23 פברואר 2024 י"ד אדר תשפ"ד
מעודכן לתאריך  01.03.2021 

הנקת התינוק

Nursing, Breastfeeding
מעודכן לתאריך  01.03.2021 

בעיות שכיחות בהנקה

נשים רבות מתביישות לפנות לקבלת עזרה אם הן נתקלות בקשיים בהנקה. ההנקה אינה פעולה מובנת מאליה ולעתים תזדקקי למספר נסיונות לפני שתוכלי להניק בקלות וביעילות. ככל שהקשיים והבעיות יפתרו מהר יותר כך תוכלו את ותינוקך להנות יותר הן מההנקה עצמה והן מהחיבור בעקבותיה.
סוגיה שמטרידה הורים רבים היא כמות החלב אותה יונק התינוק. כיצד יכולה האם לדעת שההנקה מתבצעת בצורה נכונה ויעילה וכי התינוק יונק חלב בכמות מספקת. הדרך לעקוב אחר יעילות ההנקה היא באמצעות חיתוליו של התינוק ומידת עלייתו במשקל.
בשלושת הימים הראשונים לחייו ירטיב תינוק שאוכל דיו כ-3 חיתולים ביממה והחל מהיום הרביעי ירטיב 5-6 חיתולים ביממה. צואתו של התינוק משתנה כתלות בגילו ובסוג המזון שהוא אוכל. מיד לאחר הלידה צואתו של התינוק מכילה מקוניום. זוהי צואה שמפריש העובר עוד ברחם. צבעה ירקרק עד שחור ומרקמה צמיג ודביק.
לאחר מספר ימים משתנה צבעה של הצואה לצהוב חרדל. צואתם של תינוקות יונקים נוזלית ובעלת ריח חלש כשל חלב חמוץ. לתינוק שיונק דיו הנקה בלעדית, עד הגיעו לגיל 6 שבועות, תהיינה לפחות 3 יציאות ביממה. לאחר גיל 6 שבועות משתנה תדירות היציאות. אצל חלק מהתינוקות תיתכנה כ-8 יציאות ביממה ואילו אצל אחרים, רק יציאה אחת פעם בשבעה ימים.
צואתם של תינוקות שניזונים מתרכובת מזון תינוקות תהיה מוצקה יותר ובעלת ריח וצבעה יהיה ירוק-חום. המעבר בין הנקה לתרכובת מזון תינוקות תגרום לצואתו של תינוקכם להתכהות ולהפוך למשחתי. הרגלי היציאות של תינוק הניזון מתרכובת מזון לתינוקות (באופן חלקי או מלא) עשויים להשתנות ואינם מעידים על טיב תזונתו.
על אף הירידה המיידית במשקל הגוף לאחר הלידה תינוק שאוכל דיו צפוי לחזור למשקל לידתו תוך כעשרה ימים. אם תינוקכם מאבד יותר מ-7% ממשקל גופו, אינו נותן שתן 5-6 פעמים ביממה ולפחות 3 יציאות ביממה (עד גיל 6 שבועות) או מגלה סימני אי שקט במהלך היממה, הדבר עלול להצביע על הנקה שאינה יעילה. מצב זה דורש בדיקה וברור ולעתים אף מתן תוספת מזון לתינוק.

חוסר שקט אחרי ההנקה

אם תינוקך אינו רגוע בקרבת השד ואינו שבע בסיום ההנקה יתכן שהוא מוצץ את הפטמה בלבד ולא את הפטמה והעטרה ולכן אינו מקבל די חלב. נסי לשנות את תנוחתו וודאי כי הוא מתחבר לשד בצורה נכונה. במקרה הצורך, התייעצי עם יועצת הנקה.

