10 אוגוסט 2022 י"ג אב תשפ"ב

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
לחצו על הנושאים השונים לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק בתחום זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד: התהפכות

מעודכן לתאריך  28.02.2021 

מתי וכיצד מתחיל התינוק להתהפך?

לאחר שהתינוק ישלוט בראשו הוא ילמד להתהפך מצד לצד, מהבטן לגב ולהפך. עם הזמן, ולפני שילמד לזחול, ישתמש התינוק בהתהפכות כאמצעי לשוטט ברחבי הבית. 

מתי יתחיל התינוק להתהפך?

כבר בגיל חודשיים-שלושה עשוי תינוקכם לטלטל את גופו ולהתהפך מהבטן לגב כשראשו מוביל את התנועה. היפוך מהגב לבטן עשוי להתרחש רק בסביבות גיל 5-6 חודשים מאחר שפעולה זו מצריכה שליטה טובה בראש ובצוואר ושרירי זרועות מפותחים יחסית. יחד עם זאת חלק מהתינוקות מתחילים להתהפך דוקא מהגב לבטן, כבר בגיל 4 חודשים. 

שלבים בהתהפכות תינוקות

בסביבות גיל 3 חודשים, בשכיבה על הבטן, ירים התינוק את ראשו ואת בית החזה ויתמך על זרועותיו כאילו הוא עומד לבצע מעין שכיבת שמיכה. פעולה זו מחזקת את שרירי זרועותיו לקראת ההתהפכות. בפעמים הראשונות שיצליח להתהפך, שימו לב שלא רק אתם עשויים להיות מופתעים, אלא גם הוא! 
בגיל 5 חודשים לערך כבר מסוגל התינוק להרים את ראשו, להתרומם על זרועותיו ולהקשית את גבו כדי לנתק את בית החזה מהרצפה. ככלל, ככל שהתינוק יתרגל לשהות על הבטן הוא יוכל לבלות כך זמן ממושך יותר, להושיט יד לצעצוע או 'לשחות' באויר כשהוא על גחונו. בדרך כלל לקראת גיל חצי שנה מסוגלים מרבית התינוקות להתהפך בשני הכיוונים. 
כאמור, חלק מהתינוקות לומדים עד מהרה להשתמש ביכולתם להתהפך בשני הכיוונים כאמצעי להתגלגל ולהתקדם ברחבי הבית עד שילמדו לזחול. אחרים יעדיפו לזחול על גחונם לקראת זחילת שש ויוותרו על שלב הגלגולים. כל עוד תינוקכם מפתח יכולות חדשות, מגלה ענין בסביבתו ומנסה לחקור ולהתקדם, אין מקום לדאגה. 

מה הלאה?

תוך כדי שהתינוק למד להתהפך שרירי רגליו, צווארו, גבו, וזרועותיו התפתחו והתחזקו. בשלב הבא ישתמש התינוק בשרירים אלו כדי להתיישב בעצמו ולזחול, בדרך כלל בסביבות גיל 7 חודשים.

תפקיד ההורים

עודדו את תינוקכם לפתח יכולות חדשות תוך כדי משחק. אם ראיתם שהתינוק התהפך באופן ספונטני עודדו אותו להתהפך שוב: הראו לו צעצוע או רשרשו ברעשן צבעוני בצד אליו הוא מצליח להתהפך ונסו לגרות אותו להתהפך שוב, כדי להגיע אל הצעצוע.
שכבו לצדו, במרחק מועט ממנו, ונסו לעודד אותו להתהפך בכיוונכם. הריעו לו כשהוא מצליח: מחאו כפיים, חייכו ואמרו לו 'כל הכבוד'. זכרו שבפעמים הראשונות עצם ההתהפכות ושינוי הכיוון עלולה להיות חוויה מפחידה עבור התינוק.
עכשיו שהתינוק מסוגל להתהפך, חשוב עוד יותר להשגיח עליו בכל העת ובפרט אם הוא נמצא על משטח מוגבה, דוגמת שידת ההחתלה או ישן במיטתכם ללא מעקה.

מתי לשים לב?

כל ילד הוא יחיד ומיוחד בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל, אולם תמיד זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין הוא ודאי יעשה זאת בקרוב כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד.
יחד עם זאת, אם בגיל חצי שנה תינוקכם טרם הצליח להתהפך לאף כיוון, אינו מגלה ענין או רצון להתנועע או לשוטט בכל דרך אחרת ואינו מנסה להתיישב או לזחול, התייעצו עם רופא הילדים.