16 אוגוסט 2022 י"ט אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות התינוק: החודש השלישי

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש השלישי לחייו: כל מה שצריך לדעת על התפתחות התנועה, יכולות הראייה, השמיעה והתקשורת בגיל חודשיים עד שלושה חודשים. וגם טיפים להורים לטיפול בתינוקות, הנקה, טיפוח הרגלי שינה, חיזוק הקשר בין ההורה לתינוק והתארגנות לקראת החזרה לעבודה, ומדריך לזכויות של חברי מכבי בנושא היריון, לידה ופעוטות.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

 התפתחות תנועתית (מוטוריקה) בגיל שלושה חודשים

מרבית הרפלקסים שאפיינו את תנועותיו של התינוק בימי חייו הראשונים נמוגים לקראת גיל 3 חודשים ותנועותיו של התינוק נעשות רצוניות ומכוונות. צווארו של התינוק מתחזק והוא מסוגל להחזיק את ראשו בצורה יציבה כשאתם מרימים אותו או כשהוא שוכב על בטנו. 
כשהוא שוכב על בטנו יכול התינוק להרים את הראש ואת כתפיו ולהתמך על זרועותיו. פעילות זו חשובה לחיזוק חגורת הכתפיים ושרירי הזרוע ומאפשרת לתינוק תצפית טובה יותר על סביבתו. מתנוחה זו  קצרה הדרך להיפוך מהבטן לגב (ובהמשך אף חזרה) אם כי מרבית התינוקות יתחילו להתהפך באופן רצוני רק לקראת גיל 5 חודשים. 
בגיל זה תוכלו להבחין בתחילתו של הקשר בין עין ליד כשתינוקכם יושיט את ידו באופן מכוון לעבר צעצוע שתלוי מעליו וינסה לתפוס אותו ולהביאו לפיו. הניחו לילדכם לשחק על משטח עם 'אוניברסיטה' כדי לעודד אותו להושיט את ידיו לחפצים שתלויים מעליו. כמו כן מעודדת השכיבה על המשטח את התינוק לחקור את סביבותיו ולהתנועע באופן חופשי.

 שינה בחודש השלישי לחייו של התינוק

 
התינוק בן שלושת החודשים הופך ערני יותר מדי יום. כעת מסוגל התינוק 'לפתוח מרווחים' ואינו זקוק להאכלה מתמדת מאחר שנפח קיבתו הולך וגדל. משמעות הדבר היא כי חלק מהתינוקות ישנו במשך 6 או 7 שעות רצופות בלילה. במשך היום יישן התינוק מספר פעמים (בדרך כלל פעמיים-שלוש) במשך כשעה וחצי עד שעתיים בכל פעם. עם הזמן יחל תינוקכם לפתח שגרה יומית קבועה. 
כשהתינוק מתעורר בלילה חכו כשלושים שניות לפני שתיגשו למיטתו. שנתם של חלק מהתינוקות קלה והם מתעוררים לעתים תכופות אך עשויים גם לחזור לישון. הניחו לתינוק לנסות להרגע ולהרדם בעצמו לפני שתיגשו אליו. 
במהלך הלילה הקפידו על האכלה והחלפת חיתול בלבד והמנעו משיחה או משחק עם התינוק על מנת שילמד ששעות הלילה מיועדות לשינה בלבד. עם הזמן יבדיל התינוק בין שעות הערות והפעילות לשעות הלילה והשינה.

