18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
לחצו על הנושאים השונים לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק בתחום זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד: פרידה, עצמאות והתקפי זעם

מעודכן לתאריך  28.02.2021 

מתי וכיצד מתפתחת עצמאותו של התינוק וחרדת הנטישה?

לאחר לידתו חסר היילוד כל תחושת 'עצמי' ואינו תופס את עצמו כישות נפרדת אלא כחלק מאמו. תוך שהוא הולך ומתפתח לומד התינוק להבין כי הוא דמות נפרדת וכי הידיים והרגליים שמתנפנפות לנגד עיניו שלו הן. ככל שילך ויגדל כך ילמד להבין שהוא בעל גוף, מחשבות ורגשות ייחודיים לו ועד מהרה ילמד להפגין את עצמאותו.
מרבית התינוקות חווים את חרדת הנטישה. בהתאם לגילם יחוו מרבית התינוקות והפעוטות חרדה אמיתית אם יצטרכו להיפרד מאחד או משני הוריהם. במושגים התפתחותיים הרי שחרדת הנטישה מטרתה להגן על התינוק הרך וחסר ההגנה ולכן אין פלא שתינוק חסר ישע יבכה ויחרד אם יפרד מהדמות שאחראית על טיפולו והזנתו. בתרבותיות מסוימות תינוקות כלל אינם נפרדים מאימותיהן במהלך שנת חייהם הראשונה אלא נישאים צמוד לגופה.
חרדת הנטישה ובכיו מורט העצבים של התינוק בעקבותיה הם חוויה קשה הן עבור תינוקכם והן עבורכם. זכרו כי תינוקכם אינו עושה לכם 'דוקא', שמדובר בתופעה שתחלוף ככל שהתינוק יגדל וכי ניתן להתמודד עימה בדרכים שונות. התנחמו בידיעה שתינוקכם זקוק לכם ונעצב כשאינכם בסביבתו.

מתי מתחילה להתפתח עצמאותו של התינוק?

עצמאותו של התינוק הולכת ומפתחת כל העת במהלך שנות החיים הראשונות. לקראת גיל 6-7 חודשים מתחיל התינוק להבין כי הוא ישות נפרדת מאמו וכי ניתן לעזוב אותו לבדו. בהתאמה, ולאור תגלית זו, זהו בדרך הגיל שבו מתחילה חרדת הנטישה שעלולה להמשך עד לשנת החיים השניה.
שיא החרדה הוא בדרך כלל בגילאי 12-18 חודשים. מרבית התינוקות מתחילים לבכות כשאחד ההורים עוזב אותם, בין אם בפעוטון או בין עם שמרטף. לעתים עלולים תינוקות לחוש חרדת נטישה גם בלילה כשהם לבדם במיטתם והוריהם אינם בסביבתם המיידית.
ככל שהילד יהפוך חברותי יותר וילמד לבטוח כי תחזרו כך יהיה לו קל יותר להתקדם ולפתח את זהותו העצמית. לעתים עצמאות זו עלולה להיות מקור לעימותים לא מעטים ופעוטות רבים בסביבות גיל שנתיים נוטים להתפרצויות זעם אם אינם משיגים את שהם רוצים, בדרכם שלהם.

שלבים בהתפתחות העצמאות של התינוק, חרדת נטישה והתקפי זעם

1-6 חודשים

עד גיל חצי שנה לערך יזדהה התינוק לחלוטין עם דמות המטפל העיקרי (בדרך כלל אמו). לאחר לידתו מתמקד התינוק בעיקר בסיפוק צרכיו המיידיים לרבות הצורך במזון, בתשומת לב, במגע ובחיבה. בהמשך יתמקד בעיקר בשליטה על אברי גופו ורק לאחר מכן יוכל להתפנות להגדרת ישותו העצמית, העצמאית מאמו.
יתכן שכבר בגיל 4 חודשים תבחינו בניצני עצמאות ראשונים כשתינוקכם ילמד שאם הוא בוכה אתם ניגשים אליו באופן מיידי. זהו אחד השלבים הראשונים בעצמאותו של התינוק ובתפיסתו כי דרך התנהגותו משפיעה על התנהגותם של אחרים בסביבתו, ובעיקר על התנהגותם של הוריו.

7-12 חודשים

התינוק בן שבעת החודשים ער לעצמאותו ולהיותו ישות נפרדת מאמו. על אף חשיבות הארוע ועצם ההבנה המשמעות עלולה לגרום לתינוק להיות חרד מאחר שהוא מודע כי אתם עשויים לעזוב אותו, אולם אינו בטוח כי תחזרו. לכן הוא עלול לפרוץ בבכי מר אם תרצו לעזוב אותו לנפשו אפילו לדקה קלה.
על אף הנוחות שבדבר אל 'תברחו' מהחדר ברגע שהתינוק מסובב את גבו. בריחה או יציאה ללא תהליך פרידה מסודר אינה מלמדת את התינוק להתמודד אלא מגבירה את חששותיו כי נעלמתם וכי אתם עלולים שלא לחזור. על אף הקושי היפרדו לשלום וצאו מהחדר תוך שהוא מתבונן ורואה אתכם יוצאים.
כחלק מעצמאותו המתפתחת עלול עוללכם לחוות התפרצויות זעם בלתי צפויות. נדמה כי רגע אחד אתם מבצעים פעילות משותפת ומהנה ואילו דקה מאוחר יותר הילד בוכה, מקטר ואז צורח, בועט ומשתולל. בגילאי שנה עד שלוש שנים התפרצויות זעם הן חלק קשה, אך שכיח, בהתנהגותו של הפעוט.
התפרצויות זעם אינן אמצעי של הילד כדי לתמרן אתכם וסביר להניח שלא יאפיינו את אופיו ואת התנהגותו כבוגר. התפרצויות הזעם הן לרוב תגובה לתסכוליו של הפעוט, בדרך כלל עקב קושי להסביר את עצמו או לדבר בצורה מובנת לכל.
אף שפעוטות בגילאים אלו מסוגלים לשמוע ולהבין מילים ומשפטים מורכבים יכולתם להביע את עצמם ולדבר באותה מידת מורכבות, מוגבלת. פעוט שאינו מסוגל להתבטא ולהביע את עצמו כיאות עלול להיות מתוסכל ועלול להתפרץ בזעם רב.

