26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
לחצו על הנושאים השונים לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק בתחום זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד: תפיסה ולפיתה

מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות תפיסת חפצים אצל ילדים

היכולת לתפוס וללפות חפצים תאפשר לתינוקכם לשחק עם צעצועים ולחקור את עולמו. זהו גם השלב הראשון בדרך לאכילה עצמית, לציור ולכתיבה.

מתי התינוק מתחיל לתפוס חפצים?

ליילוד יכולת מולדת לתפוס עצמים אולם תחלוף כשנה לפני שהוא יפתח די קואורדינציה כדי לא רק להרים ולתפוס חפצים אלא גם לבצע עימם פעולות רצוניות. יכולת התפיסה הרצונית תתחיל להתפתח בסביבות גיל 3 חודשים ותלך ותשתכלל עם הזמן.

שלבי התפתחות תפיסת חפצים לפי גיל

ילודים עד גיל חודשיים

תינוקות נולדים עם רפלקס הלפיתה. אם תיגעו בכף ידו של תינוקכם תראו שיכרוך את אצבעותיו הקטנות סביב האצבע שלכם וילפות אותה חזק. במהלך שמונת השבועות הראשונים לחייו פעולה זו אינה רצונית אלא אינסטינקטיבית.
שימו לב שכפות ידיו של התינוק מאוגרפות רוב הזמן אולם עד מהרה יתחיל לפתוח ולסגור אותן, יתבונן בהן ויגלה את יכולותיהן. לקראת גיל 3 חודשים יתחיל התינוק להושיט את ידיו כדי לנסות ולתפוס צעצועים או חפצים אחרים.

3 חודשים

בגיל זה התינוק עדיין אינו מסוגל לתפוס חפצים בצורה מדויקת אולם ינסה להושיט את ידיו ולחבוט בכיוונו של צעצוע רצוי (בפרט אם זה יהיה תלוי מעליו, 'באוניברסיטה'). אם תכניסו לאגרופו צעצוע קטן הוא יוכל להחזיק בו למשך מספר שניות, לפני שישמוט אותו.

4-8 חודשים

בגיל 4 חודשים יוכל התינוק לתפוס ולהרים חפצים גדולים יחסית, דוגמת בובה רכה או קובייה. חפצים קטנים מאד (אפונים, למשל) לא יוכל התינוק להרים בגיל זה אלא רק מאוחר יותר, כשיפתח את תפיסת הפינצטה. שימו לב שכל חפץ או צעצוע שתינוקכם יצליח לתפוס ולהרים הוא יביא אל פיו. זוהי דרכו לחקור ולגלות את עולמו ('השלב האוראלי').
גם אם תינוקכם החל לאכול מזון מוצק יחלוף עוד זמן לפני שיוכל לאחוז בכפית ולהביא אותה לפיו עם המזון. יחד עם זאת חשוב לאפשר לו לקחת את הכפית ולהתנסות.
ככל שיכולת הלפיתה של התינוק תתפתח הוא ינסה לערום חפצים, לאסוף אותם לעברו ואף יעביר חפץ קטן מיד ליד, בדרך כלל כשהוא שוכב על בטנו. כדי למנוע סכנת חנק הקפידו להרחיק מהישג ידו של תינוקכם חפצים קטנים שהוא עלול לבלוע.

9-12 חודשים

אף שעד גיל שנתיים-שלוש קשה יהיה לקבוע האם ילדכם ימני או שמאלי תיתכן העדפה של יד אחת על פי השניה כבר בגיל 9-12 חודשים. בגילאים אלו יפתח וישכלל התינוק את תפיסת הפינצטה שתאפשר לו להרים חפצים קטנים בעזרת האגודל והאצבע. ככל שהקשר בין עין ליד ילך וישתפר כך ילמד תינוקכם לאכול בעצמו: בתחילה באמצעות אצבעותיו בלבד ובהמשך גם באמצעות כפית או מזלג.

מה הלאה?

לאחר שיוכל התינוק לתפוס וללפות ביעילות הוא ילמד עד מהרה גם לזרוק חפצים. תינוקות רבים נהנים מאד מהשלכת צעצועים, ובעיקר נהנים להתבונן בהוריהם שמרימים אותם שוב ושוב.
בגיל שנה לערך יחל התינוק לערום מספר קוביות, לזרוק כדור ולחבוט בצעצועים זה על גבי זה כדי להרעיש.
לקראת גיל שנתיים לומדים מרבית התינוקות לאחוז בעפרון או בצבע ומגלים את ההנאה שבשרבוט ובציור. בהמשך יכולת זו תלך ותשתכלל והפעוט ילמד להעתיק אותיות. בהמשך אף ילמד לכתוב.

תפקיד ההורים

כדי לעודד את תינוקכם לתפוס וללפות הניחו צעצוע או חפץ צבעוני במרחק מה מהתינוק ועודדו אותו להושיט את ידיו אל הצעצוע. חשוב שלא לתסכל את התינוק ולכן יש לאפשר לו להגיע אל הצעצוע בקלות יחסית. אם יש לכם 'אוניברסיטה' השכיבו את תינוקכם על גבו ותלו מעליו מגוון צעצועים, כדי לגרות אותו להושיט את ידיו. הניחו סביבו קוביות או בובות רכות כדי שיוכל לתפוס ולהרים. 
ככל שיגדל עודדו אותו לתפוס גם חפצים ומזונות קטנים. הניחו על מגש לפניו פיסות מזון קטנות שיוכל לתפוס באמצעות האגודל והאצבע ולהכניס לפיו.

מתי לשים לב?

כל ילד הוא יחיד ומיוחד בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל, אולם תמיד זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין הוא ודאי יעשה זאת בקרוב כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד. 
אם בגיל 8 שבועות תינוקכם אינו מגלה כל ענין בצעצועים שתלויים מעליו או מונחים לצידו ובגיל 9 חודשים אינו מנסה להושיט את ידיו או להרים צעצועים, התייעצו עם רופא הילדים.