, בעיקר תוך שהם נתמכים על דופן מיטתם או על כיסא או שולחן. אם תסייעו לתינוקכם להעמד כשהוא נשען על הספה, לדוגמה, תראו שהוא יאחז בה בחוזקה כדי להמשיך לעמוד במשך מספר שניות.
כעבור שבועות מעטים ילמד התינוק להתהלך תוך שהוא נשען על רהיטים בחדר או בעזרתכם. בהמשך, לקראת גיל 11 חודשים וכשיתגבר על הפחד, אף ינסה לצעוד מספר צעדים בעצמו ללא תמיכה. שימו לב שמרבית הילדים מתחילים ללכת על קצות האצבעות, כשכפות רגליהם פונות חוצה.
בגיל 9-10 חודשים לומדים מרבית התינוקות כיצד לקפל את ברכיהם כדי שיוכלו לעבור ממצב של עמידה לישיבה.
בגיל 13 חודשים כ- 75% מהתינוקות מסוגלים ללכת בעצמם אם כי חלקם עדיין אינם יציבים ועשויים להתנודד מעט.

השלבים הבאים אחרי הצעדים הראשונים של התינוק

לאחר שיצעד את צעדיו הראשונים תנועותיו של התינוק יתעדנו והליכתו תלך ותשתכלל:
  • בגיל 14 חודשים אמור התינוק לעמוד בעצמו ללא תמיכה. הוא מסוגל לכופף את ברכיו ולעבור מעמידה לישיבה, ולהפך. חלק מהתינוקות בגיל זה אף מתחילים לצעוד לאחור.
  • בגיל 15 חודשים הליכתו של התינוק מבוססת ובטוחה והוא יהנה ממשחק עם צעצועים שניתן לדחוף או לגרור.
  • לקראת גיל 16 חודשים עשוי התינוק לגלות ענין במדרגות וינסה בכל עת לעלות ולרדת.
  • בגיל 18 חודשים מסוגל התינוק לטפס על רהיטים ולעלות ולרדת במדרגות (עם עזרה, כמובן). יתכן שינסה לבעוט בכדור ואף יהנה לרקוד לצלילי מוזיקה.
  • בגיל 25-26 חודשים הליכתו של הפעוט בטוחה והוא מסוגל לצעוד עקב בצד אגודל. הוא אף מתחיל לקפוץ תוך שהוא מנתק את רגליו מהקרקע.
  • בסביבות גיל 3 שנים ההליכה הופכת לטבע שני עבור הפעוט. יחד עם זאת, הליכה על קצות האצבעות או עמידה על רגל אחת עדיין יצריכו ממנו ריכוז מיוחד ותשומת לב.
 

תפקיד ההורים

עד שתינוקכם ילמד לכופף את ברכיו ולחזור למצב ישיבה מעמידה הוא יזדקק לעזרתכם במעבר זה. תינוקות רבים ממהרים להעמד ואינם מסוגלים לרדת חזרה לשכיבה או לישיבה. השתדלו לכופף את ברכיו בעדינות תוך שאתם מדגימים עבורו את התנועה הרצויה, כדי שיוכל ללמוד ולהתקדם. 
עודדו את ילדכם להתהלך אולם המנעו משימוש בהליכונים שהתינוק יושב בתוכם וצריך לדחוף את עצמו עם רגליו. אלו מגבילים את תנועתו, מונעים את חיזוק שרירי הרגליים ואינם מפתחים את יציבתו ועמידתו העצמאית. תחת זאת הציעו לו צעצועים שיוכל לדחוף או לגרור. 
עד שהליכתו תתבסס היטב המנעו מלנעול לתינוקכם נעליים בעלות סוליה קשיחה מאחר שהליכה בכפות רגליים יחפות תורמת לתחושת היציבות של התינוק ומסייעת להתפתחות הקואורדינציה שנדרשת להליכה. 
הרחיקו מסביבתו של התינוק רהיטים או כסאות שאינם יציבים כדי שלא ישען ויתהפך. ככל שתוכלו, רפדו את סביבתו של התינוק וודאו כי אין בקרבתו פינות חדות וחשופות שעלולות לסכן אותו.

מתי לשים לב?

כל ילד הוא יחיד ומיוחד בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל, אולם תמיד זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין הוא ודאי יעשה זאת בקרוב כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד. 
טווח הגילאים שבו תינוקות מתחילים ללכת רחב במיוחד אך אם לקראת גיל שנה תינוקכם כלל אינו מנסה להעמד או שרגליו רפויות במיוחד ואינן תומכות כלל את משקל גופו, פנו להתייעצות עם רופא הילדים.