18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
לחצו על הנושאים השונים לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק בתחום זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד: אכילה, חוסר שגשוג בתינוקות ואי-עליה במשקל (FTT)

מעודכן לתאריך  28.02.2021 

אבחון חוסר שגשוג ואי-עלייה במשקל

מה יוכל הרופא לעשות אם התינוק אינו עולה במשקל?

הרופא יבדוק את התינוק וישאל אתכם מספר שאלות על מנת לברר אם התינוק היה חולה לאחרונה או אם קיימת בעיה. כמו כן יעריך הרופא את מידת התפתחותו של התינוק.
אם תינוקכם משיג את מרבית מדרגות ההתפתחות בהתאם לגילו, מתקשר ונראה בריא וחיוני, הרי שככל הנראה מדובר בבעיה נקודתית שגרמה לעצירת העליה במשקל.
אולם אם יחשוב הרופא שתינוקכם אינו מתפתח כראוי, הרי שחשוב מאד לברר את הגורם. תזונה נכונה, במיוחד במהלך שלושת השנים הראשונות לחיים, חיונית להתפתחות הגופנית, ההכרתית והרגשית של התינוק. אם משקלו של תינוקכם קטן מאחוזון 3 בעקומות הגדילה או אם הוא שוקל כעשרים אחוזים מתחת למשקל הרצוי בגילו הרי שהוא סובל מחוסר שגשוג ומתקשה לעלות במשקל.
במקרה כזה תופנו לסדרה של בדיקות שכוללות בדיקות דם, שתן ובדיקה של תזונאית מומחית לתזונת ילדים כדי לוודא שתינוקכם מקבל את כמות הקלוריות שנחוצה לו. אם תינוקכם יונק תופנו להתייעצות עם יועצת הנקה כדי לוודא שהוא יונק בצורה יעילה שמאפשרת זרימה של החלב מהשד.
לעתים הגורם לחוסר השגשוג ימצא בקלות וינתן לטיפול פשוט אולם לעתים ידרשו בדיקות וברורים נוספים. חשוב שתבינו כי אינכם אשמים וכי אין משמעות הדבר שאינכם דואגים או מטפלים בתינוקכם.