14 אוגוסט 2022 י"ז אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  01.03.2021 

מדריך לטיפול בתאומים ושלישיות

Twins and Triplets

מעודכן לתאריך  01.03.2021 

האכלת תאומים ושלישיות

נסו לפתח שגרה יומית כדי לסייע בידיכם להאכיל את התאומים.
כדי להקל מעט על הקשיים שכרוכים בגידול תאומים מומלץ לפתח שגרת טיפול יומית. נסו להגדיר את הצרכים של התינוקות ושלכם לרבות האכלה, שינה, החלפת חיתול, רחצה או משחק, והגדירו עבורכם שגרה יומית שתכלול פעולות אלו.
תינוקות ששהו בפגיה מתרגלים בדרך כלל לשגרה היומית הנהוגה שם. תוכלו לדבוק בשגרה זו תוך התאמתה לחיים שלכם בבית.
בין אם את מניקה או שאינך מניקה, הקפידי לפתח שגרה שתואמת את הצרכים של התינוקות. חלק מהאמהות בוחרות להאכיל את התאומים בו זמנית, אחרות מעדיפות להאכיל אחד אחרי השני ואילו אמהות מסוימות מאכילות בהתאם לרצון ולצורך של כל אחד מהתינוקות.
שימי לב לצרכים של כל אחד מהתינוקות בפני עצמו. במידה שהתינוקות נולדו פגים התייעצו עם רופא הילדים והאכילו בהתאם להוראותיו. אם אחד מהם נולד במשקל נמוך יותר ויש להאכילו לעתים תכופות יותר, הרי שלא תוכלו להאכיל את שניהם בו זמנית. תוכלו לנסות ולסנכרן את מועדי ההאכלה של שני התינוקות במשך הזמן.
הקפידו לבקר בטיפת החלב כדי לעקוב אחר קצב הגדילה של התאומים. במקרה של תינוקות יונקים זוהי הדרך הטובה ביותר כדי לוודא כי הם אוכלים די צרכם.
האכלת התאומים תגזול חלק משמעותי מזמנכם בחודשים הראשונים לחייהם. בחרו בדרך ההאכלה הנכונה ביותר עבורכם. אין מניעה להניק הנקה מלאה של תאומים ולעתים אף של שלישיה.

הנקת תאומים או שלישיה

אישה לאחר לידה מסוגלת לייצר די חלב כדי להניק את ילודיה הנקה מלאה לפחות במשך ששת חודשי החיים הראשונים. כמות החלב בשד מווסתת בהתאם לצורך ולכן ככל שתניקי יותר, כך ייצר גופך יותר חלב. אין כל משמעות למספר התינוקות שמניקים או לגודל החזה. אישה יכולה לייצר די חלב כדי להניק תאומים, שלישיה ואף יותר תינוקות ללא צורך בתוספת של תרכובת מזון תינוקות.
בשבועות הראשונים יש לעקוב אחר קצב עליית המשקל של התאומים. ניתן לבצע רישום של מועדי ההנקות ומספר החיתולים שדורשים החלפה כדי לוודא שהתאומים יונקים די הצורך.
חשוב להתחיל לבסס את הנקת התאומים סמוך ככל שניתן למועד הלידה. במקרים רבים משוחרר לביתו רק תאום אחד ואחיו נשאר להשגחה בפגיה. מקרה כזה מחייב הערכות מצד האם במידה שהיא רוצה להניק את התאום שבבית, ולהניק או להציע חלב שאוב לתינוק בפגייה.
במידה שאת בוחרת להניק את תאומייך הנקה מלאה בהתאם לצרכיהם ודרישתם הניקי כל תינוק משד אחד. מדי יום, או מדי ארוחה, החליפי בין הצדדים כדי לוודא גירוי שווה של שני השדיים ולהבטיח ייצור נאות של חלב בשני השדיים.
ניתן להניק תאומים בו זמנית או להניק כל אחד מהתינוקות בנפרד. על מנת להניק בו זמנית יש צורך לפעמים להעיר תינוק אחד, בהתאם לדרישות ההאכלה של התאום השני. בצורה זו ניתן לסנכרן את מועדי ההאכלה של שני התינוקות ולעתים אף את זמני השינה של השניים, כדי שלך ישאר מעט זמן פנוי לנוח.
הנקה משותפת אפשרית במגוון תנוחות. רצוי להצטייד בכרית הנקה מתאימה. כרית ההנקה תספק תמיכה חשובה בגבך, בכתפייך ובזרועותייך. אמהות מנוסות מדווחות כי קל יותר לעבור להנקה בו זמנית לאחר הביסוס הראשוני של ההנקה, כשהתינוקות למדו להתחבר אל הפטמה, מאחר שבשבועות הראשונים החיבור של שני התינוקות אל הפטמות עלול לדרוש סיוע של זוג ידיים נוסף.
התנוחה השכיחה ביותר להנקה בו זמנית של שני תינוקות מכונה 'תנוחת פוטבול' (football). בתנוחה זו שוכב כל תינוק לצד האם, כשרגליו מופנות לכיוון גבה. השימוש בכרית הנקה או במספר כריות קטנות מקל על ההנקה בתנוחה זו.
תנוחה אפשרית אחרת היא התנוחה המקבילה. בתנוחה זו מעורסל תינוק אחד בתנוחת הנקה של תינוק יחיד בזמן שהתינוק השני מוחזק אף הוא באותו הכיוון, כשראשו נתמך על גבי גופו של התינוק המעורסל.
עם הזמן תוכלי למצוא את התנוחה שנוחה ביותר עבורך ועבור ילדיך.
אם את חשה צורך בכך התייעצי עם יועצת הנקה מוסמכת. יועצת ההנקה תוכל לסייע בידייך למצוא תנוחה נוחה להנקה ותציע דרכים להגביר את ייצור החלב, כדי לתת מענה לשני התינוקות. תוכלי גם להתייעץ עם אמהות אחרות שהניקו תאומים ולקבל מהן טיפים שיסייעו לך לצלוח את השבועות הראשונים עד לביסוס ההנקה. הנקה, ולו חלקית, חשובה ותורמת רבות להתפתחות התינוקות.

