29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
לחצו על הנושאים השונים לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק בתחום זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד: ראיה

מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הראייה בתינוקות

חוש הראיה חיוני להתפתחותו התקינה של תינוקכם הן מבחינה גופנית ותנועתית והן מבחינה נפשית ורגשית. אט-אט, ככל שכושר ראייתו ילך וישתפר יסייעו לו עיניו לראות ולקלוט את העולם שסביבו. 

מתי מתחילה להתפתח הראייה של התינוק?

בנגוד לחוש השמיעה שמגיע לשיאו כבר בחודש הראשון לאחר הלידה חוש הראיה מתפתח בהדרגה במשך 6-8 החודשים הראשונים לחייו של התינוק. בסיומו של תהליך זה יוכל תינוקכם לראות את העולם אמנם מנקודת מבטו אך כמעט כפי שאתם יכולים. 
אף שעיניו של התינוק מסוגלות לראות היטב כבר במועד הלידה מוחו אינו מסוגל לעבד את המידע החזותי שעיניו קולטות ולכן ראייתו מטושטשת בתחילה. ככל שמוחו הולך ומתפתח כך הולכת ומשתפרת יכולתו לראות בברור את סביבתו. מיד לאחר לידתו מסוגל התינוק לראות היטב אך ורק את פרצופה של אמו או פרצופים אחרים שקרובים מאד לפרצופו שלו. לאחר מכן הולך ועולה טווח ראייתו מדי חודש. 

שלבים בהתפתחות הראייה של ילדים

יילודים

בתחילה אינו מסוגל התינוק למקד את ראייתו לטווח שעולה על 20-40 סנטימטרים ולכן הוא מסוגל בעיקר להבחין ולהתבונן בפרצופים שקרובים לפרצופו שלו. הוא מבחין באור, בצורות ובתנועה אך מעבר לכך ראייתו מטושטשת ובלתי ברורה. 
פרצופכם הוא המעניין ביותר עבור תינוקכם בשלב זה ולכן חשוב שתערסלו אותו קרוב לגופכם, לא רק לחיזוק הקשר, אלא גם כדי לאפשר לו להתבונן מקרוב בפניכם. תוכלו להראות לו תמונות בעלות ניגודיות גבוהה, בעיקר בשחור לבן או באדום-שחור-לבן. 

חודש ראשון

מיד לאחר לידתו אינו מסוגל התינוק להשתמש בעיניו בצורה מכוונת ולכן הוא עלול לפזול או להצליב את עיניו. במהלך החודש הראשון לחייו לומד התינוק למקד את שתי עיניו ואף לעקוב אחר חפץ בתנועה. 
רשרשו באיטיות ברעשן חולף מעל פניו של התינוק ושימו לב כיצד הוא עוקב בעיניו אחר תנועת הרעשן. קרבו את פניכם אל פניו ומקדו את מבטיכם זה בזה. כעת, אם תרחיקו את פרצופכם מפרצופו של התינוק, יעקבו עיניו אחר פרצופכם המתרחק. 

חודשיים

כבר במועד הלידה מסוגל התינוק לראות צבעים אולם מתקשה להבחין בין גוונים קרובים כגון אדום וכתום ומכאן העדפתו לתמונות בעלות ניגודיות גבוהה (שחור-לבן או אדום-שחור-לבן). 
במהלך החודשים הקרובים, ככל שמוחו יתפתח, ילמד תינוקכם להבחין בין גוונים ויתחיל לגלות ענין בחפצים וצעצועים צבעוניים. תחילה בצבעי יסוד חזקים וברורים ובהמשך גם בטווח גוונים רחב ובדוגמאות מורכבות. חשפו אותו למגוון רחב של צבעים ודוגמאות דרך ספרים, תמונות, צילומים וצעצועים צבעוניים. 

4 חודשים

תינוקכם מתחיל לפתח ראיית עומק. עד עתה עלול היה התינוק להתקל בקושי מסוים אם רצה למקם צעצוע במרחב כדי להושיט את ידו ולתפוס אותו. בגיל 4 חודשים מוחו של התינוק מפותח דיו כדי לתאם ולעבד את המידע שמגיע מעיניו שרואות את הצעצוע הרצוי, לבין ידיו שנשלחות קדימה כדי לתפוס וללפות את אותו צעצוע. 
עזרו לו לפתח את הקשר בין עינו וידיו באמצעות צעצועים כמו 'אוניברסיטה' ואפשרו לו להושיט ולתפוס את שערכם או את מסגרת המשקפיים שעל אפכם. 

