18 דצמבר 2017 ל' כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  04.06.2013 

הנקת התינוק

Nursing, Breastfeeding

שאיבת חלב אם

אם הנקה אינה אפשרית (לאחר לידת פג או תינוק עם לשון קשורה שאינו יונק באופן יעיל) או אם יש צורך בהגברת ייצור החלב בשד ניתן להסתייע בשאיבה של החלב מהשד. שאיבה אפשרית בשיטה ידנית (סחיטה) או בעזרת משאבה (ידנית או חשמלית).
שאיבת חלב מהשד מאפשרת שמירה של החלב כך שיהיה זמין לתינוק במידה שאינך בסביבה כדי להניקו. היתרון הגדול של שאיבת החלב הוא בכך שמתאפשרת האכלה של התינוק על ידי אדם נוסף אך התינוק בכל זאת ניזון מחלב אם. אם כמות החלב בשדייך אינה מספיקה לתינוקך תוכלי להגביר את ייצור החלב על ידי פעולת השאיבה.
אם את סובלת מגודש בשדייך שאיבת החלב עשויה להביא לתחושת הקלה. כמו כן אם תינוקך אינו מצליח לינוק בצורה יעילה דרך שאיבת החלב תוכלי בכל זאת להעניק לו את היתרונות שבשתיית חלב אם.
אם תינוקך נולד פג או אם הוא חולה ואינו מסוגל לינוק בעצמו תוכלי לשאוב עבורו חלב כדי להזין אותו. במקרה זה חשוב להתחיל לשאוב חלב מהשד סמוך ככל שניתן למועד הלידה. על מנת להבטיח כמויות מספיקות של חלב תצטרכי לשאוב לפחות שש פעמים במהלך היממה ואף במשך הלילה.
שאיבת חלב דורשת נסיון ובפעמים הראשונות בהן תשאבי את עלולה לשאוב טיפות בודדות בלבד. קושי זה אינו מעיד על כמויות החלב שגופך מסוגל לייצר ואין משמעות הדבר 'שאין לך מספיק חלב'. הקושי בשאיבה נובע מחסר בגירוי מתאים שיגרום לרפלקס זרימת החלב.
נשים שונות מצליחות לעורר את רפלקס זרימת החלב בדרכים שונות לרבות עיסוי עדין של השד והפטמה, התבוננות בתמונה של התינוק או הנחת רטיות חמות על השד.
לעתים יתחיל החלב לזרום רק לאחר מספר דקות של 'שאיבה על ריק' ולכן רצוי להמשיך לשאוב בצורה רציפה. פעולת המשאבה מגרה אף היא את רפלקס זרימת החלב ותורמת לזרימת החלב בצינוריות. משך ותדירות השאיבה יקבעו בהתאם לכמויות החלב אותן תצליחי לשאוב. ככל שניתן רצוי לשמר דפוס דומה ליניקתו הטבעית של תינוקך.
אם את שואבת על מנת להשאיר חלב במשך העדרותך נסי לשאוב במועדים קבועים, בהתאם למספר ההנקות שהיה אמור תינוקך לינוק. על מנת להגביר את ייצור החלב בשדיים הניקי תחילה את תינוקך ורק בסיום האכלה שאבי חלב נוסף, כדי לעודד ייצור נוסף.
במרבית המקרים תבוצע שאיבת החלב על ידי משאבה אולם ניתן לסחוט את השד באופן ידני ולהביא לזרימת החלב. קיימות משאבות ידניות או חשמליות. נסי לבחור את הדרך שמתאימה ביותר עבורך. במידה שאת משתמשת במשאבה ודאי שהיא נקיה ועברה עיקור לפני תחילת השימוש.
משאבות חשמליות ניתנות להשכרה מאחר שמחירן גבוה. הקפידי להשתמש במשאבה יעילה שאינה גורמת לך לכאב. תוכלי להיוועץ עם יועצת הנקה מוסמכת לגבי התאמת משאבה לצרכייך.
המשאבות החשמליות היעילות ביותר הן אלו שמדמות את יניקת התינוק ולכן פועלות במחזורים של שאיבה ושחרור. משאבות אלו מצוידות במנגנון מיוחד שמונע יצירת לחץ שלילי חזק שעלול לפצוע את הפטמה. חלק מהמשאבות מאפשרות שאיבה של שני השדיים בו זמנית ועל ידי כך, תורמות באופן משמעותי להגברת ייצור החלב בשדיים.
תהליך שאיבת החלב במשאבה חשמלית יארך כ- 20-30 דקות ויבוצע בהתאם לשלבים הכלליים המפורטים להלן. בהתאם לסוג המשאבה בה תבחרי להשתמש תוכלי לקבל הוראות שימוש מדויקות. הזמנים הנקובים להלן הם בגדר המלצה בלבד. הדרך הטובה ביותר לדעת במשך כמה זמן לשאוב היא לפי מטרת שאיבת החלב.
לשאיבת חלב המחליפה הנקה, הפסיקי את השאיבה כשזרם החלב נחלש. להגברת כמות החלב, המשיכי לשאוב במשך 2-3 דקות לאחר שזרם החלב נפסק. לטיפול בגודש יש לשאוב עד להחלשות זרם החלב או עד שמושגת תחושת הקלה.
אם זרימת החלב טרם התבססה תוכלי להעזר בזמנים המפורטים:
 1. שלב ראשון – עיסוי השד והפטמה כדי לעורר את רפלקס זרימת החלב.
 2. שאיבת החלב מהשדיים במשך 5-7 דקות.
 3. עיסוי של השדיים כדי לעודד המשך זרימה של החלב.
 4. שאיבה שניה מהשדיים במשך 3-5 דקות.
 5. עיסוי נוסף של השדיים.
 6. שאיבה אחרונה במשך 1-3 דקות.
 
