03 יולי 2022 ד' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  30.12.2020 

החלפת חיתול

Diaper Change, Nappy Change

מעודכן לתאריך  30.12.2020 

החלפת חיתול

פינת החתלה

רצוי לייעד פינה או אזור מסוים כפינת החתלה. נוח במיוחד למקם משטח החתלה רך על גבי המשטח העליון של שידת התינוק. כך תינוקכם ממוקם גבוה באופן שיהיה לכם נוח להחליף לו את החיתול. יחד עם זאת יתרונה של השידה הוא גם חסרונה הגדול, היינו גובהה. אין להשאיר את תינוקכם ולו שניה אחת ללא השגחה מאחר שהוא עלול ליפול מהשידה ולהחבל בצורה חמורה. כשתינוקכם גדל ומתחיל להתנועע ולהתהפך מומלץ לשקול החלפה על גבי שטיח או מיטה נמוכה כדי לצמצם את הסיכון לנפילה.
פנו את המגירה העליונה בשידת ההחתלה והכניסו לתוכה מלאי גדול של חיתולים, משחה, מגבונים ושקיות קטנות (כדי לארוז חיתולים מלאים בצואה ולמנוע ריח רע בפח האשפה). כדאי שיהיו בהישג יד גם חליפת בגדים נוספת (למקרה של פספוסים) וחיתול בד או מגבת קטנה (בפרט בהחלפה של בנים, כדי למנוע אפשרות להשפרצה למרחקים ארוכים).
החלפת חיתול חד פעמי, שלב אחר שלב:
 1. השכיבו את התינוק על משטח ההחתלה.
 2. הסירו את מכנסיו או פתחו מלמטה אוברול או 'בייבי-גרו'.
 3. פתחו את מדבקות הסגר של החיתול ושחררו את החיתול.
 4. כדי למנוע השפרצות בלתי רצויות הניחו על אבר מינו של תינוקכם חיתול בד או מגבת קטנה.
 5. הסירו את החיתול ונקו היטב את ישבנו ואבר מינו של התינוק. ניתן לנגב בעזרת מגבון לח או צמר גפן טבול במים פושרים. כחלופה ניתן לשטוף את פלג גופו התחתון של התינוק תחת מי ברז חמימים.
  אצל בנות יש לנגב מלפנים לכיוון אחור כדי למנוע הכנסת שיירי צואה לאבר המין. אצל בנים חשוב להקפיד לנגב היטב סביב האשכים ובסיס הפין כדי למנוע הצטברות חיידקים בקפלי העור העדינים.
 6. ודאו שעורו של התינוק יבש לפני הלבשת החיתול הנקי.
 7. פתחו את החיתול הנקי.
 8. הרימו את רגליו של התינוק בעדינות כלפי מעלה והחליקו את החיתול הנקי תחת גבו. שימו לב שמדבקות הסגר צריכות להיות תחת גבו של התינוק.
 9. מרחו משחה נגד תפרחת חיתולים. בדומה לכיוון של פעולת הניגוב גם את המשחה יש למרוח מלפנים לכיוון אחור אצל בנות. אצל בנים יש למרוח היטב בבסיס הפין.
 10. הרימו את חלקו הקדמי של החיתול כלפי מעלה והצמידו אותו לבטנו של התינוק.
 11. סגרו את החיתול משני צדדיו באמצעות מדבקות הסגר.
 12. ודאו ששולי החיתול, סביב רגליו של התינוק, אינם מקופלים פנימה (כדי למנוע דליפה!) וכי החיתול אינו הדוק מדי על גופו של התינוק.
 13. כשהחיתול סגור הלבישו שנית את התינוק.
 14. שטפו היטב את ידיכם במים וסבון.
 
שוחחו עם תינוקכם תוך כדי ניקויו והחלפת החיתול. חייכו אליו והסבירו לו את הפעולות שאתם עושים. פעולות אלו תורמות לחיזוק הקשר בין הורה וילד ומסייעות להתפתחותו ההכרתית (קוגניטיבית) של התינוק. כשתינוקכם יגדל הציעו לו צעצוע קטן או רעשן להעסיק בו את ידיו ולהסיח את דעתו כדי להקל עליכם את מלאכת החלפת החיתול.
אין לזרוק חיתול חד פעמי לאסלה כדי למנוע סתימה. חיתולים שמכילים שתן בלבד ניתן לגלגל ולסגור באמצעות מדבקות הסגר של החיתול עצמו ולזרוק לפח האשפה. חיתולים שמכילים צואה רצוי לגלגל, לסגור ולהכניס לשקית ניילון קטנה כדי למנוע ריחות לא נעימים. שקית זו ניתן לזרוק לפח האשפה. השתדלו להשתמש בשקיות מתכלות כדי למזער את זיהום הסביבה.
בסיום כל החתלה הקפידו לשטוף היטב את ידיכם בסבון ומים כדי לשמור על נקיון התינוק ובריאותו.