גודש בשד בהנקה

מספר ימים לאחר הלידה עלול להיווצר גודש ומלאות יתר בשד עקב ייצור מוגבר של החלב מחד, או ריקון בלתי מספק של החלב מהשד, מאידך. אם תינוקך אינו יונק דיו או שאינו יונק כלל עלול הגודש להחמיר ולגרום לכאב עז ואף לדלקת בשד. שד גדוש חלב יהיה קשה מאד למגע, רגיש וחם. גודש קיצוני עלול להקשות מאד על יכולת התינוק לינוק מאחר שהתינוק יתקשה להכניס לפיו את הפטמה והעטרה הנוקשות.
יש להבחין בין גודש לבין תחושת מלאות תקינה, המעידה על ייצור תקין של חלב אם. אם את חשה מלאות בשדייך, יש להמשיך להניק את התינוק על פי דרישתו. הנקת התינוק לפי צרכיו תמנע היווצרות גודש בשדייך.
על אף הקושי והכאב חשוב לאפשר לתינוק לינוק על מנת להקל על הגודש ולווסת את ייצור החלב. כדי לסייע לתינוקך לינוק משד גדוש עסי את שדך במקלחת תחת זרם מים פושרים וסחטי מעט חלב ידנית (באמצעות סחיטת העטרה עם אצבעותייך) עד להשגת תחושת הקלה או הניחי רטיה קרה על השד לפני ההנקה (למשך זמן שאינו עולה על 20 דקות). עסי את השד בכיוון הפטמה כדי להקל על זרימת החלב לכיוון הפטמה.
בסיום ההנקה הניחי רטיה קרה על השד כדי לצננו. אם התינוק מתקשה להתחבר לשד או שהיניקה גורמת לכאב עז, התחילי בסחיטה ידנית של השד או בשאיבה באמצעות משאבת חלב ולאחר מכן הניקי את התינוק. ניתן להשתמש במשככי כאב מסוג איבופרופן (נורופן, אדוויל) או פאראצטמול (אקמול).
במידה שאינך מעוניינת להניק את התינוק רוקני את השד בפעם הראשונה באמצעות סחיטה ידנית או בעזרת משאבת חלב, על מנת למנוע התפתחות דלקת. המשיכי בשאיבת החלב עד לתחושת הקלה אחת ל- 2-3 שעות, בהתאם לתחושת הגודש. כמות החלב שתשאבי תפחת עם הזמן. הקפידי על תהליך הדרגתי. בסיום השאיבה, הניחי רטיות קרות על השד.
גישה עממית נפוצה לטיפול בגודש היא באמצעות הנחת עלי כרוב קרים על השדיים כמעין רטיות קרות. שיטה זו לא הוכחה באופן מחקרי. אם החלטת להשתמש בשיטה זו, הקפידי להשתמש בעליו הפנימיים של הכרוב אותם יש להניח על השד למשך 20 דקות בלבד, 3-4 פעמים ביום. הימנעי מהנחת העלים על הפטמה. כמו כן תוכלי להעשיר את תזונתך בעשבי תיבול כגון מרווה, פטרוזיליה ונענע אשר מפחיתים את כמות החלב.

פטמות סדוקות וכואבות

אם מציצותיו של התינוק גורמות לך לכאב, נתקי את תינוקך בעדינות באמצעות הכנסת הזרת שלך אל זווית פיו של התינוק וניתוק הואקום בפיו, ונסי שנית. לא כדאי לחרוק שיניים ולהתמודד עם הכאב מאחר שהמצב בדרך כלל רק יחמיר. אם הכאב נמשך או שפטמותייך מתחילות להסדק ולדמם התייעצי עם יועצת הנקה מוסמכת, עם אחות טיפת חלב או עם חברה בעלת נסיון לגבי מיקום תינוקך על השד והפטמה.
טיפים להקלה על פטמות סדוקות וכואבות:
 • סחטי מעט חלב מהשד בסיום ההנקה ועסי אותו בעדינות על הפטמה והעטרה.
 • יבשי היטב את הפטמות בסיום ההנקה.
 • החליפי את פדי ההנקה לעתים תכופות והעדיפי פדים ללא כיסוי ניילון כדי לאפשר אוורור טוב של הפטמות. ניתן להשתמש בקונכיות פלסטיק להגנה על הפטמה ממגע עם הפד או החזייה.
 • המנעי מלשטוף את פטמותיך עם סבון כדי למנוע ייבוש יתר של העור.
 • השתמשי בחזיות הנקה עשויות 100% כותנה.
 • במידה שפטמותייך נסדקו מרחי שכבה דקה של לנולין טהור (חומר שומני ממקור טבעי) על הסדק כדי לסייע להחלמת הפטמה ולמנוע יצירת גלד, לאחר כל הנקה. שימוש במשחות רפואיות מחייב שטיפה של הפטמה לפני ההנקה.


