28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  01.03.2021 

שנת תינוקות

Babies’ Sleep

מעודכן לתאריך  01.03.2021 

כיצד תסייעו לתינוקכם להרדם ולישון

חלק מהתינוקות ישנים טוב יותר מאחרים. חלקם ישנו שינה ארוכה ורציפה ואילו אחרים 'יחטפו' מספר תנומות קצרות במשך היום. חלק מהתינוקות ישנו במשך לילה שלם כבר מיומם הראשון ואילו אצל אחרים יחלוף זמן רב עד שיוכלו לישון במשך הלילה.
בימים הראשונים לחייו שעות השינה והערות של תינוקכם יהיו ייחודיים עבורו. בסבירות גבוהה אלו לא יתאימו לזמני השינה הרצויים עבורכם. לכן לפחות בשבועות או בחודשים הראשונים התאימו את עצמכם לתינוקכם ונסו לישון כשהוא ישן.
אם את מניקה נצלי את ההנקות למנוחה קלה. הניקי את תינוקך עד שהוא יורד בעצמו מהשד או עד שהוא ישן שינה עמוקה. הניחי אותו בעריסתו, ואם את יכולה כנסי גם את למיטה ונוחי.
ההתמודדות עם קשיי השינה של תינוקות וילדים דורשת סבלנות, עקשנות ומחויבות אך במרבית המקרים מדובר בקושי פתיר וחולף. העזרו בבני משפחה או חברים ככל שתוכלו כדי להשלים מעט שעות שינה. חוסר ממושך בשעות שינה מקשה מאד על התפקוד ויקשה עוד יותר על יכולתכם להתמודד עם המצב.
אם תינוקכם ניזון מבקבוק חלקו את האכלות הלילה. אם את מניקה יוכל בן זוגך לסייע בהרדמת התינוק לאחר הארוחה או בהחלפת חיתול כדי שאת תוכלי לחזור לישון מיד בסיום ההנקה.
לא מומלץ להקפיד על שקט מוחלט כשתינוקכם ישן. התינוק הוא חלק מהווי הבית שכולל בדרך כלל מידה כזו או אחרת של רעש. תינוקות שמורגלים לישון בדממה בלבד מתקשים אחר כך להרדם ומתעוררים מכל רעש קטן.
כדי לסייע לתינוקכם לעמוד על השוני בין היום והלילה צמצמו ככל שתוכלו את הפעילות עם תינוקכם בשעות הלילה. במהלך האכלות הלילה:
  • הדליקו רק אור קטן.
  • המנעו מדיבורים מיותרים ושמרו על טון דיבור נמוך ושקט.
  • החזירו את התינוק למיטתו מיד בסיום הארוחה.
  • המנעו ממשחקים עם התינוק בשעות הלילה.
  • אל תחליפו לתינוקכם חיתול אלא אם החיתול מלא צואה. חיתול עם שתן בלבד ניתן להחליף בבוקר.
 
הקפידו להשכיב את תינוקכם לישון במיטה או בעריסה תקניות (נושאות תו תקן ישראלי). תוכלו להשכיב את התינוק בעריסה סמוכה למיטתכם כדי להקל עליכם את הקימה במהלך הלילה, ובפרט אם את מניקה.
ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים ממליץ להמנע משינה משותפת עם התינוק במיטתכם, ובעיקר אם אתם מעשנים, שותים אלכוהול או צורכים סמים או תרופות שעלולים להשפיע על מצב הכרתכם ויכולתכם להתעורר. כמו כן אין להשכיב תינוקות לישון במיטת מים מאחר שראש התינוק עלול לשקוע בתוך מזרון המים.