26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הרגעת תינוק בוכה

Soothing a Crying Baby

מעודכן לתאריך  28.02.2021 

בכי בזמן האוכל

חלק מהתינוקות אינם רגועים ובוכים גם בזמן האכלה. אם את מניקה נסי לשפר את תנוחתו של התינוק וודאי כי הפטמה מונחת בצורה נכונה בפיו, כך שיניקתו יעילה. במידת הצורך ניתן להתייעץ עם יועצת הנקה מוסמכת או עם אחות טיפת חלב.
מזונה של האם משפיע על הרכבו וטעמו של החלב. מזונות מסוימים מגיעים אל החלב תוך מספר שעות ואילו אחרים רק לאחר יממה. אם תינוקך אינו רגוע באופן חריג נסי להזכר אם אכלת או שתית מיני מזונות חדשים. מזונות שעלולים לגרום לאי נוחות כוללים מוצרי חלב (בעיקר אלו שמכילים חלב פרה), עגבניות, שוקולד ומשקאות שמכילים קפאין.
גורם אחר לאי נוחות ובכי בזמן האכלה הוא ריפלוקס (reflux). זהו מצב בו תוכן הקיבה חוזר במעלה הושט וגורם לתחושת חומציות במורד הגרון. כ- 70% מהתינוקות עלולים לסבול מריפלוקס בארבעת חודשי החיים הראשונים. לקראת גיל שנה יורדת שכיחות התופעה לכדי 5-10% מהתינוקות בלבד.
בקרב חלק מהתינוקות שסובלים מריפלוקס תגרום התופעה לאי שקט, קושי בבליעה ולחוסר תאבון עד כדי ירידה במשקל הגוף. אם אתם חוששים כי תינוקכם סובל מריפלוקס, פנו לבדיקה וברור אצל רופא הילדים.
בכל מקרה בו תינוקכם בוכה בכי חריג (בעוצמתו או במשכו) ונדמה כי אי אפשרות לנחמו או להפסיקו חשוב לפנות לבדיקה וברור.
  • אף שבכי מתמשך של תינוק עלול להיות חוויה מורטת עצבים בשום מקרה אין לטלטל את התינוק (גם לא מתוך תסכול עמוק). טלטול של התינוק הוא פעולה מסוכנת שעלולה לפגוע בראשו ובמוחו ולגרום לו דימום תוך מוחי.