 התפתחות החושים של התינוק בגיל שלושה חודשים

כושר הראיה והשמיעה של התינוק הולכים ומתחדדים. התינוק נהנה מאד להקשיב למוזיקה נעימה ואף מסוגל לסובב את ראשו ולחייך כשהוא רואה או שומע את הוריו.
התינוק יעדיף להתבונן בצעצועים בעלי צבעוניות עזה מאחר שקל לו יותר להבחין בניגודי צבעים בולטים. פרצופים יעניינו אותו מאד ולכן יש להישיר אליו מבט בזמן שיחה. תלו או הניחו מראה קטנה במיטת התינוק או על משטח המשחקים. התינוק יהנה להתבונן בפניו ולשוחח עם פניו המשתקפים במראה. הקפידו להשתמש במראת משחק מתאימה לגיל הרך.
מומלץ לפתח את חוש המישוש ותחושת המגע של התינוק באמצעות חשיפתו למרקמים שונים של בדים וחפצים רכים. עם זאת עלול התינוק להכניס כל דבר לפיו בגיל זה ולכן יש לשים לב לסוג החפצים הנמצאים בקרבתו ובעיקר לגודלם.
תינוקות בני שלושה חודשים אוהבים וזקוקים למגע קרוב בין עורם לעור אימם. המגע מחזק את הקשר ומקנה לתינוק תחושת חום וביטחון. עסו את תינוקכם בחדר חמים באמצעות מעט שמן תינוקות או שמן עיסוי מתאים. התבוננו בעיניו תוך כדי העיסוי ועקבו אחר תגובותיו. בעוד שמרבית התינוקות נהנים מהעיסוי חלקם רגישים מאד למגע. התאימו את עוצמת ומשך העיסוי לתינוקכם.

 התפתחות השפה והתקשורת בחודש השלישי לחייו של התינוק

כעת אין כל ספק שהתינוק מכיר ומזהה את הוריו. אף שהתינוק יחייך ויגיב כלפי כל אדם שיפנה אליו בחיוך או בדיבור הוא מתחיל להבחין בין דמויות עיקריות בחייו וללא כל ספק מעדיף את דמויות ההורים, האחים ובני משפחתו הקרובים. התינוק אוהב לשמוע את קול הוריו ועוקב אחר הבעות פניהם. עם הזמן יחקה התינוק את הבעות הפנים והקולות כחלק מתהליך הלמידה וההתפתחות של התקשורת השפתית. 
התינוק לומד להגיב, להתייחס ולתקשר עם סביבתו באמצעות חיוך חברתי מכוון שמטרתו הבעת הנאה וקורת רוח. הבכי אינו עוד אמצעי התקשורת הבלעדי של התינוק ואלא אם קיימת בעיה לא צריכה להיות כל סיבה לבכי ממושך בגיל זה. אם תינוקכם בוכה במשך שעות רבות ביום גם בגיל 3 חודשים פנו לרופא הילדים על מנת לשלול בעיה רפואית או סיבה אחרת שבגינה התינוק בוכה.  
תחת הבכי מתקשר התינוק על ידי השמעת קולות המיה וקולות כגון 'אה' או 'או'. שוחחו עם תינוקכם והגיבו לקולות שהוא משמיע. כשאתם עושים פעולה עם התינוק אמרו לו בקול מה אתם עושים: לדוגמה, 'אנחנו מחליפים חיתול', או 'עכשיו נלך לאכול'.
התפתחות הילד:קשר חברתי - למידע נוסף

 המומחה משיב: שאלות ותשובות על התפתחות תינוקות בגיל 3 חודשים

כיצד לסייע לתינוק לשכב על הבטן?

התלונה העיקרית של הורים לתינוקות בני כשלושה חודשים כיום היא שהתינוק אינו אוהב לשכב על הבטן, מתקשה לשכב על הבטן ומתקשה להרים את ראשו. התינוקות אף מתקשים לקרב את הידיים לקו האמצע של הגוף ומעדיפים להחזיק את ידיהם לצדי הגוף.

מאחר שההנחיה כיום היא להשכיב את התינוק לישון על גבו על מנת למנוע מוות בעריסה מרבית התינוקות מבלים על גבם ומתרגלים לתנוחה זו. שכיבה ממושכת על הגב גורמת לזקיפה של בית החזה, להקשתה של הגב ולפריסה של הידיים לצדי הגוף.

ניתן לבצע עם התינוק מספר תרגילים על מנת לסייע לו לשפר את יכולתו לשכב על הבטן ולהרים את ראשו. ככל שתוכלו המנעו מהושבת התינוק בסלקל או בטרמפולינה.

