16 דצמבר 2018 ח' טבת תשע"ט
מעודכן לתאריך  13.07.2009  באדיבות ה 

היפרתיירואידיזם - פעילות יתר של בלוטת התריס - מידע רפואי

Hyperthyroidism
מעודכן לתאריך  13.07.2009  באדיבות ה 

סיבוכים של היפרתיירואידיזם

אנשים הלוקים בהיפרתיירואידיזם עלולים לפתח גם מספר סיבוכים. להלן מספר סיבוכים נפוצים שמתפתחים אם לא מטפלים בהיפרתיירואידיזם או שהטיפול אינו יעיל מספיק:

אופתלמופתיה של שם גרייבס Grave's ophthalmopathy

מחלת גרייבס תוקפת את בלוטת התריס וגורמת לה לייצר כמות מוגזמת של ההורמונים T4 ו-T3. זהו הגורם הנפוץ ביותר לפעילות יתר של בלוטת התריס. אנשים שלוקים במחלת גרייבס סובלים גם מבעיות עיניים שנקראות אופתלמופתיה על שם גרייבס. הם חווים סימפטומים של אי-נוחות וקשיי ראיה. בנוסף לכך, העיניים שלהם בולטות החוצה.
במקרים שאינם קשים אפשר להקל על הסימפטומים של המחלה על ידי שימוש בטיפות עיניים. כמו כן ניתן להגן על העיניים מפני חדירת חלקיקי אבק באמצעות משקפי שמש ביום ובאמצעות מגן עיניים בלילה.
עם זאת, דרגת מחלה חמורה יותר דורשת טיפול של רופא מומחה.

סערה תריסית Thyroid storm

במקרים נדירים, היפרתיירואידיזם שאינו מאובחן או שאינו מאוזן בצורה מספקת עלול לגרום להתפתחות תגובה חריפה שנקראת סערה תריסית. הסימפטומים של סערה תריסית כוללים:
  • קצב לב מהיר מאד (מעל 140 פעימות בדקה)
  • חום גבוה (מעל ?38.5)
  • התייבשות עם שלשולים והקאות
  • צהבת (גוון צהוב של העור)
  • חרדה ובלבול
  • הזיות
 
סערה תריסית דורשת טיפול רפואי דחוף במסגרת של בית חולים.

הריון והיפרתיירואידיזם

נשים הלוקות בהיפרתיירואידיזם נמצאות בסיכון מוגבר לסיבוכים במהלך ההריון והלידה. נשים הרות הלוקות בהיפרתיירואידיזם עלולות לעבור יותר הפלות ספונטניות ולידות מוקדמות. בנוסף, הן נמצאות בסיכון גבוה יותר ללקות ברעלת הריון בהשוואה לנשים בריאות. כמו כן, גם הסיכון למשקל נמוך של הילוד מוגבר בקרב נשים עם היפרתיירואידיזם.
נשים הלוקות בפעילות יתר של בלוטת התריס, צריכות לפנות לטיפול אצל מומחה עם כניסתן להריון, כדי להתאים את הטיפול התרופתי בצורה כזו שלא תפגע בעובר. בנוסף לכך, נשים אלה צריכות להיות במעקב קפדני יותר אחרי פעילות היתר של בלוטת התריס במשך כל תקופת ההריון.