5 חודשים

יכולתו של התינוק לזהות ולהתמקד בחפצים קטנים ונעים הולכת ומשתפרת. יתכן שאפילו יוכל לזהות אדם או צעצוע אהוב אם יראה אותו רק באופן חלקי או באופן רגעי בלבד. משמעות הדבר כי הוא לומד שדברים קבועים בעולם אף שאינו יכול לראות אותם בכל רגע ורגע. 
עזרו לו לפתח הבנה חשובה זו על ידי משחקי 'קו-קו'. הסתירו את פניו עם חיתול בד לרגע ואז גלו אותם שוב. תוכלו לעשות זאת גם עם צעצוע או בובה. 

8 חודשים

ראייתו של תינוקכם טובה כעת כמעט כשלכם. ראייתו חדה ובעלת תפיסת עומק ומרחב. על אף שיעדיף למקד את מבטו בעצמים קרובים ראייתו טובה מספיק כדי לזהות אנשים וחפצים בצדו השני של החדר. בגיל זה צבע עיניו של תינוקכם מתקבע אם כי יתכנו שינויי גוון עדינים גם בהמשך.

תפקיד ההורים

במסגרת טיפות החלב נערכות בדיקות פזילה לתינוקות בני 7 חודשים ומעלה. וודאו כי ראייתו של תינוקכם נבדקת ובמידת הצורך פנו לבדיקה נוספת אצל רופא עיניים מומחה לילדים. אם אחד מכם (או שניכם) מרכיבים משקפיים, או שקיימת בעיית ראייה ידועה במשפחה (לדוגמה, עין עצלה), ידעו על כך את רופא הילדים ואת רופא העיניים. 
בסביבות גיל 3-4 שנים ערכו לילדכם בדיקת ראיה נוספת. בגיל זה הילד בוגר דיו כדי לעבור בדיקה מקיפה בעזרת לוחות וטבלאות בדומה ללוחות המספרים שמשמשים בבדיקת מבוגרים. חשוב לאבחן בעיות ראיה בילדים מוקדם ככל שניתן מאחר שתיקון הראיה יסייע לילדכם להתפתח כראוי. כמו כן חלק מבעיות הראיה ניתנות לתיקון אך ורק בתקופת הילדות ועלולות להתקבע ללא טיפול מתאים במועד. 
מחקרים מלמדים שתינוקות מעדיפים להתבונן בפנים האנושיות על פני כל תמונה או חפץ אחר. אפשרו לתינוקכם להתבונן היטב, מקרוב, בפניכם. בסביבות גיל חודש יתחיל תינוקכם לגלות ענין בכל חפץ שתקרבו לפניו. תינוקות רבים מגלים ענין בתנועתו של מאוורר תקרה, בתנועתם של עלי שיח או עץ בחצר ואוהבים במיוחד להתבונן בילדים בוגרים יותר משחקים, קופצים ורצים. 
תלו מובייל צבעוני מעל מיטתו של התינוק וחשפו אותו לספרי תמונות. עם הזמן הראו לו תמונות מורכבות יותר הן מבחינת צבעוניות והן מבחינת מורכבות הדוגמאות.

מתי לשים לב?

שימו לב אם:
  • בגיל 3-4 חודשים תינוקכם אינו עוקב בשתי עיניו אחר חפצים בתנועה (לדוגמה, רעשן או פנים אנושיות).
  • תינוקכם מתקשה להזיז עין אחת או את שתי עיניו, בכל הכיוונים.
  • עיניו של תינוקכם מרצדות ואינן מתמקדות היטב בנקודה אחת.
  • הוא פוזל רוב הזמן בעין אחת או בשתי העיניים.
  • אחד מאישוניו לבן.
 
פגים שסבלו מדלקות עיניים או שטופלו בחמצן נמצאים בסיכון מוגבר ללקות בבעיות ראיה כגון פזילה, קוצר ראייה או אסטיגמציה (בשפת העם, 'צילינדר', שמתבטא בטשטוש ראיה). אם תינוקכם נולד פג וסבל מסיבוכים ידעו על כך את רופא הילדים ופנו עמו לבדיקה אצל רופא עיניים מומחה לילדים.