19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות התינוק: החודש השלישי

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש השלישי לחייו: כל מה שצריך לדעת על התפתחות התנועה, יכולות הראייה, השמיעה והתקשורת בגיל חודשיים עד שלושה חודשים. וגם טיפים להורים לטיפול בתינוקות, הנקה, טיפוח הרגלי שינה, חיזוק הקשר בין ההורה לתינוק והתארגנות לקראת החזרה לעבודה, ומדריך לזכויות של חברי מכבי בנושא היריון, לידה ופעוטות.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 
כיצד לסייע לתינוק לשכב על הבטן?

התלונה העיקרית של הורים לתינוקות בני כשלושה חודשים כיום היא שהתינוק אינו אוהב לשכב על הבטן, מתקשה לשכב על הבטן ומתקשה להרים את ראשו. התינוקות אף מתקשים לקרב את הידיים לקו האמצע של הגוף ומעדיפים להחזיק את ידיהם לצדי הגוף.

מאחר שההנחיה כיום היא להשכיב את התינוק לישון על גבו על מנת למנוע מוות בעריסה מרבית התינוקות מבלים על גבם ומתרגלים לתנוחה זו. שכיבה ממושכת על הגב גורמת לזקיפה של בית החזה, להקשתה של הגב ולפריסה של הידיים לצדי הגוף.

ניתן לבצע עם התינוק מספר תרגילים על מנת לסייע לו לשפר את יכולתו לשכב על הבטן ולהרים את ראשו. ככל שתוכלו המנעו מהושבת התינוק בסלקל או בטרמפולינה.

את התרגילים הבאים מומלץ לבצע על מזרון או משטח פעילות. אם תינוקכם מתנגד או בוכה חדלו ונסו שנית במועד מאוחר יותר :

  1. כשהתינוק שוכב על גבו הרימו את רגליו לכוון הפנים והורידו. חזרו על התנועה מספר פעמים תוך הקפדה על הרמה של האגן. תנועת הרגליים כלפי הפנים מדמה תנועת ערסול.
  2. לאחר מכן, באותה תנוחה, כשרגליו של התינוק מוחזקות ביד אחת ומורמות הכניסו את כף היד השניה תחת גבו והעבירו שתי אצבעות לאורך עמוד השדרה. פעולה זו מסייעת בזקיפת שרירי הגב.
  3. אחזו בשתי ידיו ובשתי רגליו של התינוק וקרבו אותם. גלגלו את התינוק מצד לצד בעדינות כאילו היה כדור מתגלגל.
  4. כשהתינוק שוכב על גבו קרבו את שתי ידיו כבתנועת חיבוק ולאחר מכן פרסו רחב את זרועותיו. חזרו על הפעולה עם שתי הרגליים. בשלב הבא קרבו יד ורגל נגדית (באלכסון).
  5. כשהתינוק שוכב על גבו גלגלו אותו על צדו וסייעו לו לסקל את רגלו העליונה מעל התחתונה, בכיוון של היפוך מהגב לבטן. טיפחו קלות על השכמה העליונה וסייעו לו להעביר את זרועו קדימה עד למפגש בין שתי הידיים. במידה שנוח לתינוק הניחו לו לשהות כך על צדו אך השתדלו לאפשר לו לשכב על שני הצדדים.
  6. עזרו לתינוק להשלים את ההיפוך לבטן וסייעו לו לחלץ את ידו התחתונה (במידה שנתקעה תחת גופו). כשהוא שוכב על בטנו קרבו את ידיו של התינוק למרכז שיוכל להתהפך חזרה אל הגב אם ירצה.
האם פליטות לאחר אוכל מצביעות על בעיה?

תופעת הפליטה שכיחה יחסית בקרב תינוקות. בדרך כלל חסרה התופעה משמעות רפואית ותחלוף מאליה לקראת גיל שנה. פליטה משמעותה חזרה של תוכן הקיבה במעלה הוושט ובלעז מכונה התופעה 'רפלוקס'.

כל עוד כמות המזון הנפלטת אינה גדולה ופוגעת בקצב עליית המשקל והגדילה של התינוק המצב אינו מסוכן ואינו דורש טיפול התערבותי.

במקרים חמורים יותר ניתן להקל באמצעות שינויים תזונתיים לרבות הסמכת מזונו של התינוק עם דייסה, מעבר לתרכובת מזון ייחודית (כגון אנפמיל), אכילה של כמויות מזון קטנות בכל ארוחה והפסקות תכופות במהלך הארוחה לצורך פליטת אויר שנבלע ('גרעפס'). כמו כן ניתן להקל על תופעת הפליטה באמצעות מגע על ידי ביצוע תנועה מעגלית סביב פיו של התינוק ובאזור הסנטר.

מהו טורטיקוליס?

טורטיקוליס משמעותו נטייה של צוואר התינוק לכיוון אחד עקב קיצור השרירים בצדי הצוואר. לדוגמה תינוק שראשו מוטה תמיד לכיוון הצד הימני של גופו.

לעתים תתרחש התופעה בעקבות מנח מסוים ברחם אך טורטיקוליס עלול להגרם גם בעקבות השכבת התינוק על צד אחד בלבד, החזקתו על יד אחת (דוגמת תינוק שנישא תמיד על יד שמאל של אמו) או האכלה מבקבוק כשראשו של התינוק נוטה תמיד לצד אחד בלבד.

אצל חלק מהתינוקות תיתכן חוסר סימטריה לא רק במנח הגוף אלא גם בתנועת הגוף ולכן הם יתהפכו דרך צד אחד בלבד, ישענו על צד אחד בלבד ועלולים לזחול באופן לא סימטרי (למשל על ידי גרירת צד אחד של הגוף על הגחון). 

במרבית המקרים התופעה קלה בלבד וניתנת לטיפול מהיר ויעיל באמצעות תרגול אך מקרים חמורים יותר ידרשו לטיפול פיזיותרפי כדי להבטיח התפתחות התקינה של התינוק.

על מנת למנוע התפתחות של העדפת צד אחד על ידי התינוק הקפידו להשכיב אותו על שני צדי הגוף. אם אתם מתרגלים עמו תרגילי התהפכות וודאו כי אתם מבצעים אותם דרך שני צדי הגוף.