שדיים גבשושיות, צינוריות חלב סתומות, ומסטיטיס (דלקת שד, Mastitis)

חלב עלול להצטבר בצינוריות החלב עקב סיבות שונות. הסיבות השכיחות ביותר הן דילוג על הנקות, תנוחות היצמדות לא תקינות ולבישת חזיה צמודה מדי. חשוב לטפל בכל מקרה של חסימה בהקדם האפשרי כדי למנוע התפתחות דלקת שד (מסטיטיס).
סימנים אופייניים לדלקת שד כוללים:
 • שד חם ורגיש למגע.
 • אודם וכאב בשד.
 • הרגשה כללית רעה (דומה לשפעת).
 • חום גבוה.
 
דלקת שד עלולה להתפתח במהירות. חשוב להמשיך להניק על אף הקושי מאחר שההנקה מסייעת להחלמה מהירה יותר. אם את חוששת כי את סובלת מדלקת בשד נסי:
 • להניק את תינוקך לעתים תכופות.
 • להניק את תינוקך תחילה דוקא מהשד הרגיש.
 • לשאוב עודפי חלב מהשד.
 • לחמם את השד לפני ההנקה כדי לעודד את זרימת החלב ולהקל על כאבך.
 • לעסות בעדינות את שדך הרגיש תוך כדי הנקת התינוק כדי לסייע לזרימת החלב.
 • לשכב לנוח.
 • לקחת משכך כאב (לדוגמה, אקמול או נורופן).
 • להתייעץ עם גורם מוסמך כדי לוודא שתינוקך מתחבר לשד ולפטמה בצורה נכונה.
 
דלקת שד עלולה להצביע על זיהום. אם אינך חשה בשיפור תוך 12 עד 24 שעות או אם מצבך מחמיר, פני בהקדם לבדיקת רופא. במידת הצורך יותאם עבורך טיפול אנטיביוטי שניתן ליטול גם במהלך ההנקה.
קראי עוד אודות דלקת בשד >>
 

פטרת בשד (thrush)

במידה שפטמותייך או שדייך מתחילים לפתע לכאוב יתכן שמדובר בפטרת. לעיתים ניתן לראות שינוי בצבע העור, אשר נעשה מבריק, באזור הפטמה או ההילה. פטרת הוא מצב זיהומי מדבק ולכן גם את וגם תינוקך תצטרכו לקבל טיפול מתאים על מנת שלא תמשיכו להדביק זה את זו. בדרך כלל מדובר במריחה של משחה נגד פטריה הן על הפטמה והן בפיו של התינוק. יש לפנות להתייעצות עם הרופא המטפל.

לשון קשורה

חלק מהתינוקות נולדים עם פיסת עור שמחברת בין החלק התחתון של לשונם לבסיס הפה (רצפת הפה) באופן שמגביל את תנועת הלשון. תופעה זו מכונה 'לשון קשורה' והיא עלולה להקשות על הצמדה נכונה של תינוקך לפטמה ולכן למנוע הנקה יעילה.
הטיפול בלשון קשורה הוא פשוט ויעיל ומבוצע על ידי חיתוך הרקמה תחת הרדמה מקומית. במרבית המקרים טיפול בלשון קשורה מביא לשיפור משמעותי ביכולתו של התינוק לינוק.
אם את חוששת שלשונו של תינוקך קשורה פני לרופא הילדים לצורך אבחון וטיפול.