השתדלי לא לדלג על אף שאיבה ואם זמנך קצר, העדיפי לבצע שאיבה קצרה אך אל תוותרי. אם זרם החלב טרם התבסס עדיף לשאוב שאיבות קצרות ותכופות במקום שאיבות ארוכות ומייגעות שתפוקתן דלה.

סחיטה ידנית של השד

בימים הראשונים לאחר הלידה סחיטה ידנית של השד עשויה להיות נוחה יותר בהשוואה לשימוש במשאבה.

טיפים לסחיטה ידנית:

 • לפני תחילת הפעולה רחצי היטב את ידייך עם סבון ומים חמימים.
 • עסי בעדינות את רקמת השד מחלקו העליון בכיוון הפטמה כדי לעודד את זרימת החלב.
 • כשאצבעותייך בצורת פרסה (אגודל בכיוון אחד ושאר האצבעות בכיוון השני) הקיפי את עטרת הפטמה ולחצי בעדינות. פעולה זו אינה אמורה לגרום לכאב.
 • הרפי את הלחץ ואז לחצי שוב. חזרי על פעולות הלחיצה בצורה קצבית. בתחילה יופיעו טיפות בודדות בלבד אולם ככל שתמשיכי יגבר זרם החלב.
 • כשזרם החלב נחלש עברי לשד השני, וחוזר חלילה, עד שתחושי ששדייך התרוקנו לגמרי מחלב.
 • אם החלב אינו זורם משדייך המשיכי בביצוע השלבים אחת לשעתיים עד שחלבך יזרום לפטמה.
 
במצבים רפואיים שונים ולאחר לידות שאינן טבעיות עלולה זרימת החלב להתעכב. במקרים אלו מומלץ להתייעץ עם יועצת הנקה מוסמכת.

אחסון ושמירת חלב אם

חלב אם לשימוש ביתי שנשאב במשאבה מעוקרת ניתן לאחסן בשקיות פלסטיק ייעודיות או בכלים ייעודיים, בהתאם לתנאים שלהלן:
אופן האחסון טמפרטורה משך אחסון אפשרי
טמפרטורת חדר 19-22 מעלות צלזיוס עד 10 שעות
טמפרטורת חדר 22-25 מעלות צלזיוס עד 4 שעות
חלב טרי במקרר 4 מעלות צלזיוס או פחות עד 8 ימים
חלב שהוקפא ומופשר במקרר 4 מעלות צלזיוס או פחות עד 24 שעות
במקפיא בעל דלת נפרדת מן המקרר מינוס 19 מעלות צלזיוס עד 3-4 חודשים
הקפאה עמוקה מינוס 19 מעלות צלזיוס 6-12 חודשים
 
הקפיאי את השקית כשהיא ניצבת (העמידי את השקית בכוס או בכלי פלסטיק קטן) כדי להקטין את הסיכון לשפיכה של החלב טרם קפיאתו. לאחר שהחלב יקפא תוכלי להעביר את השקית למיכל אכסון אחר.
הקפיאי את החלב במנות קטנות (כ- 60-120 מיליליטרים במנה) כדי למנוע בזבוז מיותר. במידת הצורך תוכלי להפשיר מנת חלב נוספת. סמני את מועד השאיבה על גבי השקית כדי שתוכלי לעקוב ולדעת כמה זמן נמצא החלב בהקפאה. השתמשי תחילה במנות חלב שנשאבו קודם. הקפידי על העיקרון כי מנה שנכנסה ראשונה יוצאת ראשונה מהמקרר או מהמקפיא.
חלב אם שהיה במקרר יש לחמם עד לטמפרטורת החדר בתוך כלי עם מים חמים.
חלב אם קפוא ניתן להוציא מהמקפיא שעה לפני השימוש. הפשירי את מנת החלב הקפוא תחת זרם מים פושרים או בכלי עם מים פושרים, עד שיגיע לטמפרטורת החדר. ניתן להפשיר חלב קפוא במקרר אך יש להשתמש בו תוך 24 שעות מרגע העברתו למקרר.
יש להשתמש בחלב שהופשר תוך 4 שעות מרגע ההפשרה. לאחר מכן יש להשליכו לפח.
אין להקפיא שנית חלב אם שהופשר.
אין להפשיר או לחמם חלב אם במיקרוגל או בתוך כלי עם מים רותחים.
יש לבדוק את טמפרטורת החלב לפני האכלת התינוק.