21 אוגוסט 2018 י' אלול תשע"ח
מעודכן לתאריך  31.03.2010  באדיבות ה 

תת-פעילות של בלוטת התריס - היפותיירואידיזם - מידע רפואי

Hypothyroidism
מעודכן לתאריך  31.03.2010  באדיבות ה 

אבחון היפותיירואידיזם

תת פעילות של בלוטת התריס מאובחנת על סמך הסימפטומים ובדיקות הדם שנקראות "תפקודי בלוטת התריס". כמו כן אפשר לחשוד בתת פעילות של בלוטת התריס כשהמטופל מתלונן על עייפות, חוסר סבילות לקור, עצירות ועור יבש וקשקשי. אך יש צורך בבדיקות הדם כדי לאמת את האבחנה.

בדיקת תפקודי בלוטת התריס

בבדיקות הדם של תפקודי בלוטת התריס ניתן לראות ישירות את רמות ההורמונים T4 ו-T3, שבדרך כלל נמוכות במצב של תת פעילות של בלוטת התריס. למרות זאת, בשלבים המוקדמים של המחלה רמת T4 ו- T3 יכולה להיות עדיין תקינה. לכן, כלי האבחון העיקרי במקרה זה תהיה המדידה של רמת TSH (הורמון שמגרה את פעילות בלוטת התריס) בדם.
כאמור, TSH מיוצר ומופרש למחזור הדם מבלוטת יותרת המוח. אם חלה ירידה ברמת הורמוני בלוטת התריס, תגיב בלוטת יותרת המוח על ידי ייצור מוגבר של TSH. כך רמת TSH בדם תעלה במאמץ להגביר את הייצור של T4 ו-T3 בבלוטת התריס. עלייה זו של TSH מקדימה את הירידה ברמות הורמוני בלוטת התריס במספר חודשים ולפעמים אף שנים. לכן, רמת ה-TSH תהיה גבוהה במקרים של תת פעילות של בלוטת התריס.
קיים גם מצב יוצא דופן, כשהירידה ברמות הורמוני בלוטת התריס נובעת מפגם בבלוטת יותרת המוח או בהיפותלמוס. במקרה זה רמת ה-TSH תהיה נמוכה מהנורמה. סוג זה של מחלה בבלוטת התריס נקרא תת פעילות שניוני או שלישוני של בלוטת התריס.

בדיקת של ההורמון TRH

TRH הוא הורמון המופרש על ידי ההיפותלמוס ומגרה את בלוטת יותרת המוח להפריש TSH. בדיקה זו מסייעת לאבחן האם המחלה נגרמת כתוצאה מפגם בבלוטת יותרת המוח או בהיפותלמוס. בדיקה זו מצריכה הזרקה של הורמון ה-TRH והיא מבוצעת על ידי אנדוקרינולוג (רופא מומחה בתחום הטיפול באמצעות הורמונים).
בדיקות דם הללו מאשרות אבחנה של תת פעילות של בלוטת התריס, אך אינן מצביעות על גורם המחלה. השילוב בין ההיסטוריה הרפואית של המטופל, סקר נוגדנים וסריקת בלוטת התריס יכולות לסייע להבנה מדויקת של הגורמים למחלה בבלוטת התריס.
במידה וחושדים שהגורם קשור להיפותלמוס או לבלוטת יותרת המוח, יתכן ויהיה צורך גם בסריקת MRI (דימות תהודה מגנטית) של המוח או בדיקות נוספות. כל מקרה – לגופו.
במקרה של עובר שקיים לגביו חשש שהוא עלול לפתח תת פעילות של בלוטת התריס, מבצעים את הבדיקה על דגימת דם הנלקחת מחבל הטבור.