את התרגילים הבאים מומלץ לבצע על מזרון או משטח פעילות. אם תינוקכם מתנגד או בוכה חדלו ונסו שנית במועד מאוחר יותר :

  1. כשהתינוק שוכב על גבו הרימו את רגליו לכוון הפנים והורידו. חזרו על התנועה מספר פעמים תוך הקפדה על הרמה של האגן. תנועת הרגליים כלפי הפנים מדמה תנועת ערסול.
  2. לאחר מכן, באותה תנוחה, כשרגליו של התינוק מוחזקות ביד אחת ומורמות הכניסו את כף היד השניה תחת גבו והעבירו שתי אצבעות לאורך עמוד השדרה. פעולה זו מסייעת בזקיפת שרירי הגב.
  3. אחזו בשתי ידיו ובשתי רגליו של התינוק וקרבו אותם. גלגלו את התינוק מצד לצד בעדינות כאילו היה כדור מתגלגל.
  4. כשהתינוק שוכב על גבו קרבו את שתי ידיו כבתנועת חיבוק ולאחר מכן פרסו רחב את זרועותיו. חזרו על הפעולה עם שתי הרגליים. בשלב הבא קרבו יד ורגל נגדית (באלכסון).
  5. כשהתינוק שוכב על גבו גלגלו אותו על צדו וסייעו לו לסקל את רגלו העליונה מעל התחתונה, בכיוון של היפוך מהגב לבטן. טיפחו קלות על השכמה העליונה וסייעו לו להעביר את זרועו קדימה עד למפגש בין שתי הידיים. במידה שנוח לתינוק הניחו לו לשהות כך על צדו אך השתדלו לאפשר לו לשכב על שני הצדדים.
  6. עזרו לתינוק להשלים את ההיפוך לבטן וסייעו לו לחלץ את ידו התחתונה (במידה שנתקעה תחת גופו). כשהוא שוכב על בטנו קרבו את ידיו של התינוק למרכז שיוכל להתהפך חזרה אל הגב אם ירצה.
האם פליטות לאחר אוכל מצביעות על בעיה?

תופעת הפליטה שכיחה יחסית בקרב תינוקות. בדרך כלל חסרה התופעה משמעות רפואית ותחלוף מאליה לקראת גיל שנה. פליטה משמעותה חזרה של תוכן הקיבה במעלה הוושט ובלעז מכונה התופעה 'רפלוקס'.

כל עוד כמות המזון הנפלטת אינה גדולה ופוגעת בקצב עליית המשקל והגדילה של התינוק המצב אינו מסוכן ואינו דורש טיפול התערבותי.

במקרים חמורים יותר ניתן להקל באמצעות שינויים תזונתיים לרבות הסמכת מזונו של התינוק עם דייסה, מעבר לתרכובת מזון ייחודית (כגון אנפמיל), אכילה של כמויות מזון קטנות בכל ארוחה והפסקות תכופות במהלך הארוחה לצורך פליטת אויר שנבלע ('גרעפס'). כמו כן ניתן להקל על תופעת הפליטה באמצעות מגע על ידי ביצוע תנועה מעגלית סביב פיו של התינוק ובאזור הסנטר.

מהו טורטיקוליס?

טורטיקוליס משמעותו נטייה של צוואר התינוק לכיוון אחד עקב קיצור השרירים בצדי הצוואר. לדוגמה תינוק שראשו מוטה תמיד לכיוון הצד הימני של גופו.

לעתים תתרחש התופעה בעקבות מנח מסוים ברחם אך טורטיקוליס עלול להגרם גם בעקבות השכבת התינוק על צד אחד בלבד, החזקתו על יד אחת (דוגמת תינוק שנישא תמיד על יד שמאל של אמו) או האכלה מבקבוק כשראשו של התינוק נוטה תמיד לצד אחד בלבד.

אצל חלק מהתינוקות תיתכן חוסר סימטריה לא רק במנח הגוף אלא גם בתנועת הגוף ולכן הם יתהפכו דרך צד אחד בלבד, ישענו על צד אחד בלבד ועלולים לזחול באופן לא סימטרי (למשל על ידי גרירת צד אחד של הגוף על הגחון). 

במרבית המקרים התופעה קלה בלבד וניתנת לטיפול מהיר ויעיל באמצעות תרגול אך מקרים חמורים יותר ידרשו לטיפול פיזיותרפי כדי להבטיח התפתחות התקינה של התינוק.

על מנת למנוע התפתחות של העדפת צד אחד על ידי התינוק הקפידו להשכיב אותו על שני צדי הגוף. אם אתם מתרגלים עמו תרגילי התהפכות וודאו כי אתם מבצעים אותם דרך שני צדי הגוף.