19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  01.03.2021 

הנקת התינוק

Nursing, Breastfeeding
מעודכן לתאריך  01.03.2021 

איך וכיצד - שלבים בתהליך ההנקה

תחילת תהליך ההנקה

חשוב להבין שהנקה יעילה דורשת זמן ונסיון. התייחסי לימי חייו הראשונים של תינוקך כאל תקופת הסתגלות עבור שניכם. ככל שתנסי להניק יותר את תינוקך כך תלמדו להכיר זה את זו ויעילות וקלות ההנקה תגבר.
זכרי שלתפוקת החלב אין כל קשר לגודל או לצורת החזה ולכן גם אישה בעלת שדיים קטנים יכולה להניק את תינוקה ביעילות.
בכל מקרה בו את נתקלת בקושי התייעצי עם יועצת הנקה מוסמכת.

מיד לאחר לידת תינוקך

כבר במהלך ההריון מכילים שדי האם נוזל שמכונה קולוסטרום. הקולוסטרום הוא נוזל מרוכז מאד בעל גוון צהבהב ולכן מכונה לעתים 'נוזל הזהב'. הקולוסטרום עתיר מאד בנוגדנים נגד חיידקים וזיהומים ולכן חשיבותו החיסונית רבה. במהלך ההנקות הראשונות יוצר הקולוסטרום ציפוי על הדופן הפנימית של מעיו של התינוק. ציפוי זה מספק הגנה יעילה נגד חיידקים ומקטין את סיכוייו של התינוק לפתח אלרגיה במהלך חייו.
חלב האם מכיל אף הוא נוגדנים אימהיים ולכן אם תחלי תוך כדי תקופת ההנקה הנוגדנים שיתפתחו בגופך יעברו לתינוקך דרך החלב. לכן, אם תצטנני או תחלי בשפעת כל עוד את מניקה תינוקך יזכה למידה מסוימת של חסינות נגד מחלות אלו.

מגע בין עור לעור

מיד לאחר לידתו הניחי את תינוקך על גופך. המגע בין עורך לעורו תורם לתחושת רוגע, מווסת את קצב נשימתו ושומר על חום גופו. המגע עם עורך יעודד את תינוקך לינוק. בשעה הראשונה לאחר לידתם הילודים בדרך כלל ערניים מאד ולהוטים לינוק. בחדרי הלידה בישראל מעודדים את המגע והקשר בין היולדת לתינוקה ומאפשרים להניק כבר בחדר הלידה.
ככל שתאכילי את תינוקך כך ידע גופך לייצר כמויות חלב מתאימות. כמות החלב בשד תעלה או תקטן בהתאם לכמויות שתינוקך יינק.

