19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  01.03.2021 

הנקת התינוק

Nursing, Breastfeeding
מעודכן לתאריך  01.03.2021 

חזרה לעבודה ושימור ההנקה

לקראת חזרתך לעבודה עליך להחליט האם את מעוניינת להמשיך להניק את תינוקך. במידה שכן, האם תבחרי להמשיך בהנקה מלאה (באמצעות שאיבה והזנת התינוק על ידי חלב אם קפוא) או בהנקה משולבת בתרכובת מזון תינוקות (פורמולה).
בהתאם להיקף המשרה אליה את עתידה לחזור תצטרכי לבחור בין האפשרויות השונות. תינוקות בוחרים לעתים להתמודד עם הפרידה מאימם וההנקה ישירות מהשד באמצעות שינה ממושכת במשך היום כשהאם בעבודה. תינוקות אלו מתעוררים עם שובה של אימם הביתה ואז משלימים את הארוחות עליהן דילגו במשך היום. על אף שקושי זה קיים גם בקרב תינוקות שניזונים מבקבוק התופעה שכיחה יותר בקרב תינוקות יונקים.
ככל שתוכלי ותרצי נסי להאריך את חופשת הלידה והניקי את תינוקך באופן מלא. תינוקות שניזונו מהנקה מלאה במשך ששת החודשים הראשונים לחייהם חולים פחות בדלקות אוזניים, דלקות גרון או בצינון בהשוואה לתינוקות שניזונים מפורמולה, גם אם הם שוהים במסגרת של מעון יום או פעוטון. בהתאמה, אמהות לתינוקות יונקים נעדרות פחות ממקום העבודה עקב מחלת ילדיהן.
אם אינך יכולה להניק הנקה מלאה ובלעדית העדיפי להניק הנקה חלקית אך המשיכי בכל זאת להניק, מאחר שלהנקה בכל מידה תרומה משמעותית להתפתחותו החיסונית של התינוק ויתרונות בריאותיים מוכחים.
לקראת מועד חזרתך לעבודה התחילי להתנסות בשאיבה מאחר שזהו תהליך שדורש למידה ונסיון. זמן זה יאפשר לך להחליט מה הם המועדים הנוחים ביותר עבורך לשאוב וכן מהי הדרך הטובה ביותר לשאוב (באמצעות משאבה או סחיטה ידנית ובאלו אמצעים לגרות את זרימת החלב מהשד).
אם את מתכוונת לשאוב גם במשך שעות העבודה בחרי משאבה קטנה ונוחה לנשיאה. כדי לשמור על הזנה מלאה של התינוק בחלב אם הקפידי לשאוב בתדירות דומה למספר הנקותיו של תינוקך. בדרך זו תוכלי להניק את תינוקך ישירות מהשד במהלך סופי שבוע וחופשות מהעבודה.
אם אינך מעוניינת בהזנה מלאה בחלב אם התחילי לגמול את תינוקך כשבועיים לפני מועד חזרתך לעבודה, כדי למנוע מצב של גודש בשדייך בשעות ההנקה של תינוקך.
אל תפסיקי להניק באופן פתאומי או במידה מוחלטת מאחר שהדבר עלול לגרום להצטברות עודפי חלב בשדיים, לגודש, לנפיחות ולכאב. הפסיקי להניק באופן הדרגתי. דלגי על ארוחה אחת בכל פעם. בצורה זו יסתגל גופך לשינוי ויצמצם בהדרגה את ייצור החלב.
רוקני את השד בארוחה זו עד לתחושת הקלה. כמות החלב הנשאבת עד להשגת תחושת ההקלה תלך ותפחת, עד להפסקת ייצור החלב. הניחי רטיות קרות על השד לאחר ההנקה. אם את בוחרת בגמילה מלאה של התינוק תוכלי לשלב במזונך מרווה, פטרוזיליה ונענע אשר יסייעו להפחתת כמות החלב.
החל מגיל חצי שנה יתחיל תינוקך לאכול מזון מוצק בנוסף להנקה ולכן תוכלי לחדול משאיבת החלב בשעות אלו. חלק מהתינוקות, לפחות בתחילה, בוחרים לשלב בין מוצקים לבין חלב אם ולכן עשוי תינוקך לדרוש מנת חלב גם לאחר ארוחה של פרי או ירק. אם את מעוניינת בכך המשיכי להקפיא חלב אם כל עוד תינוקך דורש זאת.
הרגילי את תינוקך לשתות מבקבוק. החל מגיל 4-6 שבועות, לאחר ביסוס ההנקה, כדאי להציע לתינוק לשתות מדי פעם מבקבוק. אם טרם התחלת בכך התחילי כעשרה ימים לפני חזרתך לעבודה. הניחי לבן זוגך או למטפלת להציע לתינוק את הבקבוק על מנת שלא יריח את ריח השד, יחפש אותך ויסרב לשתות מהבקבוק.
תחילה כדאי להציע לתינוק את הבקבוק כשהוא רגוע ואינו רעב מאד. תינוק רעב וצורח יסרב בדרך כלל להתנסות בשתיה מהבקבוק. אם תינוקך מסרב לשתות מבקבוק מסוים נסי בקבוק או פטמה אחרת לפני שתאמרי נואש. קיים מגוון רחב מאד של פטמות, הן מסיליקון והן מגומי, וניתן לרכוש פטמות שאמורות לדמות את צורת ומרקם הפטמה האנושית. אם בכל זאת מסרב תינוקך לאכול מהבקבוק תוכלי להאכיל אותו בכפית קטנה או לאפשר לו לשתות מכוס (בהתאם לגילו).