23 אוקטובר 2018 י"ד חשון תשע"ט
מעודכן לתאריך  13.07.2009  באדיבות ה 

היפרתיירואידיזם - פעילות יתר של בלוטת התריס - מידע רפואי

Hyperthyroidism
מעודכן לתאריך  13.07.2009  באדיבות ה 

אבחון היפרתיירואידיזם

במידה וקיים חשד לפעילות יתר של בלוטת התריס חייבים לפנות לרופא. האבחון יתבסס על הסימפטומים ועל תוצאות של בדיקות הדם, שמעריכות את אופן תפקוד הבלוטה. בדיקות אלה נקראות "תפקודי בלוטת התריס".

תפקודי בלוטת התריס

בדיקת הדם של תפקודי בלוטת התריס מעריכה את הנתונים בשתי דרכים נפרדות כדי לתמוך באבחנה של יתר פעילות של בלוטת התריס. במהלך הבדיקה, בודקים את רמות ההורמון thyroid stimulating hormone) TSH), הורמון שמגרה את בלוטת התריס לייצר את ההורמונים שהיא מפרישה, T4 ו-T3.
TSH נוצר בבלוטת יותרת המוח (היפופיזה) ומווסת את הייצור של תירוקסין T4 וטריודותירונין T3. כשהרמות של שני הורמוני בלוטת התריס תקינות, בלוטת יותרת המוח מפסיקה להפריש TSH. אך כשהרמות של T4 ו-T3 בדם יורדות, מייצרת בלוטת יותרת המוח עוד TSH כדי להעלות את רמותיהם.
במצב של יתר פעילות של בלוטת התריס, בדיקת הדם של תפקודי בלוטת התריס תראה שרמת ה-TSH בדם נמוכה מהערך התקין לאורך זמן. המשמעות של הרמות הנמוכות של TSH היא שבלוטת התריס פעילה מדי והיא מייצרת יותר מדי הורמונים. זהו החלק הראשון של בדיקת תפקודי בלוטת התריס.
לאחר מכן הרופא יבצע בדיקת דם של רמות T4 ו-T3 . אם יש פעילות יתר של בלוטת התריס, הרמות של שני ההורמונים תהינה גבוהות מהערך התקין. מצב כזה יגרום להופעת הסימפטומים של המחלה.

דרגת ההיפרתיירואידיזם

אם בדיקת הדם של תפקודי בלוטת התריס מאשרת את קיום המחלה, הרופא יוכל להעריך אם מדובר במחלה גלויה (overt), עם הסימפטומים האופייניים או שמדובר במחלה תת-קלינית, כשהסימפטומים אינם מורגשים.
ביתר פעילות גלוי (overt) של בלוטת התריס רמת ה-TSH תהיה נמוכה ורמות T4 ו-T3 תהינה גבוהות. במצב כזה הסימפטומים עלולים להיות בדרגה מתונה או חמורה.
במצב של פעילות יתר תת-קלינית של בלוטת התריס, רמת TSH בדם עלולה להיות נמוכה, אך הרמות של T4 ו-T3 תהינה תקינות. במקרה כזה, יתכן שהסימפטומים לא יורגשו בכלל.
הבעיה היא שעם הזמן מחלה תת-קלינית עלולה להתקדם ולהפוך לפעילות יתר גלויה של בלוטת התריס.