חלב האם

יומיים עד ארבעה ימים לאחר הלידה יתמלאו שדייך ויעשו חמימים למגע. תופעות אלו מעידות על יצירת חלב האם והפיכתו זמין בשד. כדי למנוע היווצרות גודש בשד האכילי את תינוקך בכל עת שיחפוץ. הניחי לתינוקך להחליט מתי הוא שבע ואל תנסי לתחום את משך ההנקה בזמן או להגביל את מספר ההנקות ביום.
מומלץ להתחיל בהנקה סמוך ככל הניתן למועד הלידה. הנקה מוקדמת תתרום להפחתת גודש בשדיים, תכווץ את הרחם מהר יותר וחשוב מכל – תתרום ליצירת קשר ראשוני עם היונק.
הרכבו ואופיו של חלב האם משתנה בהתאם לצרכיו של תינוקך. בתחילת ההנקה זורם בשד חלב שמכונה 'חלב קדמי'. זהו חלב דליל, מימי, שקוף יחסית שערכו הקלורי פחות. מטרתו של החלב הקדמי היא הרוויית צמאונו הראשוני של התינוק, בתחילת הארוחה. ככל שההנקה נמשכת הופך החלב סמיך, עשיר ומשביע יותר. חלב זה מכונה 'חלב אחורי'.
במהלך הימים והשבועות הראשונים ייצר גופך את כמות החלב לה זקוק תינוקך. עודפי חלב עלולים לדלוף מפטמותייך ולכן רצוי להשתמש בפדים להנקה בתוך החזיה, כדי לספוג עודפי חלב ולמנוע יצירת כתמים. בתחילה עלול להיות צורך להחליף את הפדים לעתים תכופות, עד שגופך יסתגל וכמויות החלב בשד יתאימו לצרכיו של תינוקך.
בשבועות הראשונים לחייו של תינוקך את עלולה לחוש שאת מניקה כל היום וכי אינך עושה דבר פרט להאכלת התינוק. ילודים עשויים לינוק 8-12 פעם ביממה. על אף הקושי חשוב להבין כי זוהי תחילתה של ההנקה וכי חשוב להענות לצרכיו של התינוק על מנת לאפשר ביסוס של ההנקה. זכרי כי נפח קיבתו של התינוק קטן מאד וכי חלב האם מתעכל במהירות. עם הזמן יחל התינוק לרווח את מועדי ההאכלה וכמויות החלב בשד יענו על צרכיו.
בתחילת ההנקה אפשרי לתינוקך לינוק מהשד הראשון ככל שיחפוץ ולאחר שיסיים הציעי לו גם את השד השני. אם תינוקך עדיין רעב, אפשרי לו להמשיך לינוק גם מהשד השני. במעבר בין השדיים הרימי את התינוק וסייעי לו לשחרר אויר ('לעשות גרעפס').
בסיום ההנקה תוכלי לחוש את שדייך ולהתרשם האם תינוקך רוקן את כל החלב בשד. במידה שלא, התחילי להניק אותו משד זה בהנקה שלאחר מכן. בדרך זו יוכל תינוקך להנות מהחלב האחורי בשני השדיים, גם אם לא באותה ארוחה.
תינוקך יהיה רגוע ונינוח יותר אם ידע שאת קרובה וזמינה להאכלתו כשהוא רעב. בלילה, קרבי את עריסתו למיטתך כדי לצמצם את הצורך לקום ממיטתך כל העת. תינוק שבע נרדם בדרך כלל בסיום ההנקה ועולה היטב במשקל. מרבית התינוקות יחזרו למשקל לידתם תוך כשבועיים ולאחר מכן, ימשיכו לעלות במשקל, כל תינוק בהתאם לקצב האישי שלו.
אם את נתקלת בקשיים או אם את סובלת מסדקים בפטמה, פני לקבלת ייעוץ ועזרה. ניתן לפנות ליועצות הנקה מוסמכות או להתייעץ עם חברה או אחות שהניקה את ילדיה לאחרונה, כדי לקבל מהן טיפים מתאימים להתמודדות עם קשיי ההנקה.
 

מדריך לתנוחות הנקה

מצאי תנוחה נוחה להנקה

ניתן להניק במספר תנוחות וחשוב למצוא את התנוחה הנוחה ביותר עבורך ועבור תינוקך. ניתן להניק בשכיבה על הגב, על הצד או בישיבה על כורסה או ספה.
רצוי להעזר בכרית הנקה שמספקת תמיכה טובה לזרועותייך בזמן שראשו של התינוק מונח עליהן. קחי בחשבון שההנקה אורכת זמן, לעתים אף ממושך, ולכן חשוב שיהיה לך נוח. ככל שתינוקך גדל כך ראשו הולך ונעשה כבד ולכן חשוב לתמוך את הזרועות (באמצעות כרית או על גבי מסעד הכיסא או הכורסא) ולהוריד את העומס מחגורת הכתפיים.
תמונה של אישה מניקה, כאשר ראשו של התינוק נתמך על ידי כרית הנקה, ורגליה של האישה מוגבהות ע
ניתן להניח שרפרף או אמצעי הגבהה אחר תחת כפות הרגליים כדי להגביה את הברכיים לזווית גבוהה מהזווית של אגן הירכיים. תנוחה זו תקל על העומס על הגב בעת ההנקה. כדי לאפשר הנקה רגועה, הכיני סמוך אלייך את כל הציוד הנדרש לרבות בקבוק שתייה עבורך.
ערסלי את תינוקך על זרועך על מנת לסייע לו להגיע לשד ולהתחבר לפטמה בקלות. תמכי את ראשו, כתפיו וגבו, וודאי כי גופו מונח בקו ישר עם ראשו. תוך כדי ההנקה, תמכי בשד. כשתינוקך יתחיל לינוק תוכלי לשמוע אותו בולע ותבחיני בתנועות המציצה והתזוזה של לסתותיו.
אם פטמתך סדוקה העדיפי תנוחה שתוריד את הלחץ מהשד שכואב. אם תינוקך מעדיף לינוק מצד אחד בלבד ניתן לעתים לסגלו לינוק גם מהשד השני באמצעות שינוי התנוחה. בכל תנוחה שלא תבחרי וודאי כי תינוקך נצמד לפטמה בצורה נכונה על מנת לאפשר הנקה יעילה, ללא כאב וסדיקה של פטמותייך.

