04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  07.03.2021 

גמילה (מבקבוק או מהנקה) ומעבר למזון מוצק

Solid Foods
מעודכן לתאריך  07.03.2021 

מבוא

גמילה משמעותה העברת התינוק מתזונה בלעדית של חלב (בין אם חלב אם ובין אם תרכובת מזון תינוקות שמכונה גם פורמולה) לתזונה שמבוססת על מזונות מוצקים. המעבר מושלם כשתזונתו של התינוק מבוססת כולה על כלכלת המשפחה הרגילה. ככל שהתינוק יאכל יותר מזונות מוצקים כך הוא ידרוש פחות ופחות חלב.

מתי להתחיל מעבר למוצקים?

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, מומלצת הנקה בלעדית עד גיל 6 חודשים (או אכילת תרכובת מזון תינוקות) ולאחר מכן הנקה בשילוב עם מזונות מתפריט המשפחה להשלמת הצרכים התזונתיים של התינוק הגדל והמתפתח. יחד עם זאת, בין גיל 4 חודשים ל- 6 חודשים ניתן לחשוף את התינוק למזון מוצק (משלים), אך רק לאחר שהתינוק מראה סימני מוכנות (יכולת לשבת עם תמיכה, סקרנות ונכונות לאכילה עם קירוב המזון לפה) ובכמויות מזעריות.
בעקרון אין לתת לתינוק לשתות מים עד גיל 6 חודשים. כמו כן, במידה שהתינוק ניזון מפורמולות (תרכובת מזון תינוקות, תחליפי חלב אם) יש להיצמד להנחיות היצרן, היינו, אין להוסיף מים לשם הכנת הפורמולה מעבר להנחיות היצרן.
מחקרים מראים כי מזון מוצק אינו ממלא את התינוק לאורך זמן בצורה טובה יותר בהשוואה להנקה או תרכובת מזון תינוקות ולכן אינו פיתרון לתינוקות שאינם ישנים במשך הלילה.
אם תינוקכם נולד פג התייעצו עם רופא הילדים לפני קבלת כל החלטה באשר למעבר למזון מוצק וגמילה מהנקה או משתיית חלב בבקבוק.
כדאי להתחיל לחשוף את התינוק למזונות מוצקים שמותאמים עבורו (מחיות או מזונות רכים) ולבחור מזונות שאינם אלרגנים. יש לחשוף את התינוק בכל פעם לסוג אחד בלבד של מזון מוצק כך שבמידה שתתפתח תגובה אלרגית תוכלו לבודד את הגורם האחראי בקלות.
מתום החודש השישי ממליץ משרד הבריאות על מתן מזונות משלימים בכמויות הולכות וגדלות. כמו כן, בהתאם להמלצות, סביב גיל 6 חודשים יש להתחיל לחשוף את התינוק לדייסות ודגנים המכילים גלוטן, בשילוב ההנקה, על מנת להקטין את הסיכון להתפתחות מחלת הצליאק. אין לחשוף את התינוק למזונות המכילים גלוטן לפני גיל 4 חודשים.
בגיל שנה אמור תינוקכם לאכול בהתאם לכלכלת המשפחה.
הציעו לתינוקכם מזון מוצק כאשר:
  • הוא מכניס חפצים לפיו ונדמה כי הוא 'טועם' כל דבר.
  • מושיט את ידיו ותופס עצמים וחפצים.
 

מדוע חשוב המעבר למוצקים?

המעבר למזון מוצק חיוני לבריאותו של תינוקכם מאחר שמזונות מוצקים מהווים מקור מצוין לויטמינים ומינרלים שדרושים להתפתחותו התקינה של תינוקכם. כמו כן חשוב ללמד את התינוק ללעוס ולבלוע מוצקים ולחשוף אותו לטעמים ומרקמים שונים ומגוונים.

כיצד לעשות זאת?

תחילה הציעו לתינוקכם כמויות קטנות של מחית פרי או ירק. עם הזמן, ככל שתינוקכם מסתגל, הגדילו את המנה. בשלב ראשון רסקו היטב את המזון למחית חלקה כדי לסייע לתינוקכם לבלוע ביתר קלות. בחלוף הזמן, וככל שתינוקכם יגדל, הציעו לו גם מזון שאינו מרוסק אלא חתוך לחתיכות קטנות על מנת שיוכל לנגוס וללעוס.
תנו לילדכם את המזון המוצק בשעות קבועות מדי יום כדי שיוכל להתרגל וידע למה לצפות בשגרת יומו.
חשוב לתת לתינוק די זמן להסתגל לשינוי. התאימו את עצמכם לקצב של תינוקכם. אם תינוקכם אכל כמה כפיות והפסיק, הניחו לו. אל 'תדחפו' מזון לפיו. אפשרו לו להשלים את ארוחתו על ידי הנקה או שתיית חלב מבקבוק, על מנת שלא ישאר רעב.
זמן הארוחה יכול להוות זמן איכות נפלא עם תינוקכם. שוחחו אותו תוך כדי שאתם מאכילים אותו. הסבירו לו מה הוא אוכל והדגישו בפניו טעמים, צבעים ומרקמים. שאלו את תינוקכם אם הוא רעב ורוצה מזון נוסף והגיבו בהתאם (תינוק שירצה להמשיך לאכול יפתח את פיו לקראת הכפית).
תינוקכם 'יודיע' לכם שהוא שבע כאשר:
  • יסובב את ראשו מהכפית.
  • יסגור את פיו.
  • ירחיק מעליו את הקערה או הכוס עם המזון.
  • יצעק או יבכה.
  • ירק את המזון מפיו.
  • יאגור מזון בפיו וימנע מלבלוע אותו.
 

טיפים להכנת המזון לתינוקכם

על מנת להקל על עצמכם תוכלו לבשל כמות גדולה יחסית של ירקות, לרסק אותם ולהקפיא במנות קטנות. בהתאם לצרכיו של תינוקכם.
הפשירו בכל פעם את הכמות הנחוצה בלבד מאחר שלא מומלץ להפשיר ולהקפיא שנית מזון שבושל.
פירות רצוי להכין טריים בכל ארוחה מאחר שפירות מרוסקים עלולים לאבד מערכם התזונתי.
המנעו מלהציע לתינוקכם מזונות חדשים או צורות מזון חדשות כשהוא רעב מאד או עייף על מנת למנוע תסכול מיותר של שני הצדדים.
דעתם של חלק מהתינוקות מוסחת בקלות על ידי טלויזיה, מוזיקה וגירויים אחרים. אפשרו לתינוקכם להתרכז בארוחה ולכן השתדלו להמנע מגירויים מיותרים בסביבתו.
ככל שתינוקכם יאכל יותר מזונות מוצקים כך הוא ידרוש פחות ופחות חלב. עם הזמן תוכלו לוותר על חלק מההנקות או הארוחות שמבוססות על שתיית חלב מבקבוק. יחד עם זאת, במידה שניתן, מומלץ להמשיך ולשלב הנקה עם מזונות מוצקים עד לסביבות גיל שנה.