02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  01.03.2021 

הזנה מבקבוק

Baby Formulas

מעודכן לתאריך  01.03.2021 

כיצד להאכיל מבקבוק

הכנת המזון

לפני תחילת הכנת המזון בבקבוק נקו היטב את משטח העבודה. רחצו היטב את ידיכם במים ובסבון.
הקפידו להשתמש בבקבוקים ופטמות שעוקרו.
הניחו את הבקבוק על משטח העבודה. הקפידו לשמור את הפטמה בתוך פקק הבקבוק על מנת לצמצם ככל שניתן מגע בין הפטמה לבין משטח העבודה.
הכינו בקבוק טרי בכל ארוחה. אם תינוקכם אינו מסיים את כל הבקבוק בפעם אחת הקפידו להכניס את הבקבוק למקרר. ככלל, אין לשמור שיירי מזון בבקבוק בין הארוחות על מנת למנוע שגשוג של חיידקים בחלב.
במידה שאתם מכינים את המזון עם מים רותחים הקפידו למלא את הקומקום במים טריים בכל פעם. אין להרתיח שוב ושוב את אותם מים בקומקום. אם אתם מכינים את המזון בטמפרטורת החדר הקפידו להרתיח מים ולאפשר להם להתקרר במיכל עם מכסה מתאים (צנצנת או כוס גדולה).
בהתאם לכמות אותה מכינים מזגו תחילה את נפח המים הנדרש לבקבוק ורק אחר כך הוסיפו את אבקת המזון למים. הקפידו להכין את המזון בהתאם להוראות היצרן על גבי האריזה כדי לוודא יחס נכון בין המים לאבקה.
לאחר הוספת כמות האבקה הנדרשת למים הבריגו את פטמת הבקבוק, כשהיא מכוסה בפקק. נערו היטב את הבקבוק עד להמסה מלאה של אבקת המזון במים.
הקפידו לבדוק את טמפרטורת החלב לפני שאתם מגישים את הבקבוק לתינוקכם. במידה שיש צורך לקרר בקבוק חם מדי כסו את הפטמה בפקק והחזיקו את הבקבוק תחת מים זורמים למשך מספר דקות. בדקו את חום החלב על ידי טפטוף מספר טיפות מהמזון על גב ידיכם או על החלק הפנימי של פרק כף היד. אין להגיש לתינוק מזון חם למגע אלא פושר בלבד, כדי למנוע כוויה בחלל הפה.
אין לחמם מזון תינוקות במיקרוגל מאחר שהמזון עלול להמשיך להתחמם גם לאחר סיום הפעולה בעוד שהבקבוק יוותר קר למגע. במקרים רבים חימום במיקרוגל עלול לגרום לכוויה בחלל פיו של התינוק.

האכלת התינוק

הכינו את המזון מראש לפני תחילת האכלה. בחרו תנוחה שנוחה עבורכם ועבור תינוקכם. לעתים תינוקות רכים נרדמים ומתעוררים לסירוגין תוך כדי השתייה מהבקבוק. התייחסו לזמן הארוחה כאל זמן מצוין להתוודע ולהיקשר לתינוקכם.
תוך כדי האכלה ודאו שהפטמה מלאה בחלב על מנת למנוע מצב בו תינוקכם שואב אויר. אם הפטמה הופכת שטוחה תוך כדי האכלה משכו בעדינות את קצה פיו של תינוקכם כדי לשחרר את הוואקום שנוצר על ידי פעולת המציצה והבליעה. אם הפטמה נסתמת, למשל על ידי שאריות אבקה שלא התמוססו, החליפו אותה בפטמה סטרילית אחרת.
בסיום הארוחה, הרימו את התינוק כדי לשחרר אויר ('גרעפס'). זרקו שיירי חלב שנותרו בבקבוק במשך למעלה משעה.
תינוקות שונים אוכלים כמויות שונות של מזון, בתדירויות שונות. היו קשובים לתינוקכם. האכילו אותו כשהוא רעב. השתדלו שלא לתזמן את ארוחותיו לפי שעות אלא לפי צרכיו של התינוק ובשום מקרה אל תכריחו אותו לסיים את כל החלב בבקבוק אם אינו רעב.
אין להשאיר תינוק קטן לבדו כשהוא שותה מהבקבוק מאחר שהוא עלול להיחנק.