13-24 חודשים

תהליך פיתוח ישותו העצמאית של תינוקכם נמשך כל העת. תינוקות בני 21 חודשים לערך כבר תופסים את עצמם כישות עצמאית לחלוטין גם כשהם מתבוננים בדמותם במראה (וזאת בנגוד לתינוקות קטנים יותר שתופסים את דמותם במראה כישות נפרדת מעצמם).
גם בגיל שנתיים עלול ילדכם לבכות או להתעצב כשתשאירו אותו בגן או עם שמרטף אולם עד מהרה יתגבר, בכיו יפסק והוא יחזור לעניניו מאחר שהוא בטוח יותר הן בעצמו והן בכם. נסיונו המצטבר ויכולתו לזכור ארועים שהתרחשו בעבר לימדו אותו כי תשובו לאחר זמן מה.
הקפידו לחזק אותו ולעודד את בטחונו העצמי. הסבירו לו שוב ושוב כי אינכם נעלמים וכי תשובו אליו בסוף היום. ככל שהפעוט יבטח בכם כך ילך ויגבר בטחונו העצמי והוא ילמד לעמוד על שלו.

25-36 חודשים

מאבקו של הפעוט לעצמאות נמשך עד לשנתו השלישית לערך. שימו לב שבשעת טיול 'מעז' הפעוט להתרחק מכם יותר ויותר ובוחן את גבולותיו כל העת (לדוגמה, הוא יצייר על קירות ויבחן את תגובתכם). 'אני בעצמי' הוא ביטוי שגור ושכיח מאד בגילאים אלו.

מה הלאה?

ככל שהפעוט ילך ויגדל כך תגבר עצמאותו והוא יהפוך לישות נפרדת ובלתי תלויה. חשוב לאפשר לו התנהלות עצמאית בהתאם ליכולותיו ולגילו ולעודד אותו כשהוא מפגין את עצמאותו.

מתי לפנות לייעוץ בגלל חרדת נטישה של התינוק?

כל ילד הוא יחיד ומיוחד בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל, אולם תמיד זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין הוא ודאי יעשה זאת בקרוב כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד. 
אף שחרדת הנטישה היא תופעה שכיחה בקרב תינוקות בני 9-18 חודשים פנו להתייעצות אם חרדותיו של התינוק חריגות בעוצמתן עד שאינו מסוגל לתפקד אם אינכם לצדו או אם אי אפשר להרגיע את בכיו לאחר צאתכם. 
אופיים של תינוקות שונים שונה מאד זה מזה ולכן חלקם ירגעו ביתר קלות ואילו אחרים עלולים לבכות במשך תקופה. אם התינוק אינו נרגע וחרדתו מתעצמת עם הזמן יתכן שהוא מסמן לכם כי משהו בכל זאת לא תקין.
  • בדקו שוב את הבייביסיטר או את הפעוטון. יתכן שהם ראויים אך אינם מתאימים לתינוקכם ולאופיו הייחודי (לדוגמה, התינוק אוהב מאד להיות 'על הידיים' ואילו המטפלת אינה דוגלת בשיטה זו).
  • הרגילו את התינוק להשאר בחברת סבתא או דודה מוכרת. האריכו את משך שהותו ללא נוכחותכם בכל פעם.
  • בדקו אם אינכם מפגינים לחץ מיותר כשאתם נפרדים ומשאירים את התינוק. מידת הלחץ שלכם מקרינה על מידת הלחץ של תינוקכם. שפרו את נוהל היציאה שלכם וודאו כי אתם נפרדים בצורה רגועה ומסודרת שתקנה לתינוקכם תחושת בטחון.
 
אם ילדכם חווה התקפי זעם והתופעה נמשכת מעבר לגיל 30 חודשים התייעצו עם רופא הילדים. אם הילד עוד לא בן 30 חודשים אך סובל משלוש או ארבע התפרצויות זעם מדי יום ואינו משתף פעולה בפעולות שגרתיות כגון איסוף צעצועים או לבישת בגדים שוחחו על כך עם רופא הילדים.
יתכן שתופנו לייעוץ עם פסיכולוג ילדים שיסייע בידכם כיצד להתמודד עם התפרצויותיו של הילד. אם הפעוט חווה התקפי חרדה משתקים חשוב גם כן לפנות לבדיקת רופא מאחר שקיימים מחקרים לפיהם התקפי חרדה עלולים להיות קשורים בחסר בברזל.