28 מאי 2022 כ"ז אייר תשפ"ב

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
לחצו על הנושאים השונים לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק בתחום זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד: שליטה בראש

מעודכן לתאריך  28.02.2021 

השליטה בתנועות הראש אצל תינוקות

במועד הלידה שרירי צווארו של התינוק חלשים ולכן ראשו מידלדל והוא מתקשה לשלוט בתנועתו. במהלך ששת החודשים הראשונים לחייו ילמד התינוק לשלוט בתנועות ראשו. יכולת זו חיוניות עבור כלל התנועות שילמד ויפתח בעתיד לרבות ישיבה, זחילה והליכה. 

מתי מתחילה להתפתח השליטה בראש אצל התינוק?

כבר בסביבות גיל חודש יתחיל התינוק להרים את ראשו מהמשטח כשהוא שוכב על הבטן ולקראת גיל 4 חודשים יצליח להחזיק את ראשו בצורה יציבה כשהוא בתנוחת ישיבה. בגיל חצי שנה שרירי הצוואר ויכולת השליטה בתנועות הראש צריכים להיות מפותחים וחזקים. 

שלבים בהתפתחות השליטה בראש אצל תינוקות

ילודים

במהלך החודש הראשון לחייו תצטרכו לתמוך בראשו של תינוקכם בכל העת ולערסל אותו בזרועותיכם.

1-2 חודשים

בתום החודש הראשון יוכל תינוקכם להרים את ראשו למשך פרקי זמן קצרים ולסובב אותו מצד לצד כשהוא שוכב על בטנו. לקראת גיל 6-8 שבועות יצליחו תינוקות חזקים ומפותחים במיוחד לסובב את ראשם מצד לצד גם כשהם שוכבים על גבם. 
כשתישאו את תינוקכם על הכתף הוא יוכל להחזיק את ראשו למשך פרקי זמן קצרים אך לרוב תצטרכו לתמוך את ראשו כדי שלא יטלטל מצד לצד. כשישב בסלקל או בטרמפולינה יוכל התינוק לשאת את ראשו בצורה יציבה מבלי לשמוט אותו (אך ראשו ישמט לאחר שירדם). 

3-4 חודשים

בגילאים אלו תוכלו להבחין בשיפור משמעותי ביכולת השליטה בראש. התינוק יוכל להרים את ראשו לזוית של 45 מעלות כשהוא שוכב על בטנו ולהחזיק את ראשו בצורה יציבה. 

5-6 חודשים

לקראת גיל חצי שנה יוכל התינוק להחזיק את ראשו בצורה יציבה ויפגין שליטה טובה בתנועות הראש. 

מה הלאה?

השליטה בתנועות ראשו מאפשרות לתינוק להתחיל להתהפך, לזחול ולהתיישב. השליטה בראש ובצוואר חיונית גם במעבר מהנקה או משתיית חלב בלבד לאכילת מזונות מוצקים כדי לאפשר בליעה של המזון ללא חנק.

תפקיד ההורים

אין באפשרותכם לעשות הרבה כדי לפתח את יכולת השליטה בראשו של תינוקכם אך חשוב שתקפידו על תמיכה נאותה עד שישיג אותה בעצמו. במשך החודשים הראשונים ערסלו את התינוק ותמכו בצווארו ובראשו בכל פעם שאתם מרימים אותו, נושאים אותו או מחזיקים על הידיים. הקפידו על השכבת התינוק לישון על גבו כדי להקטין את הסיכון למוות בעריסה אך הרבו להשכיב אותו על הבטן במהלך שעות הערות. 
כדי לעודד את תינוקכם להרים את ראשו השכיבו אותו הבטן. ככל שהתינוק ישכב יותר על בטנו כך הוא ירים יותר את ראשו ויחזק את שרירי צווארו. בשבועות הראשונים אפילו שכיבה על הבטן במשך דקות ספורות תתרום רבות לחיזוק שריריו.

מתי לשים לב?

כל ילד הוא יחיד ומיוחד בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל, אולם תמיד זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין הוא ודאי יעשה זאת בקרוב כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד. 
אם התינוק מתקשה להרים את ראשו בגיל 3 חודשים התייעצו עם רופא הילדים.