מתי להתחיל לגמול את התינוק?

גמילה משמעותה העברת התינוק מתזונה בלעדית של חלב (בין אם חלב אם ובין אם פורמולה) לתזונה שמבוססת על מזונות מוצקים. המעבר מושלם כשתזונתו של התינוק מבוססת כולה על כלכלת המשפחה הרגילה. ככל שהתינוק יאכל יותר מזונות מוצקים כך הוא ידרוש פחות ופחות חלב.
בהתאם להמלצות משרד הבריאות, מומלצת הנקה בלעדית, ללא כל תוספת מזון או נוזלים, עד גיל 6 חודשים (או אכילת תרכובת מזון תינוקות לתינוק שאינו יונק או יונק חלקית:
  • מומלץ לחשוף את התינוק למזון מוצק (משלים) בגיל 6 חודשים.
  • לא מומלצת חשיפה לפני גיל 4 חודשים.
  • בין גיל 4 ל-6 חודשים ניתן לחשוף את התינוק למזון מוצק (משלים), אך רק לאחר שהתינוק מראה סימני מוכנות - יכולת לשבת עם תמיכה, סקרנות ונכונות לאכילה עם קירוב המזון לפה - ובכמויות מזעריות.
 עד גיל 4 חודשים (או אכילת תרכובת מזון תינוקות) ולאחר מכן הנקה בשילוב עם טעימות מזון, החל מהשבוע ה- 17 ועד לשבוע ה- 26 לחיים. בשבועות אלו עיקר תזונת התינוק תתבסס עדיין על הנקה (או על תרכובת מזון תינוקות) מאחר שמטרת החשיפה היא התפתחותית ולא תזונתית.
מחקרים מראים כי מזון מוצק אינו ממלא את התינוק לאורך זמן בצורה טובה יותר בהשוואה להנקה או תרכובת מזון תינוקות ולכן אינו פיתרון לתינוקות שאינם ישנים במשך הלילה.
אם תינוקכם נולד פג התייעצו עם רופא הילדים לפני קבלת כל החלטה באשר למעבר למזון מוצק וגמילה מהנקה או משתיית חלב בבקבוק.
כדאי להתחיל לחשוף את התינוק למזונות מוצקים שמותאמים עבורו (מחיות או מזונות רכים) ולבחור מזונות שאינם אלרגנים. יש לחשוף את התינוק בכל פעם לסוג אחד בלבד של מזון מוצק כך שבמידה שתתפתח תגובה אלרגית תוכלו לבודד את הגורם האחראי בקלות.
מתום החודש השישי ממליץ משרד הבריאות על מתן מזונות משלימים בכמויות הולכות וגדלות. כמו כן, בהתאם להמלצות, רצוי לחשוף את התינוק בין גיל 4 ל- 7 חודשים לדייסות ודגנים המכילים גלוטן, בשילוב ההנקה, על מנת להקטין את הסיכון להתפתחות מחלת הצליאק.
בגיל שנה אמורים התינוקות לאכול בהתאם לכלכלת המשפחה.