14 אוגוסט 2022 י"ז אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  01.03.2021 

מדריך לטיפול בתאומים ושלישיות

Twins and Triplets

מעודכן לתאריך  01.03.2021 

הטיפול ביותר מתינוק אחד

(בכל האמור הכוונה בתאומים היא גם לשלישיה ואף יותר)
לידת תאומים עשויה להיות תקופה מלהיבה במיוחד אך גם תקופה מלחיצה וקשה מאד. מחד, השמחה וההנאה בעקבות לידת תאומים כפולה ומכופלת אך הקושי רב מאד גם כן ומדובר בהרבה עבודה קשה. לעתים רק לצלוח את היום עלולה להיות משימה קשה ומעייפת במיוחד. להלן כמה רעיונות כדי לנסות ולהקל על עצמכם ולאפשר הסתגלות קלה יחסית לחיים עם תאומים.

תכננו מראש

החודשים הראשונים לאחר לידת תאומים עלולים להיות בליל בלתי נגמר של האכלות והחלפת חיתולים. ככל שתוכלו נצלו את חודשי ההריון כדי להערך ולהתארגן ומיצאו את האנשים שיסייעו בידיכם בתקופה קשה זו. קחו כל עזרה שתוכלו. חלקו את מטלות הטיפול בתינוקות בין שניכם ובשעות בהן בן הזוג אינו זמין נסו להתארגן עם בייביסיטר, סבתא, שכנה או חברה.
אם אתם מתכוונים להשתתף בקורס הכנה ללידה הרשמו מוקדם והתחילו את הקורס כחודש לפני המועד המתוכנן. לעתים קרובות מסתיימים הריונות מרובי עוברים קודם מהצפוי. כיום מוצעים קורסי הכנה ללידה ייחודיים ללידת תאומים. בררו בבית החולים בו אתם מתכננים ללדת אם מוצע קורס כזה והרשמו.
  • דברו עם שכנים, בני משפחה או חברים עם תאומים. המידע שתקבלו מהם יוכל להקל עליכם הן מבחינה תפיסתית והן מבחינה ארגונית. הורים לתאומים יוכלו לתת לכם מידע ורעיונות שיקלו על חייכם.
  • קראו ספרים על לידה וגידול של תאומים.
  • אם את מתכוונת להניק התייעצי עם יועצת הנקה עוד טרם הלידה כדאי שתדעי כיצד להניק את התאומים לאחר לידתם. ייעוץ מוקדם עשוי להוריד ממך לחץ מיותר שמא אינך מצליחה להניק כראוי את התינוקות לאחר הלידה. הנקה של תאומים היא אפשרית בהחלט אך דורשת הכנה, תרגול והרבה סבלנות.
 

למה לצפות?

עייפות, עייפות ועוד עייפות. צפו לעייפות רבה. סביר להניח שיחלפו ימים רבים לפני שתוכלו לישון שנת לילה מלאה ולכן חשוב שתנוחו במשך היום, מתי שרק תוכלו. כשהתאומים ישנים נסו לישון גם אתם.
לידת תאומים היא חוויה רגשית חזקה שעלולה לגרום לטלטלת רגשות, בינם גם רגשות של לחץ, חרדה או עצב. רגשות אלו הם טבעיים ומהווים את מנת חלקם של הורים טריים רבים. קבלו זאת בהבנה, ללא כל רגשי אשם. הורים טריים לתאומים חשים לעתים כי גידול התאומים 'גדול עליהם' וכי אינם עושים עבודה טובה.
קחו נשימה עמוקה. הכל יהיה בסדר ועד מהרה תלמדו כיצד להסתדר עם התאומים ולנהל שגרת חיים תקינה.
תוך שאתם מסתגלים לשגרת החיים עם תאומים נסו לא להזניח את עצמכם או את בן זוגכם. דברו זה עם זו על רגשותיכם ועל הקשיים בהם אתם נתקלים. קחו פסק זמן מהטיפול בתינוקות כשאפשר ובלו מעט זמן איכות לבדכם.
אם יש לכם ילדים נוספים הקדישו גם להם את הזמן הנחוץ. לידת התאומים היא טלטלה רגשית גם עבורם והזמן שנדרש עבור הטיפול בתאומים בא לעתים קרובות על חשבונם. נסו לפנות זמן איכות על בסיס קבוע לבילוי עם ילדיכם הגדולים, ללא התאומים.

ממה כדאי להמנע?

אחת המטלות הקשות ביותר עבור ילדים קטנים היא ללמוד להגדיר את 'האני' האישי שלהם ולבדל את עצמם מילדים אחרים בסביבתם. מטלה זו קשה במיוחד במקרה של תאומים בכלל ותאומים זהים בפרט, מאחר שהנטיה לערוך השוואות היא כמעט בלתי נמנעת. לפיכך השתדלו:
  • לא לתת שמות דומים או שמות שמתחרזים.
  • לא להלביש את התאומים בבגדים זהים.
  • להמנע מלהתייחס לילדים כאל 'התאומים'. השתמשו בשמותיהם הייחודיים כפי שהייתם משתמשים אם היה מדובר בשני אחים שאינם תאומים. השימוש בשמות מסייע בידי הילדים להגדיר את זהותם הייחודית.
  • להמנע מהשוואות ומיצירת תחרות בין התאומים. השוואה מזדמנת בין אחים היא בלתי נמנעת לעתים, כמו גם תחרות, אך השוואה בלתי פוסקת עלולה לגרום לתחרותיות יתר מחד ולרגשי נחיתות מאידך. אם אינכם מסוגלים להמנע מהשוואות הפרידו בין התאומים ושלחו אותם למסגרות חינוך נפרדות.
 
השתדלו לבלות זמן איכות עם כל תאום בנפרד כדי שירגישו חשובים כישויות עצמאיות ולא רק כחלק מזוג. דברו עם כל אחד מהם בנפרד. הקפידו לקרוא לכל ילד את הספר האהוב עליו.