הנקה בשכיבה ועוד תנוחות הנקה שכיחות

תמונה ובה שלוש תנוחות הנקה שונות: שכיבה, ישיבה, ופוטבול.
תנוחת עריסה. זוהי התנוחה המסורתית והשכיחה ביותר אשר מתבצעת כשאת יושבת על כורסה, ספה או מיטה, וזרועותייך נתמכות על משענות הידיים או על כריות (כרית הנקה נוחה במיוחד למטרה זו). בהתאם לצד הגוף ממנו יונק תינוקך, חבקי אותו בזרועך ותמכי בראשו. תוכלי להשכיב את התינוק על גבי כרית ההנקה בגובה שדייך.
כרית ההנקה נוחה מאד גם לשימוש במהלך הלילה מאחר שהיא מאפשרת הנקה נוחה במיטה ללא צורך לקום, תוך הענקת תמיכה מירבית לגופך.
תנוחה צדית (Football position). תנוחה זו מתאימה במיוחד להנקת תינוקות רכים, לנשים לאחר ניתוח קיסרי (מאחר שהתינוק אינו נשען על הבטן) ולהנקת שני תינוקות בו זמנית. הקפידי להרחיק את גווך ממשענת הכיסא או הכורסא באמצעות כרית כדי לאפשר לתינוק מרווח לרגליו.
הנקה בשכיבה. אם את עייפה מאד תוכלי להניק את תינוקך בשכיבה על הצד, כשהוא שוכב מולך. כווני את תינוקך כך שפיו יהיה מול פטמתך באופן שיוכל להצמד לשד בנוחות. הנקה בשכיבה נוחה מאד לאחר הלידה, אם את סובלת מכאב בתפרים או סובלת מטחורים.
  • אין להרדם כשתינוקך שוכב לצידך.
 

כיצד להצמיד את התינוק לשד?

כדי להצמיד את תינוקך לשד בצורה נכונה החזיקי אותו קרוב לגופך, כשאפו בקו אחד עם פטמתך. הרימי את תינוקך לגובה השד (העזרי בכרית לתמיכה אם יש צורך) אך אל תרימי את השד אל התינוק, כדי למנוע משיכה מיותרת של הפטמה. הטי את ראשו מעט לאחור כדי ששפתו העליונה תיגע בפטמה. המגע עם הפטמה יגרה את תינוקך לפתוח את פיו.
כשפיו של תינוקך פתוח הצמידי אותו לשד, מכיוון הסנטר תחילה. שפתו התחתונה של התינוק צריכה להיות מופשלת כלפי חוץ. אם שפתו התחתונה של תינוקך נכנסת פנימה, לתוך פיו, הוא עלול לפצוע את פטמתך. שימי לב שאפו של התינוק אינו חסום על ידי השד.
וודאי שהפטמה כולה וחלק מהעטרה (החלק הכהה ברקמת השד שמקיף את הפטמה) נכנסה לפיו של התינוק, וכי הוא אינו סוגר את פיו בקצה הפטמה. כשתינוקך יונק בצורה נכונה התחושה היא של יניקה, ולא של משיכה מלווה בכאב, כפי שאת עלול לחוש אם תינוקך לא נצמד לפטמה בצורה נכונה.
וודאי שהפטמה כולה עד לעטרה נכנסת לפיו של התינוק
הפטמה צריכה להכנס בכיוון החך העליון בפיו של תינוקך. לעתים דרושים מספר נסיונות לפני שתצליחו להתמקם בצורה הטובה ביותר עבור שניכם. חשוב שלא להתייאש מאחר שמיקום לא נכון של הפטמה בפיו של התינוק עלול לגרום לפציעה ולסדיקה של הפטמה.
כדי לנתק את תינוקך מהשד החדירי את אצבעך הקטנה ('זרת') בקצה פיו של התינוק כדי לנתק את הואקום שנוצר כשהתינוק יונק. משיכה של התינוק ללא ניתוק הואקום עלולה לפצוע את פטמתך ולגרום לך לכאב עז.

רפלקס זרימת החלב

כשתינוקך יונק, חלב שנאגר בשד נלחץ במורד צינוריות החלב וזורם בכיוון הפטמות. זהו רפלקס זרימת החלב. אצל חלק מהנשים גורם רפלקס זה לתחושת עקצוץ בשד שעלולה להיות חזקה למדי ואילו אחרות אינן חשות מאום. רפלקס זרימת החלב מתרחש כדקה לאחר שתינוקך מתחיל למצוץ את פטמתך.
ההורמונים שאחראים על מנגנון ההנקה הם פרולקטין ואוקסיטוצין. פרולקטין אחראי לייצור החלב ואילו אוקסיטוצין אחראי על הפרשת החלב מבלוטות החלב בשד, לצינוריות החלב. ככל שתינוקך יינק כך תעלה רמת הפרולקטין שתתרום לעליה בייצור החלב. אוקסיטוצין משתחרר בתגובה לגירוי הפטמה על ידי התינוק וגורם לרפלקס זרימת החלב.
אוקסיטוצין מופרש בגופך גם עקב גירוי רגשי שקשור לתינוקך כגון בכי או מחשבה על תינוקך, ולכן את עשויה לחוש את רפלקס זרימת החלב גם ללא יניקה ישירה של תינוקך מהשד. כמו כן, לקראת מועדי ההנקה יתכן שהחלב יתחיל לזרום בחופשיות מפטמותיך בתגובה לבכיו של תינוקך הרעב.
מאחר שאוקסיטוצין גורם גם לכיווץ הרחם לאחר הלידה (ובכך מסייע למניעת דימום) את עלולה לחוש התכווצויות עזות של הרחם בעת ההנקות הראשונות. במידת הצורך תוכלי להעזר בכדור לשיכוך כאב כגון אקמול או אדוויל.
יתכן שיחלפו מספר שניות (ואפילו דקות) מתחילת ההנקה ועד להגעת חלב לפיו של תינוקך. שימי לב שתינוקך מגיב לזרימת החלב. כשהחלב מתחיל לזרום לפיו תנועת המציצה של פי התינוק מתחלפת בפעולות בליעה קצביות.
בדרך כלל, לאחר מספר יניקות ראשוניות יעשה התינוק הפסקה קלה שמאפשרת לחלב נוסף להגיע לפטמה.
אם תינוקך נרדם לפני שלב הבליעה הקצבית של החלב, בדקי שהוא התחבר לשד בצורה נכונה.

טיפים להנקה נכונה:

  • ודאי שתינוקך התחבר בצורה נכונה לשד. מיקום נכון של התינוק יקל על תינוקך לינוק, יאפשר לגופך לווסת את כמות החלב וימנע סדיקה ופגיעה של הפטמות.
  • ככל שתניקי יותר כך ייצר גופך יותר חלב. יתכנו תקופות במהלכן תינוקך יהיה רעב יותר ויזדקק להנקות תכופות וממושכות יותר כדי לינוק יותר חלב. אלו הן קפיצות גדילה. גופך יגיב לקפיצות גדילה אלו ויגדיל את נפח החלב בשד.
  • אין צורך לתת לתינוקך תוספת של תרכובת מזון תינוקות אם הוא יונק. אם את חוששת שתינוקך רעב הציעי לו לינוק לעתים תכופות יותר או למשך זמן ארוך יותר.
  • עם הזמן תלמדי לזהות מתי תינוקך רעב. פתיחת הפה, חיפוש אחר השד והשמעת קולות מציצה הם סימנים אופייניים לכך שתינוקך רעב. במרבית המקרים בכי הוא סימן לכך שתינוקך רעב כבר זמן מה.
  • אל תחששי לבקש עזרה מיועצת הנקה מוסמכת, מקרובת משפחה או מחברה בעלת נסיון בהנקה.
 
למידע על טחורים>>